9. března 2022, čtk
9.3. - Současný vývoj na trhu pohonných hmot je pro tuzemskou dopravu fatální. Náklady dopravních firem rostou v desítkách procent i milionů korun. Pro některé firmy tak může být stávající situace i likvidační. Dopravci proto hledají možná akutní řešení jako jsou mimořádné palivové příplatky nebo častější valorizace nákladů. Zároveň apelují na vládu, aby stanovila maximální ceny pohonných hmot nebo snížila daně. Vyplývá to z ankety ČTK mezi autobusovými i kamionovými dopravci. Ceny nafty a benzinu v posledních dnech dosahují v důsledku eskalace konfliktu na Ukrajině rekordních hodnot.
Náklady dopravců tak nyní raketově rostou. "Při současných cenách nám rostou náklady na pohonné hmoty o 50 milionů korun měsíčně," uvedl mluvčí Arrivy Jan Holub. Nejde přitom jen o naftu a benzín, zejména mezinárodní kamionové dopravce trápí také oslabování koruny. Podle Martina Bacílka z logistické společnosti DB Schenker stouply celkové náklady firmy v posledním roce o desítky procent.
Řadu dopravních firem může další růst cen dostat i do existenčních potíží. "Dobře vedené společnosti v dopravě vydrží opravdu hodně. Když se ale sejde kritických faktorů v jednom čase velké množství, může dojít k vlně krachů v oblasti přepravy osob," připomněl majitel dopravní skupiny BusLine Jakub Vyskočil i další problémy, se kterými se dopravci museli v posledních dvou letech vyrovnávat. Míní tím zejména útlum provozu během pandemie covid-19, dále loňskou krizi kolem nedostatku kapaliny ad-blue, nárůst nákladů kvůli inflaci nebo dlouhodobý nedostatek profesionálních řidičů.
Krize zasahuje i do kurýrních služeb. Růst nákladů pociťuje například i Česká pošta. "Cena pohonných hmot je pro nás zásadní. Ročně najezdíme přes 50 milionů kilometrů, takže každá koruna, o kterou pohonné hmoty zdraží, je znát," řekl mluvčí Matyáš Vitík. Zdražení svých služeb však podnik zatím nechystá.
Dopravci proto hledají způsoby, jak čelit současným cenám pohonných hmot. Jedním z mimořádných kroků mohou být například mimořádné měnové a palivové doložky. "Musíme dočasně zavést takzvaný týdenní krizový palivový příplatek," řekl David Ehlert z dopravní společnosti Multitrans. Upozorňuje, že i růst cen je nyní takový, že i tak vznikají zpoždění při zohledňování cen.
Měsíční palivové doložky uplatňuje například přepravní společnost DPD. "Výše palivového příplatku tuzemské přepravy se odvíjí od průměrné ceny nafty zjišťované Českým statistickým úřadem a zveřejňované každý pátek na internetových stránkách ČSÚ. Jeho výše se pravidelně aktualizuje každý měsíc. Vzhledem k aktuálnímu vývoji lze však již nyní očekávat, že poroste," vysvětlil generální ředitel DPD Miloš Malaník.
Řada z oslovených dopravců už také zahájila jednání s klienty o aktuální valorizaci cen. Oslovili proto kraje a města. "V současné době to je ve standardních desetiletých smlouvách nastaveno tak, že se valorizuje zpětně vždycky za rok. Pokud ale jeden ze základních vstupů vyskočí z týdne na týden o 40 procent a nikdo neví kde se růst zastaví, může se stát, že se spousta dopravců řádné valorizace ani nedočká," upozornil Jakub Vyskočil.
Zásadní kroky očekávají dopravci zejména od vlády. Sdružení ČESMAD Bohemia v minulých dnech vyzvala vládu například k určení maximálních cen pohonných hmot nebo snížení spotřební daně na minimum. Pro dopravce je podle sdružení současný vývoj kolem cen paliv fatální. O možných řešeních dopadů prudkého zdražování energií, paliv a dalších surovin, bude vláda jednat ve středu. Ministr práce a sociálních věci Marian Jurečka v neděli v České televizi uvedl, že ve hře jsou například stanovení nejvyšších možných cen, úpravy daně z přidané hodnoty a spotřebních daní u klíčových produktů nebo nastavení nových slev na poplatníka.
(čtk)
Foto: pav