13. července 2023, lan
Co se skrývá za oponou Digital Factory? Odpověď hledali řečníci na 22. ročníku konference Trends in Automotive Logistics (TAL), která se konala 16. května v Plzni a přilákala téměř čtyři sta účastníků. Organizátoři akce, společnost Aimtec ve spolupráci s IHK Regensburg a DTIHK, si dali za cíl nabídnout prostor ke sdílení reálných zkušeností a ověřených postupů z digitalizačních projektů v oblasti výroby, logistiky a IT v automotive. Jaká slova skloňovali řečníci konference nejvíce? Odolnost, flexibilita a standardizace.
Správná rozhodnutí v mimořádných časech jsou uměním zkušených odborníků a v dnešní logistice je to patrné více než kdy dřív. Na TAL 2023 o nové realitě oboru automotive promluvili například Robert Cameron z německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA), pozvání přijal také vedoucí logistiky značky Škoda Auto David Strnad nebo Klaus Straub, zakladatel a co‑CEO společnosti xelerate a bývalý CIO BMW Group či Audi. Společným jmenovatelem jejich příspěvků byla východiska ze složité situace, ve které se aktuálně celý obor automotive logistiky nachází. „Hororových zpráv o stavu našeho odvětví už bylo dost. V dnešním prostředí tolik orientovaném na výkon je třeba hlavně v každém okamžiku chápat, co se kolem nás děje. Potřebujeme sdílet tipy a zkušenosti, jak obstát a růst. Myslím si, že konference TAL 2023 přesně to svým účastníkům nabídla,“ řekl Roman Žák, zakladatel hlavní organizátorské společnosti Aimtec. V úvodu konference Roman Žák také poukázal na to, že by v rámci digitalizace neměly firmy hledat dodavatele, ale spíše partnery, kteří dokážou u zákazníků rozvíjet potřebné schopnosti umožňující odolat měnícímu se prostředí.
V programu konference nemohly chybět ani trendy a technologie, které mohou radikálně zvýšit odolnost firem. Tom Bianculli, CTO společnosti Zebra Technologies, přinesl přehled nejnovějších hardwarových inovací šitých na míru chytré digitalizaci. Případové studie společností Brano a SCHERDEL přiblížily, jak mohou vypadat odlišné cesty k plně automatizovanému skladu. „Letošní ročník konference je důkazem toho, že automatizace je skutečně nutností, která ovšem nemusí být bolestivá. Společnost Swisslog obdržela mnoho dotazů, jak pohodlně a efektivně integrovat automatizační řešení AutoStore do stávající infrastruktury firem bez narušení současných obchodních procesů. Manuální manipulační procesy se stávají stále nepraktičtějšími kvůli nedostatku pracovních sil, neefektivitě, nedostatečné škálovatelnosti a přetíženosti prodejen či skladů,“ řekla Elke Pistono, Head of Major Account Management AutoStore Europe ze společnosti Swisslog, hlavního partnera TAL 2023. Důležitost řízení digitalizační transformace jako zásadní změny uvnitř firmy pak podtrhl referenční příběh z firmy Safran, která nabídla zkušenosti z lehce odlišného, ale neméně fascinujícího odvětví letectví a kosmonautiky.
I digitalizace podniků může být udržitelná, a to hned z několika pohledů. Ať už jde o standardizaci procesů, implementaci systémů napříč světovými pobočkami nebo o hledisko zelené logistiky, letošní ročník konference předal osvědčené návody a tipy od expertů z oboru. Pavlína Babková z firmy Bosch nasdílela možné způsoby snížení uhlíkové stopy ve výrobě, Cyril Klepek, CEO společnosti Cyrkl, představil koncept cirkulární ekonomiky ve vztahu k průmyslovému odpadu.
„Opět jsme se přesvědčili, jak zásadně může v oblasti logistiky pomoci propojování odborníků a vzájemné sdílení jejich zkušeností. V tomto ohledu letošní 22. ročník konference TAL 2023 znovu předčila naše očekávání, snad i proto, že networking a tematická aktuálnost programu patří mezi hlavní cíle akce po celou dobu jejího dlouholetého konání,” podotkli Bernard Bauer a Richard Brunner, zástupci Česko‑německé obchodní a průmyslové komory a Obchodní a průmyslové komory Regensburg, spoluorganizátorů akce.
(lan)
Foto: TAL - Tom Bianculli, CTO společnosti Zebra Technologies