29. května 2016, red
„Mnozí dopravci a řidiči se již setkali s tím, že při kontrole měli potíže, neboť osvětlení jejich vozidla nevyhovovalo stanoveným podmínkám. Jaké jsou v tomto směru zkušenosti členských firem vašeho sdružení?“
„Začátkem dubna proběhlo v Plzni na toto téma mimořádné jednání v rámci naší skupiny pro technické záležitosti. Vedle našich členů se jej zúčastnili i zástupci policie, dovozců vozidel, servisů a řidičů. K setkání došlo na základě připomínek dopravců a nejasností při provádění silničních kontrol, respektive silničních technických kontrol podle aktuálně platných předpisů. Problematické otázky se týkaly především dvou případů: instalace přídavných světlometů a instalace obrysových (tzv. pozičních) světel.
Podmínky instalace přídavných světlometů, jejich počet a způsob zapojení jednoznačně definuje předpis EHK. Prodejce vozidla v rámci homologace garantuje při prodeji splnění těchto podmínek. Pokud dopravce instaluje další přídavné světlomety, musí dodržet podmínky tohoto předpisu, aniž by byl povolený počet světlometů překročen. Předpis EHK neobsahuje podmínky instalace tzv. pracovních světlometů. Jejich počet není omezen, ale podmínkou je zapojení a spínání zcela nezávisle na povinných světelných zařízeních vozidla. Pro tento případ je tedy zásadní, jestli jsou dodatečně instalovány přídavné světlomety nebo světlomety pracovní.
V případě obrysových (pozičních) světel lze dodatečně instalovat pouze stanovený počet světelných prvků. Zde je matoucí názor, že čím více světel, tím je vozidlo lépe a více vidět, ale předpisy to takto nepřipouštějí. Důležité je také hledisko technické způsobilosti vozidla registrovaného v ČR. V tomto případě podléhá technickým podmínkám platným v ČR. Pokud se jedná o dovoz vozidla již dříve schváleného v jiném státě, mohou se podmínky lišit. To je příklad barevného provedení a umístění osvětlení registrační značky. Budeme nyní iniciovat podobnou schůzku i v Karlovarském kraji, aby se postupy kontrolních orgánů sjednotily.“