26.8. - Spolkový svaz německého průmyslu (BDI) požaduje prověřit používání nákladních automobilů o délce 31,50 metru. Použití takzvaných vysokokapacitních vozidel by mohlo ušetřit přibližně 25 procent oxidu uhličitého. V postoji k logistice se proto sdružení vyslovuje pro testování používání těchto vozidel na síti tratí II.
Kombinovaná doprava
14.8. – V červenci se uskutečnila dvoudenní akce Global Shipping Roundtable zaměřená na boj proti nelegálnímu obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami a dřevem v kontejnerové lodní dopravě. Zúčastnilo se jí 39 zástupců soukromých lodních společností, spedičních firem a provozovatelů přístavů, 18 organizací veřejného sektoru, sedm politických orgánů včetně Světové celní organizace (WCO) a Mezinárodní námořní organizace (IMO), a 14 nevládních organizací.
10.8. – Operátor kombinované dopravy METRANS poskytl bezplatně námořní kontejnery vhodné na uskladnění různých movitých věcí obyvatel zasažených oblastí. Jde zejména o majetek těch, kteří pocítili následky tornáda nejhůře, ztrátou svých domovů.
3.8. – Stoprocentní dceřiná společnost ČD Cargo Logistics se může pochlubit dalším úspěchem. Navzdory všem potížím se současným vývozem zboží z Číny do Evropy dorazil 23. července 2021 v dopoledních hodinách na terminál ČD DUSS do Lovosic první vlak z čínského Fu-šanu.
28.7. - Až kontejnerová loď Ever Given s nosností až 20 000 TEU dorazí ve čtvrtek ráno do přístavu v Rotterdamu, aby vyložila celý náklad pro kontinent, není jasné, zda se významná část zboží někdy dostane k příjemci uvedenému na námořním nákladním listu. Mnoho dodávek je po zpoždění více než tři a půl měsíce zbytečných. Dovozci již dávno objednali náhradní zásilky nebo se zdráhali je koupit, protože mohli prodávat zboží pouze se ztrátou. Kromě výloh musí být vytvořeny dispašní příspěvky (prozatímně) 25% hodnoty zboží (základ CIF, včetně výloh), protože japonský majitel lodi Shoei Kisen vyhlásil společnou havárii a trvá na tom, aby se vlastníci nákladu a jejich pojistitelé podíleli na nákladech na záchranu lodi a nákladu před společným nebezpečím. To zahrnuje náklady na vyproštění, ale také náhradu pro úřad Suezského průplavu, která se odhaduje na nejméně 150 milionů USD. Strany zatím budou držet v tajnosti přesnou částku, na které se s Egyptem dohodl majitel lodi Shoei Kisen a jeho pojistitelé. Na začátku Egypt požadoval za uvolnění lodi více než 900 milionů USD.
27.7. - Spor mezi vládou EU a Spojeného království o kontrolu zboží v severoirských přístavech se stále vyostřuje. Protokol o Severním Irsku, který je součástí Smlouvy o vystoupení z EU, vytváří nepřijatelně obtížnou přepravu zboží z Anglie, Skotska a Walesu do Severního Irska, uvádí se ve vládním dokumentu, zveřejněném 21. července. Premiér Boris Johnson chce vyjednat „významné změny“ protokolu s EU a jinak hrozí, že přepíše jeho části podle článku 16 protokolu.
22.7. - Protože se objem přepravovaného zboží v kombinované dopravě každoročně zvyšuje o sedm až osm procent, mohlo by to samo o sobě dosáhnout úspor CO2, které chce Evropská komise prostřednictvím evropských legislativních návrhů na ochranu klimatu přinutit pozemní dopravu v Evropě. Tvrdí to Evropská unie pro kombinovanou železniční a silniční dopravu (UIRR).
2.7. - Mezinárodní železniční a intermodální dopravce PKP CARGO INTERNATIONAL ze skupiny PKP CARGO, předního logistického operátora v Evropě, se podílí na nové přímé železniční lince, která spojuje turecký přístav Halkali na evropském břehu Instanbulu a nedávno otevřený terminál v Kolíně. Společnosti skupiny PKP CARGO INTERNATIONAL realizují pro tureckého poskytovatele logistických služeb na bázi intermodálních řešení MARS Logistics přepravu na maďarském, slovenském a českém úseku. Vlaky budou převážet především díly pro automobilový průmysl.
2.7. - Poplatky účtované lodními společnostmi za pozdní odebrání nebo vrácení kontejnerů do přístavu (tzv. demurrage a detention) se mezi březnem 2020 a březnem 2021 více než zdvojnásobily. To je výsledek analýzy sestavené z Container xChange.
14.6. - Problémy v globální kontejnerové dopravě zřejmě jen tak nezmizí, naopak je pravděpodobné, že se udrží minimálně do konce roku. To znamená, že v rušné předvánoční sezoně se mohou objevovat i prodlevy v zásobování. Tvrdí to experti z odvětví, na které se odvolává BBC. Výskyt nákazy novým koronavirem v jihočínské provincii Kuang-tung, která je klíčová pro mezinárodní obchod, způsobil akutní problémy v místních přístavech. Nakládka i vykládka zboží se tak zpožďuje.