11. listopadu 2004
Hlavním bodem jednání říjnového setkání pracovní skupiny Svazu spedice a logistiky ČR pro celní věci byla problematika sběru dat pro statistiku obchodu se zbožím mezi členskými státy Evropské unie. Sběr dat předepisuje systém INTRASTAT, který je povinný pro všechny členské státy EU.
Odborným lektorem pro tuto část jednání byl Otakar Krátký, expert Českého statistického úřadu, který přítomné seznámil s fungováním systému sběru dat a jeho zvláštnostmi. Pracovní skupina se věnovala problematice zbožových kódů a rovněž takzvaných prahů, ať již asimilačních či specifických, které představují finanční objemy odeslaného či přijatého zboží. Otakar Krátký dále hovořil o formách příslušných výkazů a jejich předávání, a především o činnosti využívaných systémů elektronických přenosů dat. Na jednání zaznělo, že slabinou vykazujících jednotek je nízká znalost předepsaných dodacích podmínek, které ovšem zpravidla odpovídají pravidlům Incoterms. Účastníky zajímaly i systémy vnější kontroly správného vykazování předepsaných údajů, jež mají provádět místně příslušné finanční a celní úřady, a také případné sankce z jejich stran.
Nová česká skupina „e-Customs“
Předsedající Stanislav Šuch (ČSAD Hodonín) informoval o nové formě spolupráce spedičního a deklarantského oboru s celní správou ČR, kterou se od podzimu stává „smíšená pracovní skupina e-Customs“ (SPS). Jejím posláním je podpora zavádění nových systémů pro počítačové zpracování celních režimů. V CPS je zastoupena celní správa ČR i deklarantská veřejnost – zejména prostřednictvím profesních svazů – a poskytovatelé programového vybavení. Stát v ní sleduje vytvoření a udržování platformy pro výměnu informací mezi uvedenými subjekty, jež se týkají celních režimů a jejich počítačového zpracování. Účelem je získávat zpětnou vazbu pro vhodné modelování procesů zaváděných celními orgány.
Evropský celní kodex
Evropský celní kodex je základní dokument, od kterého se budou odvíjet změny v národních celních zákonech. Výkonný ředitel SSL Jiří Kladiva zhodnotil vývoj v této oblasti, k němuž dochází po konzultacích Evropské komise s mezinárodními nevládními organizacemi včetně spedičního svazu CLECAT. Tyto organizace podporují statut povoleného hospodářského operátora, jednotný počítačový systém, provazující navzájem celní správy EU s nevládní obchodní sférou, přístup formou „společného okna“ (single window, tedy soustředění úředních požadavků na zahraniční obchod do jedné informační složky) k povolování zahraničněobchodní činnosti.
Z dalších témat
Pracovní skupina se rovněž zabývala celní situací v oboru po vstupu ČR do EU a po omezení hraniční celní spedice. Členové skupiny si vyměnili názory na fungování tranzitních reži-mů NCTS a TIR a věnovali pozornost novým celním zákonům v Rusku a Indii. Skupina se rovněž zabývala aktuální problematikou daně z přidané hodnoty a spotřební daně.
(jk)