​Ministerstvo dopravy do Portálu dopravy přidá informaci o počtu majitelů aut

​Ministerstvo dopravy do Portálu dopravy přidá informaci o počtu majitelů aut

23.6. - Ministerstvo dopravy plánuje do konce roku přidat informaci o počtu předchozích majitelů registrovaných automobilů a provozovatelů do Portálu dopravy, do aplikaci e-techničák a na web dataovozidlech.cz. Uvedl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Dříve byly informace o majitelích vozidel uvedeny ve velkém technickém průkazu, který už stát od letošního roku nevydává, a nový technický průkaz je nemá. Lidé také mohou očekávat změny ve zdarma dostupných aplikacích pro ověřování původu automobilů. Jaké to budou, Jemelka neuvedl.

Podle Jemelky ministerstvo přidá pouze počet majitelů, nikoli jejich údaje, aby splnilo požadavky GDPR, evropského obecného nařízení o ochraně osobních údajů. Přidání údaje o počtu majitelů si podle Jemelky vyžádala veřejnost.

Původní velké technické průkazy obsahovaly údaje o až čtyřech majitelích vozidla. Od roku 2021 se počet kolonek na údaje o vlastnících snížil na dvě. Od října 2021 byly informace o automobilech dostupné také on-line v Portálu občana a od loňského roku stát spustil samostatný portál pro dopravní agendu, Portál dopravy.

Od začátku letošního roku začal stát kvůli novele zákona o silničním provozu vydávat jeden technický průkaz namísto dvou, velkého a malého. Ten už obsahuje pouze informaci o aktuálním vlastníkovi. "Od čísla čtyři, ke dvěma a k současnému číslu jedna jsme se mimo praktických důvodů - velká papírová 'plachta' - dostali k současné podobě z důvodů GDPR, kdy předchozí stav nárokům již neodpovídal. Současný ano," uvedl Jemelka.

Nový technický průkaz je podobný malému, jen je rozšířen o několik základních informací ze starého velkého průkazu. Zbytek informací kromě předchozích majitelů a jejich počtu jsou vlastníkům aut k dispozici například on-line v Portálu dopravy nebo si je mohou osobně vyžádat na registru vozidel.

Ministerstvo bylo v posledním půl roce za zjednodušení a digitalizaci technického průkazu kritizováno médii, zejména motoristickými servery, a veřejností. Kritici poukazovali nejčastěji na zjednodušení podvodů při prodeji ojetých automobilů, obávali se například zatajení počtu majitelů a podvodů se stočenými tachometry.

"V uplynulých letech jsme zavedli sankce za nelegální stáčení tachometrů a zpřísnili jsme státní odborný dozor na STK (stanice technické kontroly), kde nově můžeme natáčet také bez vědomí kontrolované osoby," uvedl Jemelka. Majiteli automobilu za stočení tachometru hrozí pokuta až půl milionu korun.

Údaj o počtu majitelů podle Jemelky není průkaznou informací o technickém stavu vozidla. "Na všechny, kdo uvažují o koupi ojetého auta, proto apelujeme, aby si vozidlo dostatečně prověřili," řekl Jemelka. Doporučuje zdarma dostupný web zřízený ministerstvem. "Na trhu jsou i další placené produkty, které mohou mít svůj význam a pomoci při rozhodování o nákupu," dodal.

Majitelé aut si podle Jemelky při výměně dvou průkazů za jeden nový mohou velký technický průkaz ponechat, úředník jej při návštěvě úřadu pouze zneplatní razítkem nebo přestřižením rohu průkazu a na žádost jej vydá zpět.

(čtk)

Ilustrační foto: LAN

spinner