16. září 2016, Milan Frydryšek
Čínská lidová republika se stala 70. státem, který ratifikoval Úmluvu TIR, jež je globálním standardem pro tranzitní celní odbavení v mezinárodní dopravě. Přistoupení Číny je podle Mezinárodní unie silniční dopravy IRU důležitým krokem pro zlepšení pozemní a multimodální dopravy mezi Asií a Evropou a dalším důkazem postupného zapojování země do globální výměny zboží a celosvětových obchodních standardů.
Zapojení do systému TIR posílí čínské snahy o rozšiřování obchodních vztahů, zejména v rámci tras navazujících na tradiční Hedvábnou stezku. „Jsem velmi potěšen, že mohu přivítat Čínu do rodiny států Úmluvy TIR. Je to významný krok pro harmonizaci globálních standardů a posilování plynulosti obchodu v eurasijském prostoru,“ uvedl generální tajemník Mezinárodní unie silniční dopravy IRU Umberto de Pretto a dodal: „IRU vždy silně podporovala kooperační iniciativu Číny a bude i nadále spolupracovat s čínskou vládou a celým obchodním sektorem na implementaci procedur TIR.“
Sousední státy využívající karnety TIR (Afghánistán, Kazachstán, Kyrgyzstán, Mongolsko, Rusko a Tádžikistán) očekávají nárůst dopravy a obchodu, jakmile se podaří systém v Číně spustit. V současné době probíhá implementace procedur TIR také v Pákistánu, který úmluvu ratifikoval vloni. „Čínské zapojení do TIR je příležitostí pro nové efektivní a rychlé dopravní spojení mezi Čínou a Evropou. Bude to přelomová záležitost, která promění podobu mezinárodního obchodu a podpoří mezikontinentální spolupráci,“ řekl výkonný tajemník Evropské hospodářské komise OSN (UNECE) Christian Friis Bach. Úmluva TIR je jediným univerzálním světovým systémem pro celní tranzit a jedna z nejúspěšnějších dohod v mezinárodní dopravě. TIR zaručuje rychlejší, bezpečnější a efektivnější přechod hranic. Zkracuje čekací doby, náklady na dopravu a podporuje rozvoj dopravy a obchodu. Generální tajemník Organizace spojených národů potvrdil, že Úmluva TIR v Číně bude účinná od 5. ledna příštího roku.
Přestože Úmluva TIR představuje velké zjednodušení pro všechny její signatáře a urychluje a usnadňuje dopravu, nevyhýbají se jí ani potíže. Jednou z velkých komplikací byla loňská krize v Rusku, kdy tamní celní správa odmítala prodloužit dohodu s ruským sdružením ASMAP, které doposud fungovalo jako záruční partner v tomto systému. V České republice je záručním sdružením ČESMAD Bohemia.
(lan)