17.3. – Společnost Ferrit rozšiřuje své exportní aktivity a výrazně posiluje své pozice na indickém trhu, který patří mezi nejvýznamnější těžební lokality na světě. V průběhu března společnost expeduje první čtyři kusy servisních vozidel DVU pro hlubinné doly ve svazovém státě Rádžastán na severozápadě Indie. Odběratelem je společnost Hindustan Zinc Limited, přední světový producent zinku, olova a stříbra patřící do skupiny britského těžařského giganta Vedanta Resources Limited.
Silniční doprava
15.3. – Ford Trucks, značka těžkých užitkových vozidel společnosti Ford Otosan, a IVECO, značka společnosti Iveco Group N.V., která navrhuje, vyrábí a prodává lehká, střední a těžká užitková vozidla, oznámily podpis závazné dohody o společném vývoji (JDA) zaměřené na návrh a konstrukci nové kabiny pro těžká nákladní vozidla.
Continental: Díky silice v pneumatikách jsou silnice již tři desetiletí bezpečnější a udržitelnější
14.3. – Před třiceti lety společnost Continental poprvé použila oxid křemičitý ve svých běhounových směsích pro automobilové pneumatiky. Vlastnosti této výplně způsobily revoluci v bezpečnosti jízdy a valivém odporu pneumatik, který výrazně snížily, ale zároveň dokázaly zkrátit brzdnou dráhu tehdejších pneumatik téměř o polovinu. To bylo možné díky speciálním povrchovým vlastnostem oxidu křemičitého, který dokáže vytvářet chemické vazby s polymerem pryže.
13.3. – Na nákladní dopravu budou dohlížet dál mobilní expertní jednotky, ovšem v novém jako Inspekce silniční dopravy (INSID). Umožnila to novela několika silničních, jejíž návrh schválili poslanci. Ta zároveň zavádí novou formu flexibilní veřejné dopravy, tzv. poptávkovou dopravu. Návrh změn rovněž počítá s pravidly pro autonomní vozidla nebo doručováním řidičských průkazů do výdejních míst či boxů.
12.3. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo stavět 6,5 kilometru dlouhý obchvat Náchoda na silnici I/33 v Královéhradeckém kraji. Cena stavby, jejíž součástí budou i dva tunely, je 3,18 miliardy Kč bez DPH. Cílem stavby je vyvést z města tranzitní dopravu. Související paralelní stavbou bude přeložka silnice I/14 Vysokov–Vrchoviny. Řidiči by po obchvatu měli začít jezdit v prvním čtvrtletí roku 2028.
11.3. – Ředitelství silnic a dálnic zahájilo v pondělí 10. března rozsáhlou opravu devíti kilometrů jízdního pásu dálnice D5 směr Praha mezi Bavoryní a Berounem. Rekonstrukce a modernizace se dočká také odpočívka Králův Dvůr – Počáply, která se nachází na trase. Čtyřměsíční stavební akce bude po celou dobu dopravu omezovat jen částečně. Oznámil to mluvčí ŘSD Jan Rýdl.
10.3. – Výbor Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) schválil přidělení finančních prostředků ve výši 2 miliardy korun na financování oprav a rekonstrukcí silnic II. a III. třídy ve vlastnictví krajů.
10.3. – Mercedes-Benz Trucks opět vyslal své dva prototypy eActros 600, blízké sériovým vozidlům, na testovací cestu po severní Evropě – tentokrát však v chladném období v někdy velmi zimních podmínkách. Cílem „European Testing Tour Winter 2025“ bylo otestovat praktičnost bateriového elektrického eActrosu 600 – který byl od té doby oceněn titulem International Truck of the Year 2025 a je již v sériové výrobě – v reprezentativním zimním provozu v severní Evropě na různých trasách a topografiích a také v různých klimatických pásmech a získat důležité poznatky o vlivu zimních teplot a silničních podmínek na spotřebu energie.
10.3. – „Zelená logistika bude v blízké budoucnosti klíčovým faktorem při výběru poskytovatele logistických služeb. Udržitelnost v našem byznysu dávno není jen trend, je to nutnost,“ tvrdí Bohuš Prudič, který má v českém a slovenském DB Schenker na starosti přepravní síť pro mezinárodní i vnitrostátní přepravy. Popisuje hlavní čtyři udržitelné kroky globálního lídra v logistice a přepravě, které zavádí na cestě k udržitelné budoucnosti.
9.3. – Automobilový průmysl v současné době zažívá největší změnu od vynálezu spalovacího motoru. Elektrifikace osobní i nákladní dopravy je na celém světě v plném proudu a hraje klíčovou roli na cestě k dekarbonizaci tohoto sektoru. Výzvy, které tato transformace přináší, byly hlavním tématem dvoudenního kongresu o budoucnosti elektromobility New Battery World 2025, který se konal 27. a 28. února v Mnichově. Více než 500 účastníků, řada odborníků a firemních partnerů diskutovalo o trendech a inovacích, zejména v oblasti bateriových technologií a výrobních procesů, palivových článků a nabíjecí infrastruktury pro osobní a užitková vozidla. Představen byl například pilotní projekt BMW iX5 Hydrogen a prototyp nákladního vozu s palivovými články od společnosti Daimler Truck. Účastníci kongresu navíc získali exkluzivní informace o kompetenčním centru BMW Group pro výrobu bateriových článků v Parsdorfu u Mnichova. Akci pořádala globální poradenská firma Drees & Sommer ve spolupráci s předním automobilovým expertem Prof. Ferdinandem Dudenhöfferem.