Čerpací stanice v ČR

V ČR je čerpací stanice na zhruba každém osmém kilometru silnice

V ČR je čerpací stanice na zhruba každém osmém kilometru silnice

PRAHA (27.8.) – Česká republika je rájem čerpacích stanic. Podle aktuální evidence, kterou vede ministerstvo průmyslu a obchodu, bylo ke konci června v zemi celkem 7 045 stanic, z toho 2 597 neveřejných, které prakticky nikdo nekontroluje. „Zohledníme-li počet vozidel v ČR a srovnáme-li situaci u nás s průměry v ostatních státech EU, pak se dá říci, že by v ČR na obsluhu motoristů stačilo necelých tři tisíce čerpacích stanic,“ komentuje situaci Damir Duraković z nákupní aliance Axigon sdružující 10 tisíc členů, kteří měsíčně například natankují přes 400 tisíc litrů pohonných hmot.

V České republice je zhruba 56 tisíc kilometrů silnic. Jedna pumpa tak připadá zhruba na každých osm kilometrů. Oproti loňsku jich přitom ještě 55 přibylo. Astronomický počet českých čerpacích stanic ještě lépe vynikne ve srovnání se zahraničními sousedy. Slovensko má zhruba 700 veřejných stanic a 500 neveřejných. Německo sice eviduje 15 tisíc čerpacích stanic, země má však osminásobný počet obyvatel, vyšší počet aut na obyvatele i vyšší spotřebou pohonných hmot. V praxi je tak německá hustota čerpacích stanic podstatně menší. Důvodem vysokého počtu pump v Česku je to, že k vybudování čerpací stanice tu není třeba žádné speciální povolení. Stát počet čerpacích stanic rovněž nijak nereguluje.

Z pohledu motoristů je hustá síť čerpacích stanic výhodou – nemusejí přemýšlet, kde natankují, protože mají na trase bezpočet příležitostí. Vysoká konkurence by navíc podle ekonomické teorie měla mít příznivý vliv na ceny. Domněnka se ovšem příliš nepotvrzuje. Podle pravidelného srovnání Evropské komise je v průměrných cenách nafty Česko 13. z 28 členských států EU. Navíc je tu nafta dražší než ve všech sousedních státech. „Při tak velkém počtu čerpacích stanic se hůře kontroluje a zaručuje kvalita pohonných hmot. V tom vidím přidanou hodnotu sítí, jako jsou Shell či EuroOil (Čepro), které jsou dlouhodobým garantem kvality,“ konstatoval Damir Duraković.

Jako veřejně dostupné je v České republice vedeno 3 819 čerpacích stanic. Navíc je tady dalších 629 stanic s vymezeným přístupem a přes 2 597 neveřejných, které jsou například v areálech podniků či velkých garáží. Právě před těmi ovšem odborníci varují, protože kvalita paliva není kontrolována. „Neveřejné stanice nejsou v zorném poli státních kontrol a nemají systémy péče a kontroly paliv včetně technologie. Mohou se častěji dostat do potíží s kvalitou pohonných hmot. Určitě by stálo za to prověřit, zda splňují také ostatní předpisy,“ varuje expert České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václav Loula.

(tj)

spinner