18. července 2014
KOLÍN NAD RÝNEM (18.7.) – Chep, světový leader v oblasti poskytování paletového poolingu a kontejnerů představil v polovině července plastovou čtvrtpaletu nové generace. Počínaje červencem 2014 bude nová čtvrtpaleta v Německu k dispozici více než 1400 zákazníkům. Nový produkt je odpovědí společnosti CHEP na nové požadavky trhu v rámci udržitelné cenové výhody a zlepšení účinnosti společně se snížením množství produkovaného odpadu. Jen díky lepšímu stohování se do běžného kamionu vejde až 36 vrstev nových čtvrtpalet oproti stávajícím třiceti.
Čtvrtpaleta CHEP nové generace (P0604B) měří 600×400 mm a nahrazuje stávající čtvrtpaletu CHEP (P0604A), jež byla zavedena před více než 20 lety. Paleta je vybavena pokročilými prvky, které přináší snadnější stohování, vynikající stabilitu a snazší zacházení. Navíc se bezpečněji a rychleji připevňuje k vlnitým propagačním materiálům zákazníků. Je očekáváno jejich vřelé přijetí, obzvláště pak ze strany výrobců a maloobchodníků, kteří hledají inovativní, plastovou přepravní platformu.
Čtvrtpaleta CHEP nové generace byla intenzivně a důkladně testována nezávislými spolky včetně Fraunhoferova institutu v Německu a byla certifikována dle německé normy GS. „Odolnost nové čtvrtpalety CHEP byla v laboratoři pro obalové materiály Fraunhoferova IML podrobena důkladnému testování. Potvrdili jsme statickou, dynamickou a klimatickou stabilitu nové konstrukce v přímém srovnání s předchozí generací čtvrtpalety CHEP. Opakování každého z testů více než třicetkrát zajišťuje statistickou spolehlivost výsledků,“ říká ředitel sekce obalových materiálů a obchodní logistiky Fraunhoferova institutu Dr. Volker Lange.
Model P0604B váží 1,9 kg a je tak oproti předchozí generaci čtvrtpalety, vážící 2,1 kg, lehčí. Snížená výška stohování znamená, že nové palety lze na kamionu stohovat do 36 vrstev oproti 30 vrstvám u jejich předchůdce. To představuje dvacetiprocentní úsporu místa, snižuje počet kamionů na silnici a přispívá ke snížení emisí CO2. Paleta P0604B bude certifikovaným výrobkem s neutrální uhlíkovou stopou.
Pro zjištění potřeb v rámci návrhu nové konstrukce čtvrtpalety společnost CHEP provedla ve spolupráci se zástupci všech oblastí tohoto oboru, tedy výrobci a maloobchodníky i poskytovateli logistických služeb (PLS), workshopy na téma „Řešení pro poslední míli“ v sedmi zemích Evropy, zahrnující Španělsko, Německo, Francii, Spojené království a země střední Evropy. Cílem workshopů bylo zjištění neefektivit v rámci „poslední míle“ dodavatelského řetězce, kde vzniká až 65 procent jeho nákladů, z větší části z důvodu značného počtu různých platforem a úsilí potřebného pro doplňování zboží v obchodech.
(tj)