30. července 2016, Milan Frydryšek, čtk
Odchod Británie z EU a následná změna imigračních zákonů by mohly pomoci českým silničním dopravcům při cestách do této ostrovní země. V nejbližších měsících ale změnu režimu na hranicích tuzemští osobní i nákladní dopravci neočekávají. Minulý týden to uvedl mluvčí Sdružení ČESMAD Bohemia Martin Felix.
Nákladní silniční doprava do Velké Británie se podle něj nachází v krizi kvůli uprchlíkům, kteří se snaží na ostrovy dostat. Na denním pořádku jsou podle něj zdržení, kvůli čekání v přístavech na trajekty se musí používat více vozidel a dopravcům hrozí i pokuty, pokud jim uprchlíci do vozidla vlezou. „Hrozí nebezpečí pro náklad i řidiče a ještě jsou dopravci ohroženi vysokými pokutami, když jim do vozu běženci násilně vlezou. Je možné, že po brexitu Británie změní své imigrační zákony tak, že se stane pro imigranty méně přitažlivou a dopravě to paradoxně pomůže. Nicméně pokuty mohou být ještě přísnější, což nelze nyní odhadnout,“ podotkl Martin Felix.
Například podle ředitelky autobusové dopravy společnosti RegioJet Ivany Kališnické Velká Británie není plnohodnotně součástí schengenského prostoru, vyjednala si totiž výjimku, aby mohla provádět hraniční kontroly všech, kteří do země vstupují. „Dá se tedy očekávat, že po britském odchodu z EU zůstane režim na hranicích ve stejném nebo velmi podobném režimu,“ uvedla ředitelka.
IRU: o situaci po odchodu je třeba jednat již teď
Hlasování obyvatel Velké Británie, v němž se rozhodli pro opuštění Evropské unie, bude mít mnoho politických, ekonomických i sociálních důsledků, včetně nevyhnutelného dopadu na mezinárodní silniční dopravu. Po zveřejnění výsledku hlasování to uvedla Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU).
Přestože Velká Británie má poté, co výzvu k opuštění Evropské unie předá Evropské komisi, na vyjednání odchodu dva roky, je třeba o novém uspořádání jednat už nyní, protože to ovlivní i silniční dopravce ve zbylých zemích unie. Podle IRU bude třeba řadu otázek řešit již v průběhu jednání, aby byla zajištěna právní jistota a stabilita, kterou silniční dopravci potřebují. Projednávaná témata by měla zahrnovat používání a znovuzavedení cel-ního odbavování, dohody o usnadnění tranzitu, přeshraniční DPH, přístup na trh, přístup k povolání a standardy odborné přípravy a jejich vzájemné uznání. Dopravci mohou být rovněž nepříznivě ovlivněni dalšími bezpečnostními opatřeními, upozornila IRU.
(čtk/lan)