1.3. – Silniční dopravci budou muset v říjnu a listopadu vyměnit své palubní jednotky pro mýtný systém. Společnost CzechToll už začala s jejich výrobou, 450 000 jednotek by mělo být hotovo do září. Budoucí provozovatel mýtného systému to včera oznámil na tiskové konferenci. Nový mýtný systém se satelitní technologií by měl být na dálnicích spuštěn 1. prosince, na silnicích první třídy od ledna 2020.
Silniční doprava
28.2. – Generálním ředitelem společnosti CzechToll se stal Matej Okáli. Zároveň je v čele slovenské firmy SkyToll, druhé společnosti v konsorciu, které bude od příštího roku provozovat mýtný systém. Dnes to řekl mluvčí firmy Miroslav Beneš. CzechToll dosud jako jednatel vedl investiční ředitel skupiny PPF Robert Ševela.
27.2. – Příprava stavby dálnice D52 se zdrží. Krajský soud v Brně totiž zrušil výjimky udělené podle zákona o ochraně přírody a krajiny pro stavbu D52 v úseku Pohořelice-Ivaň. Naopak u obchvatu Mikulova výjimky potvrdil, vyplývá z pondělních rozsudků na webu Krajského soudu a informací mluvčí ministerstva životního prostředí Petry Roubíčkové. Jak bude ministerstvo postupovat, nelze podle Roubíčkové sdělit, zatím totiž nemá k dispozici odůvodnění rozsudku.
26.2. – Smlouva mezi ministerstvem dopravy a konsorciem Czech Toll/Sky Toll na provoz mýtného je platná. Rozhodl o tom předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj, který potvrdil prosincové rozhodnutí úřadu a zamítl rozklad, který proti němu podala firma Kapsch. Firma podpis smlouvy napadla s tím, že odporoval dřívějšímu rozhodnutí ÚOHS. Úřad o rozhodnutí předsedy informoval v tiskové zprávě.
25.2. – V Česku chybí tisíce profesionálních řidičů. Problémy jsou způsobeny především výší mezd, průměrně to v dopravě je 27 000 Kč. Zároveň roste věkový průměr šoférů, který je 57 let. Uvedl to pracovní portál Profesia.cz. V Česku je nyní zhruba 130 000 profesionálních řidičů, podle dopravců jich k ideálnímu stavu schází přes 15 000.
25.2. – Sněhové řetězy častěji využívá v Česku při bohatší sněhové nadílce necelá třetina řidičů, část šoférů to neumí. Vyplývá to z průzkumu agentury Stem/Mark. Většina řidičů se podle průzkumu při jízdě na sněhu spoléhá zejména na zimní pneumatiky, ty však v některých úsecích nemusí stačit.
25.2. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – Insolvenční řízení vůči Railrunner Europe. Úřední soud Hamburk zahájil hlavní insolvenční řízení o majetku podniku Railrunner Europe GmbH. Insolvenční správkyní byla jmenována právní zástupkyně Susanne Riedemannová z Hamburku. Požadavky se mají předkládat do 28. března. Shromáždění věřitelů má proběhnout 30. dubna. Railrunner požádal 18. ledna o vyhlášení platební neschopnosti. Gerhard Oswald se bezprostředně potom stáhl z vedení firmy, když se obával konfliktu zájmů ve spojitosti s jeho poradenskou společností Gomultimodal GmbH. Právní zástupkyně Riedemannová podle zprávy v odborném tisku nechala prověřit, zda poskytovatel bimodálního systému, který naposledy fungoval mezi Braunschweigem a Bratislavou v konvenční kombinované dopravě, může znovu pokračovat v provozu. Následná jednání insolvenční správkyně se zúčastněnými stranami však zůstala bez výsledku. Podle toho by se měla rentabilita nabídky výrazně zlepšit. ČD Cargo a Drážní společnost Potsdam (EGP) odmítly slevy z cen v požadovaném rozsahu.
20.2. – Provozovatelé vozidel by mohli v budoucnu opět platit šestitisícový poplatek za kontrolní převažování automobilů na silnicích, pokud se zjistí, že jejich vozidlo bylo přetížené. Ve Sněmovně to navrhla poslankyně a karlovarská hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová v pozměňovacím návrhu k poslanecké novele, která mění pravidla likvidace autovraků. Hlavně krajům to má pomoci kompenzovat náklady. Sdružení dopravců ČESMAD Bohemia její návrh odmítá. Poukazuje například na to, že by šlo o dva tresty za jeden přestupek.
19.2. – Do Evropského parlamentu míří návrh, který by od výrobců aut požadoval jako povinnou součást výbavy inteligentní asistenční systém přizpůsobení rychlosti, a to od roku 2022. Odborníci i politici si od něj slibují výrazné snížení nehodovosti a také zmírnění důsledků nehod. Výbor pro vnitřní trh Evropského parlamentu bude o návrhu hlasovat ve čtvrtek, uvedlo včera v tiskové zprávě Centrum dopravního výzkumu, které zároveň citovalo zprávu Evropské rady bezpečnosti dopravy (ERBD).
18.2. – Poslanci Evropského parlamentu ve čtvrtek schválili dohodu, která umožní zavedení Evropské služby elektronického mýtného (EETS). V praxi to znamená, že dopravcům, kteří jezdí do zemí Evropské unie, odpadne povinnost pořizovat několik zařízení pro platbu elektronického mýtného po Evropě. Firmy se navíc nebudou muset registrovat do různých národních systémů, což zefektivní výběr silničních poplatků. Novinku pocítí i sami řidiči autobusů a kamionů, kterým zmizí z čelního skla velké množství nechvalně známých „krabiček“, které jim mnohdy komplikují výhled.