Svaz spedice a logistiky

Celní skupina SSL jednala o aktuálních otázkách

Vývoj českého spedičního a logistického sektoru se po vstupu České republiky do Evropské unie nebude lišit od vývoje v západní spedici či ve státní celní sféře. Naznačilo to rekordně navštívené zasedání pracovní skupiny pro celní věci Svazu spedice a logistiky ČR, které se v únoru uskutečnilo v Praze za řízení předsedy skupiny Stanislava Šucha (ČSAD Hodonín).

Úbytek čistě celní problematiky, daný vytvořením rozšířeného evropského celního prostoru, je očividně kompenzován nárůstem problematiky daňové — ať již jde o spotřební daně či daň z přidané hodnoty, konstatovali účastníci zasedání.

Spotřební daně

Ve smyslu nového zákona, platného od 1. ledna, informoval o spotřebních daních Bc. Pavel Pelc z ministerstva financí — Generálního ředitelství cel. Je to právě GŘC, jež se stane v ČR jejich správcem a na které se právě dokončuje přesun dosavadních odborníků z MF. Výklad se týkal problematiky vyměřování daně a podmíněného osvobození od ní. Skupina projednala otázky vývozu a dovozu z pohledu spotřebních daní a dále daňových skladů. Účastníci se seznámili s fungováním oprávněného příjemce a také s navazujícími vyhláškami českými i s příslušnými výnosy Evropské unie — zejména s nařízením EHS 3649/92 o zjednodušeném průvodním dokladu. V rámci diskuse zaznělo mnoho dotazů a odpovědí na ně, byly také předvedeny vzory některých formulářů.

Celní záležitosti

Projednávaná celní problematika zahrnovala především tři nové české celní zákony postihující výkon celních aktivit do doby vstupu ČR do Evropské unie. S nimi úzce souvisí změny v Evropském celním kodexu, jenž se bude na český mezinárodní obchod vztahovat od 1. května. Změny proběhnou ve dvou fázích: první zahrne především novou funkci celní služby — ochranu vůči terorismu a organizovanému zločinu. Druhá fáze bude zaměřena na mezinárodněprávní kodifikaci elektronického (bezpapírového) celního řízení.

Účastníci zasedání dále věnovali pozornost útlumu hraniční spedice vyvolanému likvidací hraničních procedur při vstupu ČR do EU. Oba spediční svazy v zemi (SHSCA a SSL) oslovily na počátku února dopisem předsedu vlády s informací o propuštění kolem tří tisíc celních deklarantů na hraničních přechodech a o dosud marných pokusech upozornit na to státní sféru a najít uspokojivé sociální řešení.

V souvislosti s tranzitními celními režimy členové skupiny v případě společného tranzitního režimu uvedli některé záporné zkušenosti s elektronickým celním režimem NCTS, a to nejen v ČR, ale i v řadě členských zemí EU. Režim TIR prochází krizí v Bělorusku, kde je velmi vysoký počet škodních případů (podvodů). Liknavost státních orgánů při jejich řešení vede k tomu, že okolní státy a IRU zvažují, že požádají o vyloučení země ze systému.

Významnou změnu přinese nový celní zákon v Rusku. Měl by znamenat takřka revoluci oproti dosavadnímu rigidnímu a zastaralému, napůl policejnímu systému, dovolujícímu značnou libovůli celníků. Rusko pod mezinárodním tlakem a ve snaze učinit kroky nutné v souvislosti s přijetím do Světové obchodní organizace WTO přichází (alespoň na papíře) s celní normou, jež má sloužit k podpoře výměny zboží a nastolit v Rusku pružné celní zásady, které jsou jinde ve světě již obvyklé.

Zájem o seminář k DPH

Celní skupina přijala s povděkem informaci sekretariátu SSL o dohodě představenstva svazu a redakce Dopravních novin, že 3. května v Praze uspořádají seminář k novému zákonu o dani z přidané hodnoty. Květnový termín by měl postihnout již snad definitivní verzi tohoto důležitého zákona. Vedle informací o jeho základních ustanoveních se bude hovořit také o otázkách spojených s DPH v souvislosti s dodáváním zboží do jiného členského státu EU — včetně místa plnění, uskutečňování zdanitelného plnění — i o problémech daňových dokladů a souhrnných hlášení. Obdobně bude pojato pořízení zboží z jiného členského státu i záležitosti osvobození od daně a daňových zástupců.

(ja)

spinner