7.9. – Ministerstvo dopravy a zástupci Sdružení ČESMAD Slovakia se po náročných a konstruktivních jednáních dohodli na několika úpravách v oblasti nákladní dopravy. Kromě již zrealizovaných změn v nastavení mýtného systému, který upozorňuje na blížící se propadnutí kreditu s větším předstihem, nebo zavedení nové možnosti absolvovat STK i bez nákladu, nalezli shodu i v otázce snížení některých pokut v mýtném systému. Informovalo o tom slovenské ministerstvo dopravy a výstavby.
Silniční doprava
4.9. – Evropská komise pozastavila řízení, která už několik let vede s Francií a Německem kvůli tomu, jak obě země uplatňují svá pravidla o minimální mzdě v mezinárodní automobilové dopravě. Vyplývá to z dopisu, kterým skupině europoslanců na konci srpna na jejich dotazy odpověděla komisařka pro dopravu Violeta Bulcová.
31.8. – LOGISTIKA – Brazílie trpí krádežemi zásilek. Zloději zde dělají poskytovatelům logistických služeb a jejich příkazcům život stále obtížnějším. Protože problém krádeží zásilek dostává stále větší rozměr. Uvádí to Společenstvo dopravní bezpečnosti TAPA ve svém dopise členům. Podle něj musela řada spedic středního stavu ohlásit platební neschopnost. Pojišťovny nechtějí některé trasy vůbec pojišťovat. Logistici, kteří jsou nuceni platit vyšší pojistné prémie, a také platit další bezpečnostní pracovní síly, musí zvyšovat příplatek až k jednomu procentu hodnoty zboží, aby mohli pokrývat rostoucí náklady. S ohledem na vysoký potenciál násilností se nový personál nachází velmi těžko. Zloději se zaměřují především na region na jihovýchod od metropolí Rio de Janeiro a Saõ Paulo, kde dochází k 85 procentům případů. Zloději se především zaměřují na potraviny, cigarety, hightech- a farmaprodukty, pohonné hmoty, nápoje/alkohol, autodíly, textilie, chemikálie, osiva a hnojiva. Podle zpráv se ceny některých potravin v Riu již zdvojnásobily. V Riu bývá nákladní auto uneseno každých 50 minut. Masivnější zákroky policie v provincii Rio de Janeiro proti zlodějům snad již přinášejí první ovoce. Ve 2. čtvrtletí se zde snížil počet přepadení o 35 procent. Někteří výrobci produktů jako mobilních telefonů a léků přecházejí v dopravě na značně dražší leteckou dopravu, aby omezili rizika. Sektor high-tech zaznamenává ztráty ročně ve výši 250 milionů USD. Svaz elektroprůmyslu (Abinee) vyčíslil roční ztráty pro hospodářství země na přepočtených 8,6 miliardy €. Pro srovnání: krádeže zásilek stojí německé hospodářství každý rok kolem 2,2 miliardy €.
28.8. – Severočeské Ústí nad Labem se nejnověji zařadilo mezi města, kde se zlepšují podmínky parkování. ČD-Telematika zmodernizuje vybrané parkovací systémy a zajistí zobrazování aktuálních informací o obsazenosti jednotlivých parkovacích lokalit na proměnném dopravním značení. Součástí zakázky je také dodávka a montáž značení na předem vytipovaných lokalitách.
27.8. – Západní země Evropské unie nadále zneužívají kontroly dopravců pro ochranu vlastního trhu. Vyplývá to z výsledků kontroly, kterou provedlo ministerstvo dopravy společně s ministerstvem práce a sociálních věcí necelý rok od poslední preventivní akce zaměřené na kontrolu vysílání zahraničních pracovníků v silniční dopravě. Z celkového počtu 154 vozidel zahraničních dopravců, z nichž 66 směřovalo do České republiky, splnili povinnosti pouze tři západní dopravci. Akce proběhla na přelomu července a srpna na dálnicích D1, D6, D8 a na hraničních přechodech Rozvadov, Hatě a Mikulov, informovalo minulý týden ministerstvo dopravy.
23.8. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) znovu přezkoumá zadávací řízení na mýtný systém, ministerstvo dopravy podle něj vybralo konsorcium firem CzechToll ze skupiny PPF Petra Kellnera a slovenské SkyToll. Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj dnes zrušil prvoinstanční rozhodnutí, jež v květnu zrušilo výběr vítěze tendru na vybudování a provoz systému na výběr elektronického mýta od roku 2020. Novinářům to oznámil mluvčí úřadu Martin Švanda. V platnosti zůstává předběžné opatření, jímž se zadavateli zakazuje uzavřít smlouvu s vybraným uchazečem.
21.8. – V období od ledna do července letošního roku bylo na pozemních komunikacích v České republice evidováno 10 110 dopravních nehod, od kterých jejich viníci ujeli. V průměru tak každých 30 minut odjede od nehody její viník. Tyto nehody se na všech nehodách podílí 17,2 procenta, to znamená, že přibližně od každé šesté nehody její viník odjede. Podle Centra dopravního výzkumu (CDV) je to historicky nejvyšší podíl od vzniku samostatné České republiky. V důsledku těchto nehod bylo v letošním roce usmrceno již osm osob, přičemž loni ve stejném období neodjel viník od žádné smrtelné nehody, uvedlo CDV ve včerejší tiskové zprávě.
21.8. – Společnost Kapsch podala trestní oznámení na advokáta Jana Hrazdiru, který je členem rozkladové komise Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) k mýtnému tendru. Podle firmy mohl Jan Hrazdira zneužít svou pravomoc a ovlivnit tak výsledek celého řízení ve prospěch ministerstva dopravy, Jan Hrazdira výtky společnosti Kapsch odmítl a označil je za nesmysl. Antimonopolní úřad se k případu nevyjádřil.
Počet smrtelných dopravních nehod s účastí těžkých nákladních vozidel klesá. Výzkum společnosti Volvo však ukazuje, že obdobný pokles nelze vysledovat u nehod s účastí cyklistů a chodců. Je proto nutné podniknout kroky ke snižování počtu těchto nehod. Ke zvýšení bezpečnosti provozu ve městech mohou přispět nové technologie, novelizovaná legislativa, lepší infrastruktura, vyšší povědomí o bezpečnosti a lepší viditelnost.
Před prázdninami školními i europarlamentními došlo v Evropské unii k přijetí řady důležitých rozhodnutí a k prezentaci zajímavých iniciativ – některé pro jejich závažnost dnes zmíníme.