PRAHA (29.6.) – Nejnovější elektrická souprava InterPanter ze Škody Vagonka byla slavnostně pokřtěna na zkušebním okruhu ve Velimi. České dráhy si v loňském roce objednaly celkem 14 těchto moderních vlaků určených pro meziregionální a dálkovou dopravu – deset pětivozových a čtyři třívozové elektrické jednotky. První jednotky dostane dopravce ještě letos, zbytek během prvního pololetí příštího roku.
Železniční doprava
Rekonstrukce železniční trati
SŽDC zahájila rekonstrukci trati mezi Klatovy a Železnou Rudou
ŽELEZNÁ RUDA (28.6.) – Nové koleje, nástupiště i zabezpečovací zařízení. To všechno vyroste na téměř padesátikilometrovém úseku železniční trati Klatovy – Železná Ruda. Slavnostní zahájení rozsáhlé rekonstrukce proběhlo i za účasti hostů z Německa v prostorách železniční stanice Železná Ruda-Alžbětín, která leží přímo na česko-německé hranici.
BRATISLAVA/PLZEŇ (27.6.) – Nejnovější tramvaje vyrobené společností Škoda Transportation získaly typové schválení na Slovensku a průkazy způsobilosti pro již dodané kusy. Jedná se o moderní vozidla ForCity Plus pro slovenskou metropoli Bratislavu jak v obousměrné, tak v jednosměrné variantě. Celkem jich do hlavního města Slovenska zamíří 45 do konce letošního roku.
OSTRAVA (20.6.) – Společnost Alstom získala zakázku od drah Länderbahn (Regentalbahn AG), které jsou dceřinou společností Netinera Deutschland Gmbh , na dodávku dvanácti regionálních vlaků Coradia Lint 41. Vlaky začnou sloužit v polovině roku 2016 v Německu, především v železniční síti Oberpfalzbahn, a v České republice. Firma to oznámila v průběhu veletrhu Czech RailDays v Ostravě.
Polská dopravní společnost PKP CARGO dokončila převzetí 80 procent akcií Advanced World Transport (AWT), druhého největší provozovatele železniční nákladní dopravy v České republice a jednoho z největších soukromých dopravců v Evropě. Hodnota transakce je přibližně 103 milionů €. PKP CARGO tím významně posiluje svou strategickou pozici v regionu jako vysoce integrovaného logistického operátora s evropským pokrytím.
I přesto, že si ČD Cargo stále udržuje pozici leadera na tuzemském dopravním trhu, je jedním ze strategických cílů společnosti expanze na dopravní trhy v sousedních zemích. Současné dění na česko-polské hranici je důkazem, že tento cíl se začíná postupně naplňovat.
KARLOVY VARY (19.6.) – Tradičním poklepáním na kolejnici zahájila Správa železniční dopravní cesty (SŽCD) modernizaci výpravní budovy horního vlakového nádraží v Karlových Varech. V rámci připravované stavby se zbourá stávající výpravní budova a na jejím místě vznikne moderní novostavba vycházející z návrhu architekta Petra Franty.
Modernizace železničních koridorů
Viktorie vyrazila první kilometr tunelu u Ejpovic
EJPOVICE (19.6.) – Již tisíc metrů jižního tubusu více než čtyřkilometrového železničního tunelu na železničním koridoru u Ejpovic na Plzeňsku vyrazil tým Štefana Ivora z Metrostavu. Po překonání počátečních obtíží s velmi nepříznivým chováním horninového masivu pod vrchem Homolka se podařilo rozjet razicí štít Viktorie v takovém tempu, že opakovaně dosáhl rekordního denního výkonu 30 metrů.
PRAHA (19.6.) – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) se již tradičně připojila k celosvětové kampani ILCAD – Mezinárodního dne bezpečnosti na železničních přejezdech. Letošní ročník je věnován střetu osobního vlaku s nákladním vozidlem a následné záchraně zraněných.
Ing. Vladimír Ľupták (ZSSK Cargo) pro DN
Restrukturalizace firmy zaplatí téměř všechny dluhy z minulosti
Slovenského státního nákladního železničního dopravce ZSSK Cargo výrazně tíží dluhy z minulosti, které prakticky znemožňují investice do dalšího rozvoje firmy. Tyto dluhy, původně ve výši 470 milionů €, by však měly být již na konci příštího roku téměř minulostí. Současnému managementu firmy se je podařilo snížit na přibližně 330 milionů, k dalšímu poklesu má dopomoci právě restrukturalizace firmy, kterou nedávno schválila slovenská vláda. Nejen o ní jsme se bavili s generálním ředitelem ZSSK Cargo Ing. Vladimírem Ľuptákem.