S blížícím se koncem roku jsme s výkonným ředitelem Sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD.CZ Ing. Oldřichem Sládkem hovořili o aktuálních problémech, které letos tížily české nákladní dopravce, jejichž zájmy sdružení už víc než tři roky hájí. Mimo jiné jsme se také dotkli dalších aktuálních témat, jako je projednávání novely zákona o drahách nebo zavádění ETCS.
Železniční doprava
16.12. – Na brněnské hlavní nádraží se včera po roční výluce vrátily všechny vlaky a provoz zatím funguje bez problémů. Vlaky jezdí včas, výjimečně některé nabírají podle infotabulí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) minutová zpoždění. Velkou opravou prošla i střední část nádražní budovy s odjezdovou halou. Zatím je však k dispozici pouze malá čekárna a na první pohled je zřejmé, že je ještě potřeba řadu věcí dokončit za provozu. Pohyb cestujících po hale a do podchodů je už volný.
16.12. – Na Švestkovou dráhu, která vede malebnou krajinou Českého středohoří, se včera vrátil každodenní železniční provoz. Společnost AŽD Praha totiž před časem s Ústeckým krajem podepsala smlouvu o zahájení provozu linky mezi horním nádražím v Litoměřicích a Mostem, která z velké části vede po trati v majetku soukromé společnosti. Stalo se tak 12 letech poté, co zde vlaky na tehdy zastaralé a pomalé trati přestaly jezdit.
13.12. – Neustálé zvyšování bezpečnosti drážního provozu a stále lepší zabezpečení železničních přejezdů představuje jednu z hlavních priorit Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Ta v letošním roce v této oblasti proinvestuje více než 1,1 miliardy Kč. Mimo to přes 650 milionů Kč připadá na opravy a údržbu stávajících přejezdů.
4.12. – Čtvrteční plánovaná generální stávka ve Francii by mohla ochromit celou zemi. Na neomezenou dobu hodlají přerušit práci zaměstnanci pařížského dopravního podniku RATP, železnic, dopravců v kamionové dopravě i v letecké společnosti Air France. Své síly spojilo několik odborových svazů kvůli chystané a mimořádně nepopulární důchodové reformě.
4.12. – Unijní ministři dopravy schválili posílení práv pasažérů železnic a právní úpravu usnadňující dobudování transevropské dopravní sítě (TEN-T). Neshodli se ovšem v otázce aktualizace pravidel Evropské unie pro výběr silničních poplatků.
3.12. – Pomocí integrovaného a dynamického konceptu podporují společnosti DB Cargo Logistics a DB Schenker automobilku Škoda Auto ve využívání nových výrobních kapacit.
29.11. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA - Terminál Skandinavienkai v Lübecku – Travemünde bude od ledna 2020 centrem automobilního překladu. Lübecká přístavní správa (LHG) si zajistila významný objem zásilek s rejdařstvím Finnlines. V příštích třech letech bude LHG na Skandinavienkai ročně překládat cca 60 000 dalších hotových automobilů. Vozidla jsou určena pro ruský trh.
27.11. – Největší změnou ve veřejné dopravě na jižní Moravě bude od 15. prosince, kdy se mění jízdní řády, obnova plného provozu na hlavním nádraží v Brně. Vrátí se na něj všechny vlakové spoje a přestane se využívat dolní nádraží. Od 30. listopadu ale cestující čeká dvoutýdenní výluka úseku mezi hlavním a židenickým nádražím, vlaky nahradí tramvaje. Oznámil to včera ředitel společnosti Kordis JMK Jiří Horský. Mimo Brno bude největší změnou zavedení nových přímých vlaků do Židlochovic a s tím související změny v trasách autobusových linek.
Město Gdaňsk na severu Polska hostilo na konci září 13. ročník mezinárodního železničního veletrhu TRAKO 2019. Prestižní akce se zúčastnilo více než 700 vystavovatelů z 30 zemí celého světa a silné zastoupení na veletrhu měly i české firmy. Za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu ČR se v rámci oficiální účasti České republiky na společném stánku představilo devět firem sdružených v Asociaci podniků českého železničního průmyslu – ACRI.