Patrik Blum (Agility) pro DN

Integrace DME do sítě Agility je již prakticky završena

Integrace DME do sítě Agility je již prakticky završena

V rámci své ofenzivy v zemích východní a jihovýchodní Evropy vstoupila kuvajtská skupina Agility na konci loňského roku i na český trh. Po několikaleté spolupráci v prosinci převzala obchodní aktivity tradiční české spediční společnosti DME v oblasti zasilatelství a logistiky a připojila Českou republiku na mapu zhruba 120 zemí, v nichž působí. O plánech jednoho z deseti nejvýznamnějších světových poskytovatelů logistických služeb na českém trhu jsme hovořili s ředitelem Agility Global Integrated Logistics pro oblast jihovýchodní Evropy Patrikem Blumem.

„Je akvizice součástí nové strategie Agility v regionu střední a východní Evropy? Kde bude sídlit její regionální ředitelství?“

„Nejde o žádnou novou strategii, nýbrž o kontinuální směřování celé skupiny. Agility usiluje o to, aby si průběžně upevňovala pozici předního poskytovatele řešení zásobovacích řetězců na všech ,nových trzích‘ a všechny naše aktivity v zemích východní Evropy jsou s tím naprosto v souladu. Během posledních tří let jsme otevřeli zastoupení na Ukrajině, v Maďarsku, Rumunsku, Slovinsku, Turecku, Rakousku a nejnověji v Polsku a na Slovensku. Teď, když jsme k tomu přidali i kancelář v České republice, již pokrýváme s výjimkou několika mezer na Balkáně celý region. Centrála Agility SE Europe bude v Budapešti.“

„Můžete nám stručně představit skupinu Agility? Jaké je její zázemí a jak se v průběhu skutečně několika let stala z hlediska obratu jedním z deseti největších poskytovatelů logistických služeb na světě?“

„Kořeny Agility jsou na Středním východě, kde se v období zhruba od roku 1997 do roku 2004 stala jasným lídrem trhu. Poté přijala velmi agresivní akviziční strategii a prostřednictvím tří velkých a nespočetné řady menších akvizic vyrostla až do dnešní podoby veřejně obchodovatelné společnosti s ročním obratem téměř sedmi miliard USD. Největší vývoj se však odehrál během posledních dvou tří let během rozsáhlé reorganizace celé skupiny do tří oddělených, ale vzájemně se překrývajících divizí, při níž se skupině podařilo všechny nové akvizice úspěšně integrovat. Dnes již jsou všechna pracoviště ve 120 zemích s více než 37 tisíci zaměstnanci plně zapojena do její činnosti a řídí se ucelenou strategií dalšího růstu.“

„Výsledky skupiny za prvních devět měsíců loňského roku indikují velmi slušnou ziskovost i v podmínkách ekonomické recese a klesajících tržeb. Co stojí za tak záviděníhodnou bilancí?“

„V procesu integrace si Agility osvojila jasný a přehledný obchodní model. Rozdělení na tři úseky s jasným zaměřením přispělo k lepšímu rozdělení cílů, úkolů a zodpovědnosti, ale dovoluje i synergické efekty mezi jednotlivými divizemi v zájmu celé skupiny.

Reorganizace navíc přišla právě před vypuknutím krize, takže jsme mohli reagovat daleko rychleji na změny hospodářského prostředí na místní i světové úrovni. Konečným výsledkem je skutečně ,agilní‘ společnost, která dokáže velmi rychle přijímat rozhodnutí, a co je ještě důležitější: stejně rychle je uvádět do praxe. Domnívám se, že právě to je jeden z hlavních důvodů toho, že jsme krizi tak úspěšně ustáli.“

„Jaké jsou hlavní obchodní aktivity jedné ze tří divizí – Agility Global Integrated Logistics – na evropském trhu a jak je celá divize uspořádána?“

„Agility Europe se sídlem ve Švýcarsku je dnes, po zřízení české pobočky, zastoupena v 26 evropských zemích. V každé z nich nabízíme celní odbavení, skladování, dopravu, řízení zbožových toků a také komplexní zákaznická řešení za využití letecké, námořní i pozemní dopravy.“

„Proč padla v České republice volba právě na DME? Jaké aktuální úkoly před ní v souvislosti se začleňováním do sítě Agility stojí?“

„Především proto, že DME je s celkem 44 zaměstnanci na českém trhu silná společnost a že s ní Agility již několik posledních let úspěšně spolupracovala. V Evropě, kde Agility volí spíše cestu zřizování nových poboček na zelené louce, to ovšem byla svým rozsahem téměř unikátní akvizice.

Pokud jde o další kroky, náš primární úkol – dovršení procesu integrace do sítě Agility – lze již považovat prakticky za splněný. I díky rozsáhlým zkušenostem Agility s akvizicemi probíhá spojení poměrně snadno. Dalším úkolem bude rozšíření zákaznické základny a rozvoj současných obchodních aktivit. A až třetím krokem, i když bude probíhat víceméně současně s prvními dvěma, bude nabídka nových služeb, které jsme zde zatím nemohli poskytovat. Kombinace globální sítě a znalostí místního trhu před nás v tomto směru jistě staví řadu nových příležitostí.“

„S jakými investicemi v České republice počítáte?“

„Plán investic se bude odvíjet od konkrétních potřeb. Pokud se objeví nové příležitosti, je Agility obecně kdekoli připravena rychle zareagovat, vzít na sebe riziko a investovat potřebné prostředky. Současná ekonomická situace se sice samozřejmě do jisté míry projevuje i na aktuální investiční strategii Agility, ale to nic nemění na ochotě skupiny investovat do perspektivních projektů.“

„Jak důležitý podle vašeho názoru je a do budoucna bude český, respektive středoevropský trh? Jakou roli na něm chcete hrát vy a jaké si zde kladete hlavní cíle?“

„Agility Česká republika tvoří životně důležitou součást našich rozvojových plánů ve východní Evropě i na celém kontinentu. Obě její pracoviště – v Praze a v Přerově – představují významné posílení celé sítě Agility. Česká republika není jen důležitou logistickou zemí sama o sobě, ale slouží také jako důležitý hub na trasách mezi ostatními zeměmi východní Evropy, Ruskem a zbytkem Evropy.

Jsme přesvědčeni o tom, že až současná globální recese pomine, Česká republika bude nadále přitahovat značný zájem zahraničních investorů. Díky naší přítomnosti na českém trhu i v celém regionu a naší rozšířené nabídce služeb jim budeme moci být nápomocni při zkvalitňování a zrychlování jejich zásobovacích řetězců.“

„Jaký rozsah služeb v první fázi nabídnete českým zákazníkům? Jaké investice a rozšíření portfolia služeb připravujete do budoucna?“

„V současné době v Praze a v Přerově nabízíme služby letecké, námořní a pozemní přepravy, celní odbavení a skladování. Do budoucna předpokládám rozšíření o speciální služby, například logistiku investičních celků (projektové cargo), logistiku chemických produktů, veletržní logistiku a robustnější komplexní logistické služby, jako třeba zajišťování celých zásobovacích řetězců – tímto směrem se bude v příštích letech rozšiřování nabídky služeb české pobočky Agility ubírat. Zatím je však naší hlavní prioritou pokračovat v rozvoji současných aktivit a rozšiřovat zákaznickou základnu, což budou v nejbližším období také dvě hlavní kritéria naší úspěšnosti na českém trhu. Současně však očekáváme, že budeme postupně nacházet nové příležitosti, jak by mohli místní zákazníci profitovat z výhod celosvětové sítě Agility.“

(spa)

spinner