30.10. – Jednou z prvních sítí čerpacích stanic, které vstoupily po revoluci na někdejší československý trh, byla rakouská značka OMV. V říjnu 1991 otevřela svou první stanici u dálnice D1 v Pávově, tehdy ještě pod značkou ÖMV, a během následujících 30 let se stala jedním z nejvýznamnějších prodejců pohonných hmot. Společnost neustále rozvíjí a optimalizuje svou síť. Aktuálně provozuje 140 poboček a vychází vstříc potřebám zákazníků, pro které jsou čerpací stanice stále více také místem pro odpočinek a kvalitní občerstvení na cestách.
Silniční doprava
29.10. - Nové speciální vozidlo Tatra na převoz závitových tyčí dlouhých i přes 24 metrů jezdí od října ve zkušebním provozu v areálu firmy Liberty Steel Ostrava, ocelárny, která je součástí nadnárodní skupiny GFG Alliance. Vůz je světovým unikátem, je to nejdelší automobil Tatra v historii kopřivnické automobilky. Speciální úpravy podvozku Tatra provedla podle vlastního technického návrhu frenštátská společnost Partner Ipex, která je zároveň i tradičním dealerem vozů kopřivnické značky.
Téměř dvě stovky zákazníků a fanoušků značky MAN přijalo pozvánku a přijelo v září do pískovny v Hrušovanech u Brna, kde na ně čekaly skoro tři desítky vozidel určených pro stavební sektor. Své produkty zde prezentovali i nástavbářské firmy. Celou akci zpestřil svým skokanským uměním s motorkou slavný freestylista Petr Pilát.
Společnost Mercedes‑Benz Trucks představila v září veřejnosti několik inovací vozidel. Důraz přitom byl kladen zejména na elektrifikaci produktového portfolia. Společnost se ztotožňuje s Pařížskou klimatickou dohodou a jejím cílem dekarbonizace odvětví. Konečným cílem je CO2 neutrální doprava na silnicích do roku 2050.
Že výše povinného ručení se vypočítává podle doby bezeškodního průběhu předchozího pojištění klienta, na základě tzv. bonusů a malusů, je motoristům dobře známo. A každý asi předpokládá, že v jejich evidenci je pořádek. Že tomu tak být nemusí, to však klient pojišťovny většinou zjistí v okamžiku, kdy potřebuje uzavřít pojistku na nové vozidlo nebo mění pojišťovnu. Sám do databáze České kanceláře pojistitelů (ČKP) přístup nemá. A že náprava chyb, byť povinnosti pojišťovny jsou jednoznačné, nemusí být vždy snadná a rychlá, to přibližujeme v následujícím článku.
Společnost STI (Deutschland) GmbH, dceřiná společnost STI Freight Management GmbH, se zavázala k elektromobilitě ve svém vozovém parku. Z tohoto důvodu převzala první plně elektrický chladírenský návěs Schmitz Cargobull S.KOe s elektrickou chladicí jednotkou a generátorovou nápravou pro každodenní provoz v režimu multi‑temp.
Záruka na opravenou dálnici D1 mezi Prahou a Brnem je podle premiéra Andreje Babiše deset let, její životnost je 30 let. Generální ředitel ŘSD Radek Mátl uplynulou sobotu na oficiálním otevření posledního zrekonstruovaného úseku mezi Velkým Beranovem a Měřínem uvedl, že všechny opravené úseky by měly být zkolaudovány v příštím roce. Andrej Babiš míní, že se D1 stala symbolem nehod, výluk a měla špatnou „image“.
Plný přechod na elektromobilitu, pokud nedojde k úplné relokaci výroby motorových vozidel z ČR, by neměl negativně ovlivnit českou ekonomiku. Vyplývá to ze studie společnosti Deloitte, na kterou odkázal hlavní ekonom Deloitte David Marek na tiskové konferenci v Praze (viz DN18–19/21) v souvislosti s dotazem, jaký dopad může mít rozvoj elektromobily na český automobilový průmysl a českou ekonomiku.
27.10. - Vzhledem k tomu, že Evropská komise i nadále nic nedělá proti tyrolským omezením tranzitní dopravy kamionů na Brennerské trase, chce italský dopravní průmysl žalovat instituci EU za nečinnost. Asociace autodopravců ANITA, FAI a FEDIT si podle vlastních vyjádření najaly advokátní kancelář, aby podala příslušnou žalobu. V únoru a září předložil innsbrucký právní expert Peter Hilpold jménem Jihotyrolské obchodní komory v Bozenu dvě zprávy, podle kterých ani „sektorový zákaz řízení“ ani současný zákaz řízení v noci v Tyrolsku nejsou slučitelné s právem EU. Ale i poté, co byly tyto analýzy předloženy, a přestože generální ředitelství Komise pro vnitřní trh, dopravu a životní prostředí měla podporu pro řízení o porušení povinnosti proti Rakousku, Komise nepodnikla žádné další kroky, čímž sdružení svůj krok odůvodnila. Generální ředitelství dopravy sice počítá s brzkým pohybem v dlouhých bezvýchodných jednáních mezi Rakouskem, Německem a Itálií o Brennerském tranzitu, italské asociace zjevně tuto naději nesdílejí.
27.10. - Podle aktuálních dat z evidence dobíjecích stanic (stav k 30. září) bylo v České republice na 799 dobíjecích stanicích evidováno 1 525 dobíjecích bodů (z toho 510 DC a 1 015 AC bodů). Celkový nominální výkon dobíjecích stanic činil 51 MW, jedna dobíjecí stanice tak v průměru disponuje (teoreticky) nominálním výkonem 64 kW. „V Centrálním registru vozidel bylo evidováno 13 691 elektrických vozidel kategorie M1, z toho 9 129 BEV a 4 562 PHEV (pozn. zjištěno na základě registrační značky „ELxxxx“). Na jeden dobíjecí bod tak připadalo 9 elektrických vozidel,“ uvedl Jindřich Frič, ředitel Centra dopravního výzkumu (CDV), a doplnil: „Přibližně dvě třetiny veřejných dobíjecích stanic (68 %) provozují 3 energetické skupiny, 39 % stanic provozuje ČEZ, 18 % PRE a 10 % E.ON. Aktuálně celkem 69 subjektů provozuje v České republice veřejné dobíjecí stanice, z toho 9 z nich 19 a více stanic.“