Veřejná doprava

​DB: Pololetní výsledky ovlivnila infrastruktura, stávky a počasí

Strukturální nedostatky železniční sítě v Německu a napjatá provozní situace, mimo jiné v důsledku stávek a extrémního počasí, měly v prvním pololetí 2024 negativní dopad na hospodářský vývoj společnosti Deutsche Bahn (DB). Stejně jako v první polovině roku 2023 i v tomto případě společnost DB v předstihu uskutečnila značné dodatečné investice, aby mohla rychle zahájit naléhavě nutné opravy infrastruktury.

​České dráhy za pololetí přepravily 82 milionů lidí, meziročně o 2,5 milionu více

9.9 – České dráhy (ČD) za první pololetí letošního roku přepravily téměř 82 milionů cestujících, meziročně zhruba o 2,5 milionu více. Největší nárůst zájmu dopravce zaznamenal u mezistátních linek. České dráhy to uvedly v tiskové zprávě. Národní dopravce zatím nedosáhl počtu přepravených z předcovidového roku 2019, kdy s ním v prvním pololetí jelo 91,6 milionu cestujících.

​České dráhy za první pololetí vypravily 1,2 milionu vlaků, druhá byla Arriva

6.9. – České dráhy (ČD) letos v prvním pololetí vypravily na české tratě více než 1,2 milionu vlaků, nejvíc z českých dopravců. Druhý byl dopravce Arriva s 77.000 vypra­venými vlaky. Vlaky Českých drah měly v průměru zpoždění 1,53 minut. Největší zpoždění měly vlaky RegioJet (RJ), činilo průměrně 8,24 minut. RegioJet byl čtvrtý v množství vypravených vlaků, za první pololetí jich měl více než 35 000, z toho více než 18 500 na linkách v Ústeckém kraji. RegioJet ÚK, který provozuje vlaky v Ústeckém kraji, měl průměrné zpoždění 1,19 minut. Vyplývá to z dat, které poskytla Správa železnic (SŽ).

​České dráhy nasadí modernější vozy na rychlíky do Českých Budějovic

6.9. – Dálkovou vlakovou dopravu na třech linkách do Jihočeského kraje posílí 57 modernějších vozů. V rychlících z Prahy do Českých Budějovic jsou vozy vybavené například dětským kinem nasazené od poloviny srpna. Rychlíky z Plzně do Brna přes České Budějovice a Jihlavu čeká modernizace od prosince. Novinářům to v úterý řekli zástupci kraje a Českých drah.

​DPMB dokončil třetí fázi modernizace tramvajové vozovny Pisárky

4.9. – Dopravní podnik města Brna (DPMB) dokončil třetí fázi modernizace pisárecké vozovny. Díky nově postavené vratné smyčce tramvaje nemusí při návratu do vozovny zajíždět až na vzdálené Mendlovo náměstí. V areálu vozovny DPMB zmodernizoval odstavnou plochu pro tramvaje a vzniklo i největší kolejové rozvětvení s automatizovanými výhybkami v Česku. Realizace projektu za 678 miliónů korun začala v lednu loňského roku.

​Železniční dopravci chtějí zlepšit mobilní signál v 670 vagonech

3.9. – Železniční dopravci v Česku plánují kvůli zlepšení dostupnosti a kvality mobilního signálu ve vlacích upravit 670 vagonů. Využijí k tomu dotaci 300 milionů korun od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), který o tom včera informoval v tiskové zprávě. „Zájem o naši první dotační výzvu předčil naše očekávání a jsme rádi, že v krátké době by měla vést k zásadnímu zlepšení kvality a dostupnosti mobilních služeb pro cestující ve vlacích,“ uvedl předseda Rady ČTÚ Marek Ebert.


Vozy pražské MHD a Pražských služeb budou moci využívat vodíkový pohon

2.9. - Vozy pražské MHD a Pražských služeb (PSAS) budou moci využívat vodíkový pohon. Město zahájí společně s Pražskou plynárenskou (PPAS) a PSAS projekt dekarbonizace Prahy prostřednictvím vodíkové mobility. Cílem je snížení emisí. Pilotní projekt výroby a využití zeleného vodíku je financovaný z evropských fondů a zahrnuje vypracování studie na výrobu a užití zeleného vodíku. Hlavní město letos v březnu požádalo o evropskou dotaci zhruba 1,56 milionu Kč. Spolupráci na rozvoji technologií schválili pražští radní v polovině srpna, kdy odsouhlasili memorandum o spolupráci se zmíněnými firmami. Pilotní projekt potrvá do 31. prosince 2025.

Existují preventivní opatření pro boj s dopravní chudobou, míní expertka

1.9. - V souvislosti s novým systémem emisních povolenek se mohou zdražit náklady na dopravu, což nejvíce dopadne na nízkopříjmové domácnosti. Takzvaná dopravní chudoba ale nemusí být pouze finančního rázu. Jde také o infrastrukturní dostupnost a fyzickou použitelnost, řekla ČTK výzkumná pracovnice Rebeka Hengalová z Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM. Podle ní pomůže například rozšíření veřejné dopravy, pronájem elektrokol či elektrických mopedů nebo zlepšení cest pro chodce a cyklisty.

Zavedení všech autobusových zastávek v PID na znamení se obešlo bez problémů

31.8. - Zavedení všech autobusových zastávek v pražské integrované dopravě (PID) na znamení se obešlo bez problémů. Mezi cestujícími naopak přibývají hlasy, že by měla skončit hlášení „pro výstup stiskněte tlačítko“ upozorňující na nutnost, zmáčknout pro zastavení v zastávce tlačítko. Na dotaz ČTK to sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace ROPID, která plánuje pražskou MHD. Všechny autobusové zastávky na znamení fungují od letošního 29. června. PID zahrnuje a sjednocuje systémy pražské a středočeské veřejné dopravy.

Mikrobusy budou v okolí Lipníku nad Bečvou vozit cestující na objednávku

30.8. - V okolí Lipníku nad Bečvou na Přerovsku bude v pondělí 2. září zahájen zkušební provoz operativní veřejné dopravy. Mikrobusy tam budou zajíždět do vybraných obcí na objednávku podle aktuální poptávky místních obyvatel. Flexibilní veřejná autobusová doprava využívá moderní technologie včetně umělé inteligence. Pokud se projekt osvědčí, bude tato služba od příštího roku postupně zavedena i v dalších okrajových částech Olomouckého kraje, kde zlepší dopravní obslužnost. Novinářům to dnes řekl hejtman Josef Suchánek.

spinner