4. ledna 2012

Globalizace nepokročila zdaleka tak daleko, jak tvrdí mnozí experti. Takový je hlavní závěr nejnovější studie o propojenosti jednotlivých zemí světa, kterou v listopadu na globálním summitu Asijsko-pacifického hospodářského společenství APEC v Honolulu představila společnost DHL. Revoluční studie podle ní v dalším propojování spatřuje významný potenciál pro pokračující světový hospodářský růst.
Studii Global Connectedness Index (GCI) pro DHL zpracoval známý stratég globálního obchodu a ekonom Pankaj Ghemawat z barcelonské IESE Business School. Podrobně v ní analyzoval globální toky ve 125 zemích včetně České republiky podle hloubky a intenzity jejich integrace do světové ekonomiky. Zkoumal také vztah mezi globální propojeností a blahobytem.
„Náš výzkum ukazuje, že globální ekonomická integrace není tak hluboká, jak se mnozí domnívají. Z tohoto důvodu vidíme nevyužitý potenciál růstu pro jednotlivé země i pro celý svět. Zvyšování globální propojenosti dá pravděpodobně podnět k dalšímu růstu tím, že se globální hrubý domácí produkt zvýší o biliony dolarů,“ uvedl Pankaj Ghemawat. Studie podle něj prokázala, že obrovský prostor pro rozšíření globální propojenosti stále existuje i u těch „nejpropojenějších“ zemí. Pokračující hospodářská integrace by mohla urychlit růst celosvětového hrubého domácího produktu na pět i více procent, řekl Pankaj Ghemawat.
Česká republika klesla z 22. na 24. příčku
Mezi deseti nejvíce propojenými zeměmi jsou podle studie Nizozemsko, Singapur, Irsko, Švýcarsko, Lucembursko, Velká Británie, Švédsko, Belgie, Hongkong (Čína) a Malta. Hospodářská supervelmoc USA skončila až na 25. místě, Japonsko je dokonce až na 46. příčce. Česká republika se umístila na 24. místě a oproti poslednímu průzkumu v roce 2006 si pohoršila o dvě příčky.
Prvním z rozvíjejících se velkých států skupiny BRIC je na 49. příčce Indie. Čína obsadila 63. místo. Rusku patří 66. a Brazílii 68. příčka. Mezi prvními padesáti zeměmi v žebříčku jsou zástupci ze všech šesti kontinentů. To podle autorů studie dokazuje, že z výhod propojení země mohou profitovat prakticky všechny země, nejen světová centra obchodu, která vévodí mnoha indexům globalizace. „Pozitivní dopady globálního propojení na světovou prosperitu budou mít i nadále velký význam. Obavy některých politických vůdců ze zvýšení globální integrace nejsou namístě – její přínosy zdaleka převažují nad možnými nevýhodami,“ zdůraznil Pankaj Ghemawat.
Nejvíce propojenou zemí Nizozemsko
Nejlépe propojenou zemí zůstává Nizozemsko, které bylo velmi úspěšné zejména v ukazateli „všeobecného propojení“. Z hlediska intenzity mezinárodní konektivity je nicméně jasným vítězem čínský Hongkong. Geograficky nejrozmanitější propojení využívá Velká Británie.
Za pozornost stojí i několik dalších zjištění expertů DHL. Například že USA jsou na třetím místě z hlediska rozsahu kontaktů, ale v intenzitě konektivity skončily až na 84. pozici. Rozdíl je dán tím, že USA disponují obrovským vnitřním trhem.
Sousední Německo se v období let 2005 až 2010 posunulo o čtyři místa nahoru, když se dokázalo zlepšit ve všech sledovaných ukazatelích. Pro srovnání – Německo vyváží jen 38 procent své produkce, zatímco Nizozemsko plných 73 procent (Čína jen 27 procent a USA dokonce pouze deset procent).
Hlavní těžiště ekonomických, sociálních a kulturních vazeb podle studie Global Connectedness Index (GCI) leží ve větších regionech. Evropa přitom začíná ztrácet dech, naopak tempo nabírá Asie.
Studie dále ukázala, že globalizaci stále překonává význam regionální spolupráce. Mezinárodní výměna zboží funguje především mezi sousedními státy (jasným příkladem je severní Evropa) nebo v oblastech se silnou kulturní a historickou provázaností. „Mnohem přesnějším označením pro převládající socioekonomický trend je místo globalizace termín regionalizace,“ uvádí se ve studii GCI.
Východisko pro nové podnikatelské strategie
„Výzkum poskytuje důkazy o tom, že co se týče globálního blahobytu a individuálního rozvoje, je propojený svět lepší. Volný pohyb produktů a služeb významně přispívá k celosvětové prosperitě,“ řekl generální ředitel DHL Global Forwarding Freight Roger Crook. „Výsledky studie společnosti DHL budou pravděpodobně přínosné jak pro společnosti, tak pro politické a hospodářské představitele při tvorbě podnikatelských a obchodních strategií,“ dodal. „Tím, že zjistíme, jak moc jsme ve skutečnosti propojeni, pomůžeme zemím identifikovat možnosti a prostředky, kterými mohou zvýšit svou prosperitu.“
(spa)