ING. KAREL ŘEHÁK (ČLA) PRO DN

„Úroveň logistiky v oblasti malého a středního podnikání je dosud velmi nízká“

Česká logistická asociace (ČLA) už od roku 1993 usiluje o to, aby české veřejnosti představila logistiku jako účinný nástroj řízení a rozvoje firem. O činnosti asociace, o jejích výhledech do budoucna i o situaci české logistiky jsme hovořili s tajemníkem ČLA ing. Karlem Řehákem.

„Logistika se dnes v ČR dostává do povědomí zejména v souvislosti s dopravou. ČLA ji však chápe šířeji…“

„Ano, vidíme ji v celé šíři, nikoli zúženě pouze na oblast dopravy a skladování nebo jen na oblast výroby a prodeje, ale v celém komplexu logistického řetězce. Přitom nezapomínáme na informační ani na materiálové toky. Logistika se má uplatňovat od nákupu přes výrobu a prodej až po dodání koncovému zákazníkovi. Proti tomuto materiálovému toku jde v opačném směru tok informační, který umožňuje, aby se marketingová informace získaná u zákazníka co nejrychleji dostala až na počátek řetězce, a celý proces se tak zrychlil. Můžeme tedy říci, že úkolem logistiky je splnit přání zákazníka v požadované kvalitě, množství a čase i s dopravou na příslušné místo, a to za přijatelnou cenu. Úspěšnost tohoto procesu lze vyjádřit jednoduchými ukazateli: čím vyšší úroveň služeb, tím více zákazníků a tím i vyšší tržby.“

„Jakými způsoby se ČLA snaží s logistikou seznamovat veřejnost?“

„Především osvětovou činností, tj. pořádáním odborných konferencí a seminářů, a dále spoluprací s časopisem Logistika a s Dopravními novinami a podporou odborných logistických veletrhů. Minulý týden například proběhla již devátá mezinárodní logistická konference s názvem Globální trendy v logistice, kterou jsme uspořádali v Praze a jejímž cílem bylo upozornit podnikovou sféru na problémy

související se vstupem do EU. Máme rovněž dlouholetou spolupráci s Veletrhy Brno o propagaci logistiky, a tak jsme se v minulosti podíleli na přípravách mezinárodních

veletrhů Intrama a Cenetra, Středoevropských veletrhů logistiky a v současné době jsme odbornými garanty veletrhu Transport a Logistika, který se může stát nejvýznamnějším logistickým veletrhem ve střední Evropě. Bližší informace o aktivitách ČLA jsou na našich internetových stránkách www.logistika.cz.“

„Co nového chystáte v oblasti logistických školení?“

„Novinkou bude ještě v letošním roce příprava certifikace logistických manažerů podle systému Evropské logistické asociace, které jsme již tři roky členem. V ČR tak budeme těm, kteří složí patřičnou zkoušku, udělovat certifikát platný v celé Evropě. To by mělo být velkou pomocí pro personalisty ve firmách i pro manažery, protože budou mít jistotu o kvalitě přípravy svých zaměstnanců. Dnes se totiž na různých školeních vydávají certifikáty často jen za účast, a zkoušky chybějí. Evropský certifikát naopak vyžaduje složení zkoušek i potřebnou odbornou praxi.“

„S logistickými školeními se téměř roztrhl pytel. Ještě před pár lety o logistice jen málokdo vě-děl, najednou však začíná být velmi populární…“

„Ano, školicích zařízení se v posledních letech objevilo mnoho, bohužel však mají velmi různou úroveň. Je to dáno tím, že dobrých lektorů v oblasti logistiky není u nás mnoho. Na nepříliš dobré úrovni se bohužel učí logistika i na školách. Nízká úroveň je zejména na školách středních, kde nemají odpovídající učebnice a chybějí i odborní učitelé. Na vysokých školách je situace výrazně lepší. ČLA proto spolupracuje s řadou vysokých škol a má uzavřenu dohodu o spolupráci s akademií TAM a firmou Reliant a připravuje i dohodu se vzdělávací společností B.I.B.S., která pořádá britské vysokoškolské studijní programy M.B.A., a má zájem o studijní nástavbu pro obor logistika. Tak by mělo vzniknout garantované vzdělávání v tomto oboru.

K prosazení vyšší úrovně vzdělávání v oblasti logistiky chceme v červnu ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze uspořádat seminář pro zástupce škol, zejména vysokých, a pokud se nám to podaří, chtěli bychom vyvolat konstruktivní diskusi, ze které by mohly vyplynout důležité podněty pro další směřování výuky logistického oboru na našich školách.“

„Jaké další projekty má ČLA na podporu logistiky?“

„Například Logistickou databanku, která na internetu všem zájemcům nabízí zdarma podrobné informace o poskytovatelích logistických služeb a dodavatelích logistických technologií. Databanku připravujeme a pravidelně ji aktualizujme ve spolupráci s Českou obchodní kanceláří a dále pak připravujeme i logistický slovník.“

„Česká republika v těchto dnech vstupuje do Evropské unie. Domníváte se, že české firmy jsou z logistického hlediska na tuto novou situaci připraveny?“

„Firmy se zahraničními vlastníky již mají logistiku obvykle na vysoké úrovni. Naopak úroveň logistiky v oblasti malého a středního podnikání je dosud velmi nízká, zejména v oboru stavebnictví a zdravotnictví. Domníváme se, že dnešní problémy zdravotnictví souvisejí s tím, že nejsou uplatňovány logistické principy v této oblasti. Důsledkem je nehospodárné řízení toků materiálu a vysoká úroveň zásob, a tím i špatné hospodaření s finančními prostředky. Obáváme se, že mnohé firmy, které se dosud logistikou nezabývaly, začnou mít brzy velké problémy, protože v dnešní době představuje logistika poslední konkurenční faktor, který může výrazným způsobem ovlivnit získání významného procenta podílu firmy na trhu. Proto je třeba stále znovu a znovu upozorňovat na význam logistiky.“ Pavel Toman

spinner