Loni v květnu vstoupil v Polsku v plnou účinnost zákon č. 708 z 9. března 2017, o systému monitoringu silniční přepravy zboží, který má být dalším nástrojem pro odstranění mezer v daňovém systému. Tento zákon má dopad na odesílatele, příjemce zboží i na dopravce.
Silniční doprava
3.5. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Kdo má dopravní kapacity vyhrává. Německý Spolkový úřad nákladní dopravy přisuzuje v příštím roce dopravě zboží ještě mírný nárůst. Opravdové překvapení to není. Trhy v Německu a v Evropě jsou převážně nasyceny, zákaznická poptávka zůstává na konstantní úrovni a pracovní trh je stabilní. Cena nafty roste přiměřeně a nevede k citelnému poklesu nabídky na trhu. Velký význam bude muset mít Brexit. Největší tíhu ponese jako dříve silnice. Je současně dopravcem, jehož problémy jsou vždy větší: nedostatek řidičů, ekologické restrikce, kapacitní úzká místa. Ceny v silniční dopravě zboží půjdou nahoru. Pro dopravní podniky je potěšitelné, pokud disponují řidiči, a mohou příkazy spolehlivě plnit. Uvolnění situace v silniční nákladní dopravě bohužel není rychle v dohledu. Stoupá také riziko, že nebude možné dopravní příkazy rychle plnit. Inteligentní management kapacit bude tak významnější než kdy jindy.
3.5. – Řidiči na českých silnicích způsobí ročně až deset tisíc nehod, jejichž příčinou je používání mobilního telefonu při řízení. Škody z těchto nehod se loni vyšplhaly na 550 milionů Kč a zemřelo při nich 65 lidí. Na včerejší tiskové konferenci ke kampani upozorňující na důsledky nepozornosti za volantem to řekl výkonný ředitel České asociace pojišťoven (ČAP) Jan Matoušek.
27.4. – Ministerstvo dopravy podpoří z Operačního programu doprava (OPD) výstavbu plnicích stanic na zkapalněný zemní plyn (LNG). Za tímto účelem je vyčleněno z evropských prostředků 100 milionů Kč v rámci podpory infrastruktury pro alternativní paliva.
26. 4. – Společnost Kapsch včera podala námitky proti výsledkům tendru na výběr mýta na silnicích po roce 2019. Firma zpochybňuje zadání tendru, které podle ní bylo v mnoha ohledech nejasné, což zásadně ovlivnilo její nabídku. Řekl to mluvčí společnosti David Šimoník. Další neúspěšní uchazeči o zakázku svůj postup kvůli výsledkům tendru zatím nekomentovali. Vítězem tendru se stalo konsorcium firem SkyToll a CzechToll. Podle CzechToll jsou námitky firmy Kapsch jen obstrukcí, která má zabránit uzavření smlouvy vítězných firem se státem.
24.4. – Říčany u Prahy chtějí znovu prosadit zákaz průjezdu kamionů nad 12 tun přes město a okolí. Radní David Michalička řekl, že rozhodnutí silničního úřadu lze čekat do měsíce a půl. Původní zákaz vyhlášený loni v listopadu krajský úřad zrušil. Včera si středočeští radní k nově chystanému opatření vyžádali návrh objízdných tras. Podle Davida Michaličky to ale v podobných případech není nutné a z hlediska města bylo vše potřebné předloženo.
20.4. – Sdružení automobilového průmyslu přivítalo minulý týden v Praze účastníky mezinárodní konference visegrádských zemí o budoucnosti automobilového průmyslu. Tématy byly v současnosti projednávaný legislativní návrh Evropské komise pro regulaci emisí CO2 po roce 2020 a podmínky pro reálný rozvoj čisté mobility. Na konferenci vystoupili zástupci národních asociací výrobců automobilů a evropské asociace ACEA, zástupci z ministerstev a poslanci Evropského parlamentu zemí Visegrádské čtyřky a rovněž firmy ze zapojených sektorů.
20.4. – Europoslanci včera na plenárním zasedání ve Štrasburku schválili výsledný text nařízení o schvalování motorových vozidel a dozoru nad trhem. Zákonodárci dali zelenou kompromisnímu textu, který původně v reakci na skandál automobilky Volkswagen navrhla Evropská komise, a na kterém se po dvou letech projednávání shodli zástupci členských států a právě Evropský parlament.
20.4. – Sdružení na ochranu vlastníků ojetých automobilů již čtrnáctým rokem bojuje proti podvodům s ojetými auty. V loňském roce zaslalo České obchodní inspekci na 80 podnětů s podezřením na manipulaci s tachometrem. Tato podání měla, kromě odhalení stočení kilometrů, ještě řadu dalších dopadů, jako například pokuty za klamavou reklamu anebo zjištění jiných porušení zákona o ochraně spotřebitele. Několik případů ČOI předala dokonce Policii ČR. Mnoho prodejců však s využitím fint a kliček nakonec postihu unikne.
17.4. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Saudská Arábie usiluje o přístup k úmluvě TIR. Tamní rada ministrů schválila přístup k Úmluvě OSN TIR, aby podpořila zlepšení regionální integrace. Kolem 30 procent světového obchodu směřuje přes Rudé moře a Saudská Arábie je v tomto směru aktivní prostřednictvím Kooperační rady Arabského zálivu a působením na Středním východě. Umožňuje jí to její geografické i ekonomické postavení. Kromě toho existuje návaznost na Saudskou vizi 2030 – strategii přeměnit zemi v logistickou křižovatku pro Asii, Evropu a Afriku. Rozhodnutí přistoupit k systému TIR má pomoci zlepšit a profesionalizovat silniční a přeshraniční dopravu. Ve spojitosti se světovou konferencí IRU 2018 v letošním roce v Ománu se uvádí, že IRU bude usilovat o vstup dalších arabských zemí do globální sítě TIR. Ve hře bude také utváření nových intermodálních koridorů propojujících Afriku, Asii a Evropu přes země začleněné do Kooperační rady Arabského zálivu. Dvoustranný obchod mezi arabskými zeměmi je v současnosti na nízké úrovni (dosahuje pouze 10 až 15 %) a zavedení systému TIR by mělo výrazně podpořit zlepšení regionální hospodářské a obchodní integrace.