4. prosince 2024, lan
5.12. - Společnost Panattoni jako první na českém trhu průmyslového developmentu získala kladné stanovisko pro využití dřevěných vazníků a vaznic střech při výstavbě velkoplošných průmyslových hal pro výrobu a logistiku. Rozhodnutí, které vydal Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje, umožňuje efektivně propojit moderní výstavbu s udržitelností a přináší nový standard v průmyslové architektuře.
Prvním projektem v České republice, kde Panattoni získalo povolení k využití této inovace, je Panattoni Park Pilsen West III v Úhercích, 14 kilometrů západně od Plzně. Tento moderní průmyslový park nabídne více než 40 000 m² pronajímatelných ploch a stane se průkopníkem udržitelného designu velkých průmyslových staveb.
Dřevo jako hlavní materiál pro střešní konstrukce přináší řadu environmentálních výhod. Jedná se o obnovitelný materiál s nízkou uhlíkovou stopou, který významně přispívá k minimalizaci emisí při výrobě a zpracování. Použití dřevěných vazníků navíc umožňuje efektivněji nakládat s materiály a snížit energetickou náročnost během výstavby.
„Od Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje jsme získali kladné stanovisko pro využití dřevěných vazníků a vaznic střech při výstavbě velkých průmyslových hal pro výrobu a logistiku. Dosud bylo v České republice možné využívat dřevěné střechy výhradně v rezidenčních, kancelářských a menších průmyslových nemovitostech. Precedentní rozhodnutí o využití dřevěných konstrukcí střech v průmyslových halách představuje významný milník nejen pro naši společnost, ale také pro celé české stavebnictví. Jsem nadšený, že opět potvrzujeme vedoucí pozici v oblasti udržitelného developmentu. Pro nás, naše investory a naše klienty je klíčové, že povolené požární řešení nijak neomezuje využití haly v porovnání s betonovou konstrukcí,“ uvedl Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro Českou republiku a Slovensko.
Rozhodnutí, které vydal Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje, bylo výsledkem intenzivního schvalovacího procesu. Klíčovou roli v něm sehrály společnosti ARCHaPLAN a A2 Timber, které ve spolupráci s týmem Panattoni pod vedením Regional Sustainability Managera Pavla Fojtíka poskytly technické dokumentace, studie a potřebné podklady. A2 Timber zpracovala kompletní projektovou dokumentaci pro realizaci projektu a ARCHaPLAN pomocí inženýrského přístupu navrhla koncepci požární ochrany dřevěné konstrukce střechy za použití moderních materiálů a v kombinaci s moderními požárně bezpečnostními prvky ochrany tak, aby dřevěná konstrukce haly plně vyhovovala obecným technickým požadavkům na výstavbu dle platné legislativy. Na základě těchto materiálů a za aktivní účasti zástupců HZS v Plzni v rámci projednání technického řešení bylo vydáno kladné stanovisko, které otevírá cestu pro použití dřeva jako konstrukčního materiálu střech i ve velkých průmyslových objektech. Dosud bylo v České republice možné využívat dřevěné střechy výhradně v rezidenčních, kancelářských a menších průmyslových nemovitostech.
„Už jsem si zvykl, že naše společnost se vždy snaží posouvat limity navrhování dřevěných konstrukcí. U tohoto projektu oceňuji zejména ochotu HZS, který akceptoval věcné argumenty, a společnou odbornou diskuzí jsme se dopracovali k závěru, který vede k udržitelnému řešení. Dlouhodobě věřím tomu, že pokud se k návrhu přistupuje inženýrským způsobem, lze bezpečně prosadit řešení, která se na první pohled zdají být neprůchodná,“ dodává Lukáš Krbec, Structural Engineer společnosti A2 Timber.
Společnost Panattoni si přináší know-how z úspěšných projektů v Německu a Rakousku, kde už se dřevěné vazníky střech úspěšně používají. Jedním z nejnovějších příkladů je Panattoni Park Graz South v rakouském Štýrsku. Tento projekt nabízí více než 55 000 m² multifunkčních ploch a kombinuje špičkový design s ekologickou odpovědností. Dřevěné vazníky zde hrají roli při snižování uhlíkové stopy a při hledání další úrovně v oblasti cirkulární ekonomiky.
Zahraniční projekty potvrzují, že dřevo může být plnohodnotným materiálem pro velkoplošné průmyslové budovy, a to nejen z estetického, ale především z ekologického hlediska. Inspirace z těchto realizací byla zásadní i pro český pilotní projekt v Úhercích.
„Projekt nosné dřevěné konstrukce zastřešení logisticko-výrobní haly je pro ARCHaPLAN pilotní zkušeností v oblasti požární ochrany dřevostaveb. Zkušenosti ukazují, že principy moderních metod posouzení dřevostavby s využitím eurokódů, BIM modelování a použití aktivní a pasivní požární ochrany staveb na bázi dřeva jsou správnou cestou i pro průmyslovou výstavbu s použitím obnovitelných materiálů. Díky zapojení komplexního týmu specialistů získal projekt průkaz požární bezpečnosti, akceptovatelný státní správou na úseku požární ochrany,“ doplňuje Robert Prix, jednatel ARCHaPLAN.
Přínos využití dřeva jako stavebního materiálu lze měřit. Z LCA (analýza životního cyklu) reportu, zpracovaného společností Grinity, pro projekt Panattoni Park Pilsen West III vyplynulo, že budova s dřevěnou konstrukcí střešních vazníků bude mít o 290 tun nižší uhlíkovou stopu oproti použití vazníků železobetonových. LCA je analytická metoda pro kvantifikaci a interpretaci toků mezi produktem a životním prostředím. Používá se v průmyslovém odvětví k pochopení „hot spots“ výrobků z hlediska životního prostředí, aby bylo možné co nejefektivněji provést zlepšení. Právě LCA metoda pomohla projektantům budovy v jejich úsilí snížit ekologickou stopu budovy v Panattoni Park Pilsen West III, která vzniká v partnerství s Logistickým Fondem WOOD & Company.
Kladné stanovisko HZS pro využití dřevěných konstrukcí střech v průmyslových halách představuje významný milník nejen pro společnost Panattoni, ale také pro celé české stavebnictví. Tento krok nastavuje nový standard udržitelnosti a ukazuje, že ekologická odpovědnost a inovativní technologie mohou jít ruku v ruce. Panattoni tímto krokem potvrzuje svou vedoucí pozici v oblasti udržitelného developmentu a otevírá nové možnosti pro ekologičtější budoucnost průmyslové výstavby.
(lan)
Ilustrační foto: Panattoni