1. března 2017
1.3. - Při využití tankovacích karet firmy stále častěji volí režim plošných cen. To jim umožňuje tankovat naftu za jednotnou cenu ve vybrané síti čerpacích stanic bez ohledu na lokalitu. Statistiky nákupní aliance Axigon ukazují, že o plošné ceny je stále větší zájem. Firmy a podnikatelé sdružení v Axigonu svoje odběry paliva v loni více než ztrojnásobili na úroveň dvou milionů litrů měsíčně. Tankování za plošné ceny mohou české firmy nově využít i na Slovensku.
Firmy a podnikatelé s oblibou využívají tankovací karty s plošnou cenou, což jim umožňuje tankovat za jednotnou cenu v rámci vybrané sítě čerpacích stanic. Odběratelé tak nemusejí řešit výrazné rozdíly v cenách mezi jednotlivými kraji, a především vyšší ceny u dálnic a frekventovaných silnic. Čerpací stanice u hlavních tahů totiž často bývají výrazně dražší. I když tak firma může s tankovací kartou čerpat slevu až 1,20 Kč/l ze stojanových cen, při tankování na dálnici si i tak ve výsledku stále připlatí 4 až 5 Kč/l. Při využití tankovací karty s plošnou cenou ovšem lze takové cenové výkyvy eliminovat.
„Členové naší nákupní aliance díky plošným cenám i slevám z totemových cen za loňský rok ušetřili 39,8 milionů Kč,“ uvádí Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje tankovací karty euroShell a EuroOil. Řidič firemního vozidla nebo živnostník tak může pohodlně tankovat po své trase a není nucen nikam sjíždět při hledání levnější pumpy.
Plošné ceny byly v minulosti výhodou jen pro velké firmy s flotilou čítající desítky či stovky vozů. „Díky naší nákupní alianci se tento koncept před dvěma roky stal dostupným malým i středním firmám, a dokonce i živnostníkům a jeho obliba roste. Celkové odběry pohonných hmot členy naší nákupní aliance se meziročně více než ztrojnásobily,“ upozorňuje Damir Duraković. Zatímco měsíční odběry pohonných hmot členů Axigonu se v lednu 2015 pohybovaly kolem 200 000 litrů, koncem roku 2016 se dostaly na úroveň kolem dvou milionů litrů měsíčně. „Za růstem stojí ve velké míře právě zájem o plošné ceny, které představují 83 procent celkových ročních odběrů. Výtoč v režimu plošných cen meziročně vzrostla o 269 procent,“ dodává Damir Duraković s tím, že podnikatelé rovněž oceňují skutečnost, že při využití tankovacích karet Axigonu neplatí žádné servisní ani provozní poplatky.
Od února mohou české firmy a podnikatelé navíc využít tankování nafty za plošné ceny v rámci sítě čerpacích stanic Shell i na Slovensku. „Rozhodli jsme se koncept plošných cen rozšířit i na Slovensko. Za platby našimi tankovacími kartami na Slovensku se rovněž neplatí žádné poplatky a firmy mají možnost využít vratky DPH nejen za nákup pohonných hmot,“ uzavírá Damir Duraković.
(tj)