V březnu předepsal CzechToll na mýtném 998 mil. Kč, meziroční růst poklesl na 3,61 %

V březnu předepsal CzechToll na mýtném 998 mil. Kč, meziroční růst poklesl na 3,61 %

8.4. – Za používání zpoplatněných komunikací zaplatili podle informací společnosti CzechToll dopravci v březnu 998 milionů korun. Březnové výběry mýtného potvrzují útlum zejména autobusové dopravy. Zatímco v prvních dvou březnových týdnech se blížil výběr hranici 250 milionů korun za týden, druhé dva březnové týdny byly nejslabší v letošním roce a výběr mýtného se v nich snížil pod hranici 200 milionů korun týdně.

Do výběru mýtného se ve druhé polovině března promítla omezení související s opatřeními k zamezení šíření nemoci COVID-19. Znatelný je nižší počet jízd provozovatelů autobusové dopravy, který způsobilo uzavření hranic, a u vnitrostátní dopravy také omezení pohybu obyvatel. Útlum těžké nákladní dopravy přineslo uzavření některých podniků zejména v sektoru automobilového průmyslu. Rozdíl ve vybraném mýtném mezi druhým a čtvrtým březnovým týdnem přesáhl 26 %. Celkový meziroční růst vybraného mýtného o 3,61 % je způsoben lednovým rozšířením sítě zpoplatněných komunikací, na původní zpoplatněné síti by byl zaznamenán mírný pokles.


CzechToll doporučuje dopravcům v maximální možné míře využívat elektronickou komunikaci. „Dopravci, kteří hradí mýtné v režimu následného placení nebo přes vydavatele tankovacích karet, nemusí navštěvovat obchodní místa vůbec. Řidiči vozidel registrovaných v režimu předplaceného mýta by měli v současné rizikové situaci raději využít dobíjení kreditu pro úhradu mýtného přes internetovou samoobsluhu nebo aplikaci v mobilním telefonu,“ uvedl Petr Chvátal, provozní ředitel společnosti CzechToll.

Opatření proti šíření nemoci COVID-19 se dotkla i provozu několika distribučních míst elektronického mýtného systému. CzechToll zajistil po uzavření hranic mezi Českem a Polskem pro obchodní místa na polské straně hranice nově polský personál, jedno místo na silnici I/33 u Náchoda bylo přesunuto z polské strany hranice do České republiky.

Až do odvolání byla zrušena možnost vrátit palubní jednotky na obchodních místech. Cílem tohoto opatření je omezit na minimum osobní kontakty řidičů a personálu obchodních míst, které byly vyhodnoceny jako silně rizikové.

„Dopravci, kteří mají palubní jednotku a s jistotou ji nebudou používat na zpoplatněných komunikacích minimálně po dobu 6 měsíců, mohou palubní jednotku vrátit poštou dle pokynů uvedených na stránkách Mytocz.eu. Pokud to však není nutné, doporučujeme jim vyčkat s navrácením jednotky na dobu po skončení mimořádných opatření,“ dodal Petr Chvátal.

(red)

Foto: archiv
 
spinner