16. listopadu 2011
Německý výrobce manipulační techniky Jungheinrich uvedl na trh nový ručně vedený elektrický vysokozdvižný vozík EJC 214/216. Vozík, který vyrábí v závodě ve šlesvicko-holštýnském Norderstedtu, v říjnu představila jeho česká dceřiná společnost.
Nový vozík se podle výrobce uplatní především tam, kde záleží na výkonu. „Vysoký výkon pojezdu, velké výšky zdvihu, vysoké zbytkové nosnosti a dlouhé doby nasazení na jedno nabití baterie patří k silným stránkám tohoto vozíku,“ řekl vedoucí produktového managementu ručně vedených vysokozdvižných vozíků firmy Jungheinrich Stefan Hirt.
Díky bezúdržbové technologii střídavých pohonů je nový elektrický vozík velmi výkonný, ale zároveň úsporný a šetrný k životnímu prostředí. Robustní konstrukci Jungheinrich navrhl speciálně pro nasazení ve skladech, kde se vyžaduje vysoký výkon.
Šetrný k životnímu prostředí
Spojit výkon, úsporný provoz a šetrnost k životnímu prostředí umožnil motor pojezdu s výkonem 1,6 kilowattu. Motor je vybaven nejnovější generací 24voltové technologie střídavých pohonů Jungheinrich. V kombinaci s řídicí elektronikou, kterou si vyvinul sám Jungheinrich, dosahuje EJC 214/216 velmi vysoké účinnosti. „Technologie pohonu je zárukou obzvláště vysokého výkonu pojezdu při nízké spotřebě energie,“ řekl Stefan Hirt. Vysoké zbytkové nosnosti jsou především výsledkem robustní konstrukce vozíku a použití čtyřkolového podvozku.
Elektronicky řízený motor zdvihu o výkonu tři kilowatty umožňuje obsluze vozíku EJC 214/216 zvedat náklad přesně a velmi citlivě. To usnadňuje především zakládání těžkých palet a gitterboxů v úzkých regálových uličkách. Podle varianty výbavy může nový elektrický vozík Jungheinrich přepravovat náklady o hmotnosti až 1600 kilogramů. Volitelná proporcionální hydraulika zajišťuje měkké a šetrné ukládání nákladu do regálu nebo na podlahu. Při ukládání na podlahu se na dráze posledních 300 milimetrů před dosednutím nákladu automaticky sníží rychlost spouštění.
Snadná ovladatelnost
Výrobce nabízí vozíky EJC 214/216v také v řadě volitelných variant, které zjednodušují práci a zvyšují bezpečnost a efektivitu. Díky velmi nízkým ovládacím silám při nasazení elektrického řízení s ojí lze vozík řídit bez únavy. „To platí zvláště pro režim plíživého pojezdu, tedy tam, kde obsluha musí manipulovat s vozíkem při nedostatku prostoru se vztyčenou ojí,“ uvedl Stefan Hirt. Dlouhá oj s bezpečnostní funkcí v kombinaci s uzavřeným obrysem vozíku umožňuje dosáhnout vysoké míry bezpečnosti.
Vyšší výkon při překládce zboží
Pomocí modulu LiftPlus bude v budoucnu možné značně urychlit zvláště vyskladňování. Díky této volitelné výbavě lze zvýšit rychlosti zdvihu bez nákladu až o 80 procent. První měření podle výrobce ukázala, že při zdvihu vidlí do výšky pět metrů je možné ušetřit zhruba deset sekund na jeden zdvih. „To znamená v budoucnu značné zvýšení výkonu překládky při vyskladňování zboží z vysokých výšek v jedné sekvenci,“ dodal Stefan Hirt.
Společnost Jungheinrich patří v celosvětovém měřítku k předním poskytovatelům manipulačních vozíků, skladové techniky, logistických systémů a služeb pro kompletní vnitropodnikovou logistiku. V loňském roce se stala již pojedenácté jedničkou na trhu v České republice.
(pat) www.jungheinrich.cz