Nový Celní kodex EU

Přístup k zjednodušeným operacím jen pro držitele AEO

Přístup k zjednodušeným operacím jen pro držitele AEO

Od 1. května roku 2016 vstoupí v platnost nový Celní kodex Evropské unie (UCC), který přinese řadu důležitých změn, jež se v určité míře dotknou všech subjektů podílejících se na exportu a importu zboží. Ve stavu zrodu jsou však stále příslušné prováděcí předpisy, které umožní jeho plnou realizaci v praxi. Stávající právní úprava platí s určitými změnami již třiadvacet let a nový kodex včetně souvisejících předpisů by měl evropskou celní legislativu v této oblasti více přiblížit vývoji evropské i světové ekonomiky. „Samotný kodex je již hotový a podle současných informací je jeho účinnost stanovena na 1. května roku 2016.

V současnosti je hlavním a naléhavým úkolem orgánů EU hledání konsenzu ve zpracovávání připomínek jednotlivých národních celních správ při formulaci konečného znění příslušných prováděcích předpisů. Hledání stejného přístupu k uplatňování celní politiky jednotně ve všech členských státech je složité, a proto je pochopitelné i určité prodlení schvalovacího procesu,“ uvedl předseda celní pracovní skupiny Svazu spedice a logistiky ČR Stanislav Šuch. Právě tato skutečnost podle něj komplikuje zahájení větší informační kampaně, která by umožnila zainteresované odborné veřejnosti včasné úplné seznámení s očekávatelnými dopady nového kodexu na celní operace prováděné po účinnosti nových předpisů. „Celní správa ČR (GŘC) poskytla počátkem září v rámci jednání tzv. smíšené pracovní skupiny pro zainteresovanou veřejnost první rámcové informace ke změnám celní legislativy, které jsou pro příští rok připravovány. S ohledem na výše zmíněný stav legislativního procesu však nutně byly některé informace jen rámcové a předběžné.

Proto SSL ČR společně s Dopravními novinami oslovil GŘC s žádostí o odbornou garanci semináře zaměřeného na dopady nové celní legislativy po 1. květnu příštího roku. Předběžný termín společného semináře Dopravních novin a SSL za účasti GŘC na toto téma by mohl být koncem letošního listopadu. „Věříme, že v té době legislativní proces postoupí natolik, že na tomto semináři budou moci zaznít nové a určitější informace,“ řekl Stanislav Šuch.

Dopad na zajištění celního dluhu

Bez ohledu na v současné době probíhající legislativní proces je však již nyní zřejmé, že nový Celní kodex přinese do praxe řadu významných změn. „Například měnit se budou doklady pro zajištění celního dluhu, a to jak v oblasti souborné jistoty, tak jednotlivého zajištění. Tyto změny se budou týkat jak bank, případně pojišťovatelů, kteří toto ručení poskytují, tak i uživatelů toho ručení,“ uvedl Stanislav Šuch. Velký dopad bude podle něj například v oblasti mezinárodní železniční dopravy, která již nebude osvobozená od poskytnutí zajištění celního dluhu v režimu tranzitu. Rovněž v oblasti ekonomických režimů dojde ke změnám. Budou například zrušeny režimy aktivní zušlechťovací styk v systému navracení a přepracování pod celním dohledem a dojde i ke změně podmínek pro tzv. dočasné uskladnění.

Vzroste význam schváleného ekonomického subjektu

Díky novému Celnímu kodexu také výrazně stoupne význam současného institutu schválený ekonomický subjekt (AEO). „Jedná se o celoevropský nástroj celní správy. Subjekt, který chce tento statut získat, se musí nechat od celní správy prověřit a certifikovat. Pokud ekonomický subjekt dané podmínky splní a získá postavení AEO, může lépe využívat zjednodušené celní postupy, což jeho činnost značně usnadní. Některé podmínky v této oblasti se budou měnit a to podstatné je, že nově budou zjednodušení celního řízení přístupná zejména držitelům tohoto osvědčení. V současné době je v ČR držitelem AEO pro celní oblast zhruba 150 subjektů a v současné době dobíhají šetření několika dalších možná desítek kandidátů. Dá se tedy předpokládat, že rozhodující, velké firmy toto osvědčení již mají, případně ke dni účinnosti UCC mít budou, a budou fungovat podle stávajících podmínek až do doby, než vyprší platnost jejich osvědčení. Ve složitější situaci však budou ti, kteří toto osvědčení ještě nemají a nestihnou je do května příštího roku získat. Ti pak budou procházet certifikací již na základě nových, pravděpodobně přísnějších podmínek,“ řekl Stanislav Šuch s tím, že jejich součástí bude i školení a následné přezkušování pracovníků odpovědných za realizaci celních řízení. „Institut schváleného ekonomického subjektu doposud jeho držitelům významné výhody nepřinášel. S platností nového Celního kodexu však dojde ke zlomu. Jeho stávající držitelé budou ve velké výhodě a ti ostatní se k zjednodušeným celním postupům budou dostávat obtížněji. Je také třeba počítat s tím, že dále bude postupovat elektronizace celního řízení a také se pravděpodobně bude zdražovat dostupnost záručních nástrojů,“ dodal.

