22. listopadu 2013
PRAHA (22.11.) – Neshody kolem dostavy tunelového komplexu Blanka by mohly skončit rozhodčím řízením a následnou dohodou o narovnání údajně neplatných smluvních vztahů mezi Prahou a firmou Metrostav. Informoval o tom důvěryhodný zdroj seznámený s průběhem interních jednání na magistrátu. Jednání podle dostupných informací vedou k tomu, aby Blanka mohla být otevřená na konci června, tedy o dva měsíce později, než byl dosavadní předpoklad.
Obě strany by se v rozhodčím řízení měly dohodnout na ceně stavby, kterou by následně projednalo zastupitelstvo. Praze by navíc dohoda umožnila zákonným způsobem zaplatit za práce, které vznikly nad rámec projektů a smluv. Kdo se na rozhodčí soud obrátí, ale zatím není jasné. Informace o údajně neplatných smlouvách na stavbu tunelového komplexu Blanka zveřejnili radní ve středu po mimořádném jednání rady. Stalo se tak několik hodin poté, co Metrostav oznámil přerušení stavby. Rozhodnutí firma zdůvodnila tím, že mu Praha dluží více než 2,1 miliardy korun a navíc chybí smluvní dodatky na změny v projektu.
Praha ale na základě analýzy kontrolního odboru tvrdí, že platit nemůže, protože existuje pochybnost o platnosti smluv. „Dnes jsme obdrželi právní stanoviska dvou renomovaných advokátních kanceláří, která potvrzují existenci vysokého rizika neplatnosti smlouvy k tunelovému komplexu Blanka," uvedl primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Praha o tom prý bude s Metrostavem dál jednat.
Radní pro legislativu Lukáš Manhart řekl, že analýza zpochybnila platnost smlouvy na stavební část Blanky. „Jediný dokument, který byl schválen radou, byl výběr dodavatele, což je ale pouze finální fáze výběrového řízení," uvedl Manhart. Součástí schváleného materiálu ale stejně jako v případě dalších rozhodnutí týkajících se Blanky nebyla smlouva. Podle některých právních výkladů proto mohou být smlouvy neplatné. „Navíc podle zákona o hlavním městě Praze musí v takových případech zastupitelstvo projednat takzvané nabytí vlastnického práva k nemovitosti. Zastupitelé se ale Blankou nikdy nezabývali," doplnil.
Také exprimátor Bohuslav Svoboda (ODS) si myslí, že by měl spor skončit u rozhodčího soudu. Společně by podle něj nad problematikou měla zasednout pracovní skupina složená z TOP 09, ČSSD i ODS tak, aby byl problém co nejrychleji vyřešen. „Chci udělat vše pro to, aby byl tunel otevřen v příštím roce, a podle mě je to možné," řekl. Zároveň uvedl, že informace o možné neplatnosti smluv se objevily už před několika měsíci. Vyplynulo to prý z analýzy, kterou nechala vypracovat bývalá koalice ODS a TOP 09 u Ústavu státu a práva Akademie věd ČR.
Tunelový komplex Blanka, jehož stavba byla schválena v éře primátora Pavla Béma (ODS), se začal stavět v roce 2007 s tím, že bude stát asi 28 miliard korun. Na začátku roku 2011 ale nové vedení města zjistilo, že by se cena měla vyšplhat na 38 miliard. Město za stavbu zaplatilo zhruba 25 miliard, dohromady by měla po úpravách projektu vyjít na 36 miliard korun. Komplex měří 5,5 kilometru, jeho součástí je nejdelší souvislý ražený tunel v Česku dlouhý zhruba 2,23 kilometru.
(čtk)