Francie

Dopravci žádají nápravu situace v Calais

Dopravci žádají nápravu situace v Calais

V důsledku nečinnosti francouzských úřadů ohledně stále se zhoršující situace s běženci v Calais již došla trpělivost Mezinárodní unii silniční dopravy IRU, která se obrátila na Francii a Evropskou unii. Žádá ji o ochranu řidičů a vozidel provádějících dopravu přes francouzské přístavy. Minulý týden to oznámil mluvčí Sdružení ČESMAD Bohemia Martin Felix.

Sdružení v červnu informovalo o katastrofální bezpečnostní situaci v přístavu Calais (viz DN 27/15), kde jsou agresivními běženci denně ohrožovány stovky českých řidičů. Sdružení se podle Martina Felixe již také obrátilo na ministra zahraničí, aby intervenoval u francouzské vlády s naléhavou žádostí o zajištění bezpečnosti v tomto důležitém přístavu. „Přestože byl Lubomír Zaorálek v této věci i interpelován v poslanecké sněmovně, žádné jeho konkrétní kroky nejsou známy a nedočkali jsme se ani odpovědi na náš dopis,“ uvedl Martin Felix.

Podle IRU je k ochraně řidičů a vozidel v Calais nezbytná okamžitá akce francouzských úřadů včetně policie a ozbrojených sil. Po úmrtí imigranta z Eritreje, který zahynul při snaze o ilegální překonání Lamanšského průlivu, vyzvala IRU také ke zmírnění zoufalé situace tří tisíc imigrantů v oblasti Calais. „Silniční dopravci, kteří se potýkají každodenně s tímto problémem, nemůžou již déle čekat na akce, které zabrání dalším úmrtím a vážným zraněním. Musí být zavedena praktická opatření na ochranu stovek evropských vozidel a jejich řidičů, kteří používají přístavy u Lamanšského průlivu každý den. Taková opatření mohou zahrnovat i rozmístění francouzských ozbrojených sil pro podporu policejních operací, doprovod konvojů nákladních automobilů přístavními oblastmi a jejich bezprostředním zázemím, rozšíření bezpečných parkovacích ploch a účinné akce k odstranění nelegálních přistěhovalců z přístavních oblastí,“ uvedl Martin Felix.

Situace je podle něj natolik kritická, že z hlediska České republiky nejsou ohroženi pouze její občané za volanty kamionů a autobusů. „Nedojde-li k radikální změně bezpečnostní situace v oblasti přístavů, nebudou schopni čeští silniční dopravci nadále zajišťovat potřeby českého exportu a importu. Vzhledem k tomu, že naprostá většina zboží mezi námi a Velkou Británií putuje právě po silnici a tato ostrovní země patří k našim důležitým obchodním partnerům, znamenalo by omezení nebo dokonce přerušení toku kamionové dopravy vážné ohrožení velké části našich průmyslových a obchodních podniků,“ varoval Martin Felix.

(lan)

www.prodopravce.cz

spinner