24. dubna 2025, red

25.4. - V uplynulých měsících došlo k přeskupení námořního trhu, začala fungovat nově spojená skupina Maersk a Hapag-Lloyd. Co se však na moři nemění, je obeplouvání Afriky. Kratší cesta přes Rudé moře stále není kvůli konfliktům využívána.
„Myslím si, že rejdaři ani o návrat ke kratší cestě přes Suezský průplav nemají moc zájem, protože by to pro ně znamenalo odstavení několika lodí,“ uvedl Petr Rožek, výkonný ředitel Svazu spedice a logistiky České republiky. Novinkou v námořních přepravách jsou však předhlášky v rámci systému Import Control System 2 (ICS2).
Do Evropy letos připluly první lodě, které musely splňovat povinné celní prohlášení v rámci systému ICS2. „Jde o celní předhlášku, která musí být podaná u všech zásilek směřujících do Evropské unie. Musí být podána před naloděním. Jednoduše řečeno jde o hlášení o původu zásilky a jejím obsahu. Letos tato povinnost bude platit i pro silniční a železniční zásilky,“ řekl Petr Rožek.
Zásilky, které budou mít chybné předhlášky, budou v přístavech dány stranou do doby opravy. „Přístavy se na to chystaly a udělaly si zásobní prostory na čekající kontejnery v importu. Dnes se zásilky v rámci celního řízení hlásí digitálně formou datové linky. Jde o kryptovanou zprávu, která je podávána přes prostředníka. V obsahu hlášenky nesmí chybět HS kód, slovní popis i původ zásilky, odesílatel, příjemce, forma dodání do EU, tedy trasa a dopravní prostředek. U zásilek zvláštní povahy se uvádí také materiál, z něhož je zboží v zásilce vyrobeno,“ specifikoval Petr Rožek. Předpokládá, že zásilky nebudou kontrolovány všechny, výběr ke kontrole probíhá nahodile.
Povinnost podávat tyto předhlášky zhruba před rokem a půl začala nejprve u leteckého byznysu. Na startu bylo přibližně padesát procent zásilek špatně deklarovaných.
Jak doplňuje Vít Votroubek, předseda představenstva společnosti PST CLC Mitsui-Soko a předseda představenstva Svazu spedice a logistiky České republiky, aktuální situace na moři je výhodná pro exportéry a importéry: lodí na moři je dostatek, nové se navíc stavějí, což má vliv na snižující se ceny přeprav. Pro firmy nízké ceny námořní přepravy přinášejí snížení nákladů na logistiku. Velkým a trvalým problémem ale podle vyjádření Petra Rožka zůstává nespolehlivost v námořních příjezdech, která se pak přelévá i do vnitrozemské logistiky.
(red)
Ilustrační foto: Pixabay