Jednání zástupců národních GŘC má být na konci října

Podle mluvčí GŘC kpt. Ing. Martiny Kaňkové mohly členské státy zasílat Evropské komisi jazykové připomínky (nikoli věcné) k nařízení Evropské komise v přenesené pravomoci, tzv. delegovanému aktu, týkající se chyb v překladu, ale i překlepů apod. do 21. října. Přeložené konsolidované znění prováděcího nařízení Evropské komise, tzv. implementovaného aktu (společně s přílohami), bylo členským státům zasláno Evropskou komisí letos 29. června a od tohoto data probíhá jeho připomínkování, a to nejen po stránce jazykové, ale i věcné. „Poslední zaslané znění, včetně zapracovaných připomínek, bude předmětem jednání Výboru pro obecnou celní legislativu, které se uskuteční ve dnech 29. a 30. října za účasti zástupců GŘC. Implementovaný akt vstoupí v platnost až poté, co vstoupí v platnost delegovaný akt, tedy ne dříve než 21. října 2015. Finální znění implementovaného aktu bude odhlasováno členskými státy na Výboru pro obecnou celní legislativu. Předpokládá se, že by se tak mělo stát na jednání ve dnech 5. a 6. listopadu,“ řekla Martina Kaňková. Nařízení Evropské komise v přenesené pravomoci týkající se přechodných opatření v oblasti informačních technologií by podle ní mělo vstoupit v platnost nejpozději do dubna roku 2016.

Na Celní kodex naváže i nový Celní řád

Na novelizaci celní legislativy musí odpovídajícím způsobem reagovat i národní celní legislativa. V závěrečné fázi připomínkového řízení je tak nyní nový český celní zákon, který k datu účinnosti nového celního kodexu EU nahradí mnohokrát novelizovaný dosud platný český Celní zákon 13/1993 Sb. Nový národní zákon se bude jmenovat Celní řád. „Svaz spedice a logistiky ČR se aktivně zapojil do připomínkového řízení. Věřím, že k datu konání zmíněného semináře pokročí legislativní práce i na národních celních předpisech natolik, že bude možno zainteresované veřejnosti poskytnout podrobnější informace,“ uvedl Stanislav Šuch. „V současné době je ukončeno projednávání materiálu v meziresortním připomínkovém řízení a je připravena jeho expedice k projednání vládou ČR. Navrhovaná účinnost zákona je dnem 1. května 2015,“ uvedla Martina Kaňková.

Cílem návrhu zákona je podle ní adaptace na Celní kodex Evropské unie tak, aby bylo zároveň reagováno na problémy vznikající při celním řízení a v souvislosti s ním, které byly v dosavadní právně aplikační praxi celních orgánů identifikovány. „Konkrétně se bude jednat o sjednocení stávajících postupů pro výkon celního dohledu, celní kontroly a celního řízení, včetně zajištění cla, jeho vyměření a následný výběr tak, aby mohly být využívány moderní nástroje a technologie v souladu s dlouhodobým cílem Evropské komise nastavit jednoduché a převážně elektronické prostředí pro cla a obchod,“ uvedla Martina Kaňková.

Má dojít i ke snížení administrativní zátěže

Sekundárním cílem návrhu je pak podle Martiny Kaňkové snížení administrativní zátěže dovozců a dalších podnikatelských subjektů, a to například v těchto směrech: l bude nová možnost administrovat zajištění celního dluhu pro osoby tzv. přímých zástupců, kterým bude moci být povoleno poskytnout jistotu za osobu, od níž se jistota požaduje;

  • bude možnost opakovaného používání složené jistoty k zajištění celního dluhu, které zjednoduší provádění celního řízení zejména malým a středním dovozcům;
  • dojde na zjednodušení v případě správy cla u nepřímého zastoupení;
  • bude zjednodušena možnost tzv. technických oprav údajů v celním prohlášení.

    (lan)

spinner