Silniční doprava

OMV slaví 30 let v Česku a upevňuje svou pozici na lokálním trhu

30.10. – Jednou z prvních sítí čerpacích stanic, které vstoupily po revoluci na někdejší českos­lovenský trh, byla rakouská značka OMV. V říjnu 1991 otevřela svou první stanici u dálnice D1 v Pávově, tehdy ještě pod značkou ÖMV, a během následujících 30 let se stala jedním z nejvýznamnějších prodejců pohonných hmot. Společnost neustále rozvíjí a optimalizuje svou síť. Aktuálně provozuje 140 poboček a vychází vstříc potřebám zákazníků, pro které jsou čerpací stanice stále více také místem pro odpočinek a kvalitní občerstvení na cestách.

V ostravské huti jezdí nejdelší vůz Tatra, jaký kdy byl postaven

29.10. - Nové speciální vozidlo Tatra na převoz závitových tyčí dlouhých i přes 24 metrů jezdí od října ve zkušebním provozu v areálu firmy Liberty Steel Ostrava, ocelárny, která je součástí nadnárodní skupiny GFG Alliance. Vůz je světovým unikátem, je to nejdelší automobil Tatra v historii kopřivnické automobilky. Speciální úpravy podvozku Tatra provedla podle vlastního technického návrhu frenštátská společnost Partner Ipex, která je zároveň i tradičním dealerem vozů kopřivnické značky.

MAN představil v Hrušovanech u Brna novou generaci svých trakčních vozidel

Téměř dvě stovky zákazníků a fanoušků značky MAN přijalo pozvánku a přijelo v září do pískovny v Hrušovanech u Brna, kde na ně čekaly skoro tři desítky vozidel určených pro stavební sektor. Své produkty zde prezentovali i nástavbářské firmy. Celou akci zpestřil svým skokanským uměním s motorkou slavný freestylista Petr Pilát.

Mercedes-Benz Trucks: Podíl elektromobilů v nabídce roste

Společnost Mercedes‑Benz Trucks představila v září veřejnosti několik inovací vozidel. Důraz přitom byl kladen zejména na elektrifikaci produktového portfolia. Společnost se ztotožňuje s Pařížskou klimatickou dohodou a jejím cílem dekarbonizace odvětví. Konečným cílem je CO2 neutrální doprava na silnicích do roku 2050.

Chyby v databázi ČKP musí opravit pojišťovna, nikoliv klient

Že výše povinného ručení se vypočítává podle doby bezeškodního průběhu předchozího pojištění klienta, na základě tzv. bonusů a malusů, je motoristům dobře známo. A každý asi předpokládá, že v jejich evidenci je pořádek. Že tomu tak být nemusí, to však klient pojišťovny většinou zjistí v okamžiku, kdy potřebuje uzavřít pojistku na nové vozidlo nebo mění pojišťovnu. Sám do databáze České kanceláře pojistitelů (ČKP) přístup nemá. A že náprava chyb, byť povinnosti pojišťovny jsou jednoznačné, nemusí být vždy snadná a rychlá, to přibližujeme v následujícím článku.

STI: Předán první plně elektrický chladírenský návěs S.KOe

Společnost STI (Deutschland) GmbH, dceřiná společnost STI Freight Management GmbH, se zavázala k elektromobilitě ve svém vozovém parku. Z tohoto důvodu převzala první plně elektrický chladírenský návěs Schmitz Cargobull S.KOe s elektrickou chladicí jednotkou a generátorovou nápravou pro každodenní provoz v režimu multi‑temp.

Rekonstrukce D1 skončila, budou však další omezení

Záruka na opravenou dálnici D1 mezi Prahou a Brnem je podle premiéra Andreje Babiše deset let, její životnost je 30 let. Generální ředitel ŘSD Radek Mátl uplynulou sobotu na oficiálním otevření posledního zrekonstruovaného úseku mezi Velkým Beranovem a Měřínem uvedl, že všechny opravené úseky by měly být zkolaudovány v příštím roce. Andrej Babiš míní, že se D1 stala symbolem nehod, výluk a měla špatnou „image“.

Studie Deloitte: Přechod na elektromobilitu by měl mít na českou ekonomiku pozitivní dopad

Plný přechod na elektromobilitu, pokud nedojde k úplné relokaci výroby motorových vozidel z ČR, by neměl negativně ovlivnit českou ekonomiku. Vyplývá to ze studie společnosti Deloitte, na kterou odkázal hlavní ekonom Deloitte David Marek na tiskové konferenci v Praze (viz DN18–19/21) v souvislosti s dotazem, jaký dopad může mít rozvoj elektromobily na český automobilový průmysl a českou ekonomiku.

EK i nadále mlčí k problému Brenner, možná bude následovat žaloba

27.10. - Vzhledem k tomu, že Evropská komise i nadále nic nedělá proti tyrolským omezením tranzitní dopravy kamionů na Brennerské trase, chce italský dopravní průmysl žalovat instituci EU za nečinnost. Asociace autodopravců ANITA, FAI a FEDIT si podle vlastních vyjádření najaly advokátní kancelář, aby podala příslušnou žalobu. V únoru a září předložil innsbrucký právní expert Peter Hilpold jménem Jihotyrolské obchodní komory v Bozenu dvě zprávy, podle kterých ani „sektorový zákaz řízení“ ani současný zákaz řízení v noci v Tyrolsku nejsou slučitelné s právem EU. Ale i poté, co byly tyto analýzy předloženy, a přestože generální ředitelství Komise pro vnitřní trh, dopravu a životní prostředí měla podporu pro řízení o porušení povinnosti proti Rakousku, Komise nepodnikla žádné další kroky, čímž sdružení svůj krok odůvodnila. Generální ředitelství dopravy sice počítá s brzkým pohybem v dlouhých bezvýchodných jednáních mezi Rakouskem, Německem a Itálií o Brennerském tranzitu, italské asociace zjevně tuto naději nesdílejí.

V Česku je 1 525 dobíjecích bodů, na jeden připadá devět elektrických vozidel

27.10. - Podle aktuálních dat z evidence dobíjecích stanic (stav k 30. září) bylo v České republice na 799 dobíjecích stanicích evidováno 1 525 dobíjecích bodů (z toho 510 DC a 1 015 AC bodů). Celkový nominální výkon dobíjecích stanic činil 51 MW, jedna dobíjecí stanice tak v průměru disponuje (teoreticky) nominálním výkonem 64 kW. „V Centrálním registru vozidel bylo evidováno 13 691 elektrických vozidel kategorie M1, z toho 9 129 BEV a 4 562 PHEV (pozn. zjištěno na základě registrační značky „ELxxxx“). Na jeden dobíjecí bod tak připadalo 9 elektrických vozidel,“ uvedl Jindřich Frič, ředitel Centra dopravního výzkumu (CDV), a doplnil: „Přibližně dvě třetiny veřejných dobíjecích stanic (68 %) provozují 3 energetické skupiny, 39 % stanic provozuje ČEZ, 18 % PRE a 10 % E.ON. Aktuálně celkem 69 subjektů provozuje v České republice veřejné dobíjecí stanice, z toho 9 z nich 19 a více stanic.

spinner