8. srpna 2020, čtk
8.8. - Provozovatel alternativní taxislužby Uber vykázal ve druhém čtvrtletí ztrátu 1,78 miliardy USD (39,6 miliardy Kč), protože pandemie nemoci covid-19 téměř zastavila zájem o přepravu osob, když miliony lidí zůstaly doma, aby se co nejvíce zabránilo šíření nemoci. Zájem o rozvoz jídla však prudce rostl, oznámila firma.
Ztráta se však ve srovnání s loňským rokem výrazně snížila. Firma loni kvůli mimořádným položkám souvisejícím se vstupem na burzu vykázala ztrátu 5,24 miliardy USD. Očištěná ztráta před zdaněním, úroky a odpisy se prohloubila o 28 procent na 837 milionů USD.
Výnosy ve druhém čtvrtletí klesly o 29 procent na 2,24 miliardy USD. Při konstantních měnných kurzech se snížily o 27 procent. Tržby klesly po celém světě vyjma Asie a Tichomoří. Výnosy divize mobility, která zahrnuje sdílené jízdy či pronájmy koloběžek a motocyklů, se propadly o 67 procent na 2,38 miliardy USD. V divizi Eats, která se věnuje rozvozu jídla, se však více než zdvojnásobily na 1,21 miliardy USD.
Navzdory vysokému růstu zájmu o rozvoz jídla se divizi Eats nepodařilo dostat do zisku. Očištěná hrubá provozní ztráta divize činila 232 milionů USD, proti loňskému roku se snížila o 19 procent. Zisk divize mobility se propadl o 90 procent na 50 milionů USD.
Čtvrtletní ztráta zahrnuje náklady na restrukturalizaci 382 milionů USD a mimořádné náklady související s propuštěním 6700 lidí, tedy zhruba čtvrtiny pracovní síly. Propouštění firma oznámila v květnu.
Navzdory problémům společnost potvrdila svůj cíl, že hodlá vykázat očištěný zisk do konce roku 2021. Pomoci jí k tomu má snížení nákladů, napsaly agentury AP a Reuters.
Uber v posledních měsících ukončil rozvoj jídla v osmi menších zemí, převážně ve východní Evropě, včetně České republiky, a na Blízkém východě. Firma uvedla, že se jí v Česku nepodařilo dosáhnout plánovaného tržního podílu. Uber v ČR poskytuje také klasické přepravní služby, těch se ukončení činnosti netýká.
(čtk)
Foto: Uber