7. listopadu 2024, lan
8.11. - Společnost ORLEN Unipetrol Doprava, přední český nákladní železniční dopravce, patřící do rafinérské a petrochemické skupiny ORLEN Unipetrol, pokračuje v modernizaci své flotily. K sedmi stávajícím lokomotivám Siemens Vectron MS řady 383 přibydou do konce roku 2025 čtyři další. První z nich, celkově v pořadí osmou, převzal ORLEN Unipetrol od společnosti Siemens do užívání v těchto dnech. Pořízení dalších modulárních elektrických lokomotiv je součástí dlouhodobého modernizačního plánu zaměřeného na zvýšení efektivity a udržitelnosti přepravních služeb. ORLEN Unipetrol Doprava tím aktivně přispívá ke snižování emisí CO2 a naplňování cílů skupiny ORLEN Unipetrol, která se zavázala snížit emise uhlíku o 25 % do roku 2030 a dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050.
Od zahájení modernizace v roce 2017 investovala společnost ORLEN Unipetrol Doprava stovky milionů korun, což výrazně posiluje její postavení na trhu železniční nákladní dopravy v České republice. „Naší dlouhodobou strategií v oblasti udržitelnosti je dosažení emisní neutrality do roku 2050, přičemž do roku 2030 plánujeme snížit emise o 25 %. Kromě dekarbonizace výrobních procesů hraje klíčovou roli i modernizace vozového parku,“ uvedl Mariusz Wnuk, generální ředitel a předseda představenstva skupiny ORLEN Unipetrol. „Pořízením dalších čtyř lokomotiv nejen podpoříme naplnění environmentálních cílů, ale i zvýšíme naši konkurenceschopnost v oblasti železniční dopravy,“ dodal.
Dalšími lokomotivami Siemens Vectron MS, s výkonem 6 400 kW a běžnou provozní rychlostí 100 km/h, posílí ORLEN Unipetrol Doprava přepravní kapacity zejména na mezinárodních trasách mezi Českou republikou, Polskem, Německem, Slovenskem, Rakouskem a Maďarskem. „Zvýšení efektivity a udržitelnosti přepravních operací na těchto klíčových trasách je zásadní pro plnění našich obchodních i environmentálních cílů. Lokomotivy jsou vybaveny moderními technologiemi, jako je evropský vlakový zabezpečovací systém ETCS, GSM-R a dálková diagnostika, které přispívají k vyšší bezpečnosti a spolehlivosti našich služeb,“ upřesnil Jaroslav Dvořák, jednatel společnosti ORLEN Unipetrol Doprava, a doplnil: „Jedním z důležitých bezpečnostních aspektů těchto lokomotiv je také pasivní bezpečnost, která zajišťuje strojvedoucímu prostor pro přežití v případě mimořádných událostí.“
Roman Kokšal, generální ředitel Siemens Mobility Česká republika, komentoval pořízení dalších čtyř lokomotiv Vectron společností ORLEN Unipetrol Doprava slovy: "Jsme rádi, že je společnost ORLEN Unipetrol Doprava s lokomotivami Vectron spokojena a důvěřuje jim. První lokomotivu Vectron MS jsme zákazníkovi předali už v roce 2017, nyní se do flotily zařadila v pořadí osmá. Lokomotivy Vectron vynikají vysokou spolehlivostí a produktivitou, schopností vozit těžké nákladní vlaky a dosahovat velkých denních proběhů a přepravních výkonů. Jsou to interoperabilní vozidla vhodná pro provoz v tuzemsku i v zahraničí. Díky jejich technické kompatibilitě s různými typy elektrického napájení i zabezpečením železnic, včetně ETCS, i díky provozní podpoře v podobě celoevropské servisní sítě, jsou univerzálně použitelná. Schopnost jízdy pod dohledem jednotného evropského vlakového zabezpečovače ETCS je důležitá i v České republice, protože od ledna 2025 je vybavení lokomotiv touto technikou podmínkou jejich přístupu na řadu důležitých koridorových tratí."
Společnost ORLEN Unipetrol Doprava patří mezi významné železniční nákladní dopravce v České republice a se smluvními partnery zajišťuje přepravu nejen do sousedních zemí, ale i do oblasti Beneluxu či balkánských zemí. Na železničním trhu nabízí široké portfolio služeb. Kromě přepravy chemických produktů se zaměřuje také na spedici, pronájem železničních vozů, na opravárenské a čisticí služby a na konzultační činnost. Jejími zákazníky jsou nejen členské společnosti mezinárodní skupiny ORLEN, ale i externí společnosti včetně významných železničních zasilatelů, zahraničních dopravců a chemických závodů bez vazby na holding.
(lan)
Foto: ORLEN Unipetrol