Po loňských teroristických útocích v USA se do popředí zájmu dostaly otázky nejen bezpečnosti dopravy, ale také možnosti řešení případných krizových situací. A nemusí se jednat jen o teroristické činy, podobnou katastrofu může způsobit také povodeň nebo k ní může dojít při přepravě nebezpečných věcí.
Dopravní politika
Ing. Michal Pešan pro DN
„Plán krizové připravenosti na MDS by měl být hotov už v březnu“
Svaz spedice a logistiky
Zástupci Ruských drah navštívili jednání Drážního klubu SSL
Rostoucí význam odborných klubů, které v uplynulých dvou letech založil Svaz spedice a logistiky ČR (SSL), potvrdilo i zasedání Drážního klubu, jež se v listopadu loňského roku uskutečnilo pod vedením předsedy Radima Procházky (Čechofracht).
Ing. Magdalena Konvičková pro DN
„Bude nutné definovat program podpory státu pro podnikání v námořní plavbě“
Vláda v polovině prosince loňského roku přijala dokument „Návrh řešení současné situace ve vnitrozemské a námořní plavbě České republiky“. O vývoji v oboru vnitrozemské a námořní plavby a o obsahu a cílech přijatého dokumentu jsme hovořili s ředitelkou odboru plavby a vodních cest ministerstva dopravy a spojů ing.
Historie české námořní plavby (II.)
Historie československé námořní plavby sahá až do 13. Století
V úvodním článku seriálu o historii československé a české námořní plavby (DN 44/01) jsme se zabývali úlohou námořní dopravy a přepravy ve vnějších ekonomických vztazích. V dnešním pokračování se zaměříme na komplexnější přehled historického vývoje námořní plavby v českých zemích, protože na skutečnost, že námořní plavba má na území České republiky a Slovenska mnohaletou tradici, a to nejen po roce 1948, se v minulosti z pochopitelných důvodů často zapomínalo.
Společenství autodopravců Čech a Moravy
SAČM požaduje zvýšení prostředků vynakládaných na silnice
Silniční dopravci sdružení ve Společenství autodopravců Čech a Moravy
(SAČM) hodlají v polovině tohoto měsíce vyzvat parlament k jednání
o zvýšení podílu spotřební daně z pohonných hmot na údržbu a rozvoj
silnic ze současných 20 na 30 procent, tedy o téměř šest
miliard Kč.
Cena jednoduché jízdenky za přepravu kamiónu vlakovými soupravami Ro-La mezi Lovosicemi a Drážďany je 70 €, cena zpáteční 125 €. Minulý týden to oznámil Pavel Špráchal ze společnosti Bohemiakombi, která vlaky Ro-La provozuje.
Mezinárodní porota, složená z odborných novinářů z dvaceti evropských zemí, zvolila v prosinci nákladním vozidlem roku 2002 DAF LF. „Truck roku“ získal v celkovém hodnocení 87 bodů; jako druhé v pořadí se umístilo Volvo FH12 s 80 body a jako třetí Renault Magnum s 29 body.
Americké ministerstvo dopravy na konci loňského roku vyslovilo předběžný souhlas s dohodou mezi americkou leteckou společností Delta Airlines a jejími evropskými partnery – francouzskou Air France, italskou Alitalií a Českými aeroliniemi (ČSA).
Práce na průzkumné geologické štole, která bude základem tunelu pod vrchem Valík na trase dálničního obchvatu Plzně, zahájily v polovině prosince loňského roku výstavbu střední a nejproblematičtější části tohoto obchvatu v úseku Černice-Útušice.
Doc. Ing. Vladimír Uhříček, CSc., pro DN
„V České republice jsou zatím pouze čtyři bezpečnostní poradci“
Evropská dohoda o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných věcí (ADR) loni doznala podstatných změn a v současné době je již v platnosti její nová, restrukturalizovaná podoba. O některých novinkách, které jsou v ní obsaženy, jsme hovořili s doc.