28.5. – LETECKÁ DOPRAVA – Méně zboží na amsterodamském letišti Schiphol.Amsterodamské letiště odstartovalo rok 2018 proměnlivě. Po prvních třech měsících zaznamenala tato křižovatka přepravy zboží proti stejnému období loňského roku nižší obrat. Celkem letiště knihovalo 420 167 tun zboží. Je to o 2,1 procenta méně než za stejné období roku 2017. Především v případě výlučně nákladních letadel byla činnost slabší než před rokem. Tonáž poklesla 2,4 % pro hodnotu roku 2017. Přikládky pro osobní letadla poklesly o 1,6 %. Letiště se loni dostalo do titulků novin kvůli omezením v časových polohách. Počátkem dubna řada logistických a zasílatelských svazů zaslala protestní dopis nizozemské vládě a požadovala rozhovor s ministrem dopravy, když bylo zjištěno, že do konce roku 2020 nedojde k rozšíření kapacit. Přesto je vedení letiště optimistické. Růstové impulsy se ukazují ve spojeních na Čínu a na Latinskou Ameriku, zatímco ostatní relace se vyvíjely s poklesem.
Silniční doprava
25.5. – Dnes začíná platit Obecné nařízení o ochraně osobních údajů, takzvané GDPR. Podle výpočtů Hospodářské komory na základě čerstvého šetření zaplatili a ještě zaplatí podnikatelé za zavádění opatření souvisejících s GDPR asi 25 miliard Kč. Tyto peníze přitom firmy mohly investovat do technologií za účelem zvýšení produktivity ve výrobě, píše se v tiskovém prohlášení Hospodářské komory.
Členové Evropského parlamentu Wim van de Camp a Ismail Ertug získali koncem dubna bezprostřední zkušenost z nocování v kabině kamionu. Stalo se tak před blížícím se hlasováním o balíčku mobility a na popud Mezinárodní unie silniční dopravy IRU.
Senát Parlamentu České republiky chce mírnější cíle pro snížení emisí oxidu uhličitého pro nová osobní vozidla a dodávky, než jak je navrhuje Evropská komise. Navrhuje také jiné vymezení bezemisních a nízkoemisních vozidel tak, aby nezahrnovalo jen elektromobily, ale například i vozidla na stlačený zemní plyn. Horní komora českého parlamentu to uvedla ve stanovisku k návrhu příslušného unijního nařízení.
24.5. – Ministerstvo dopravy podalo rozklad předsedovi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) k přehodnocení prvoinstančního rozhodnutí, kterým byl nepravomocně zrušen mýtný tendr. Úřad ministra Dana Ťoka rozporuje údajné pochybnosti v mýtném tendru. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. Antimonopolní úřad oznámil zrušení výběru vítěze v první polovině května, dospěl k závěru, že zadavatel porušil zákon o zadávání veřejných zakázek.
23.5. – Zákon o silničním provozu se měnit nebude. Ústavní soud (ÚS) včera zamítl návrh na zrušení právní úpravy objektivní odpovědnosti provozovatele vozidla za porušení některých povinností neztotožněným řidičem auta.
22.5. – Od začátku července se mýtné pro nákladní vozidla od 7,5 tuny v Německu rozšíří na všechny spolkové silnice. Společnost DKV doporučuje dopravcům, kteří budou při spuštění rozšířeného německého mýtného potřebovat nové mýtné boxy, včasnou registraci a palubní jednotky provozovatele mýtného systému Toll Collect. Doposud používané jednotky Toll Collect zůstanou v platnosti i pro nově zpoplatněné komunikace a nemusejí se měnit.
21.5. – Vláda se bude na nejbližší schůzi zabývat tím, zda a s jakým názorem přistoupí k řízení před Ústavním soudem, které se týká důsledků včasného nezapsání změn do registru silničních vozidel. Návrh na zrušení části novely zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích podal královéhradecký krajský soud, podle něhož napadené ustanovení odporuje právu na ochranu majetku. Podle materiálu, který má ČTK k dispozici, ministr dopravy Dan Ťok s návrhem nesouhlasí.
21.5. – Za největší úspěch svého působení na pozici ministra dopravy považuje Dan Ťok stabilizaci státem řízeného Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a zrychlení dopravních staveb. Naopak za neúspěch označil situaci okolo technických kontrol. Už dříve oznámil, že nechce na pozici ministra v příští vládě pokračovat.
18.5. – Emise oxidu uhličitého (CO2) z nových velkých nákladních aut se do roku 2030 musejí v porovnání s rokem 2019 snížit alespoň o 30 procent. Vyplývá to z nových standardů Evropské komise (EK), které jsou souhrnně označovány jako balíček mobility a které včera komise představila. Návrh ještě musejí schválit vlády členských zemí Evropské unie a Evropský parlament.