1. dubna 2025, red

2.4. – Nedostatek řidičů kamionů v Evropě otevírá podle společnosti Raben Logistics Czech nové příležitosti pro ženy, které mohou přinést vyšší bezpečnost a nový pohled do odvětví logistiky.
Mezinárodní nákladní doprava, tradiční svět mužů, prochází významnou transformací. Moderní technologie a postupné změny v myšlení společnosti otevírají dveře ženám do profesí, které byly dlouhá léta považovány za výhradně mužskou doménu. Tato proměna přichází v době, kdy logistický sektor čelí akutnímu nedostatku kvalifikovaných řidičů.
Kritický nedostatek řidičů v evropské dálkové dopravě
Podle údajů Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU) chybí v Evropské unii přibližně 500 000 profesionálních řidičů kamionů. Situace je o to znepokojivější, že se očekává nárůst tohoto deficitu o 17 % během následujících pěti let. Současná populace řidičů kamionů rychle stárne – pouze 5 % řidičů je mladších 25 let, zatímco třetina již překročila věk 55 let.
K problému přispěla i ruská invaze na Ukrajinu, která způsobila odchod přibližně 166 tisíc řidičů z Ukrajiny, Běloruska a Ruska z evropských silnic. Odvětví je kvůli jen pomalu se zlepšujícím podmínkám na silnicích (chybí parkovací místa na odpočívadlech, komunikace jsou neustále zacpané, zvyšuje se tlak na urychlené dodání zboží v rozporu s pravidly pro přestávky, přetrvává nedostatečné hygienické zázemí) postiženo fluktuací.
Ženy jako nevyužitý potenciál
V České republice tvoří ženy pouhá 3 % řidičů kamionů, což je méně než evropský průměr (4 %) a výrazně méně než v USA (8 %). Právě zde se otevírá značný potenciál pro řešení personální krize v odvětví.
„Lidé si logistiku často spojují s představou skladu plného těžkého zboží a kamionu, který je třeba naložit a který obvykle řídí muži. Ve skutečnosti je však v tomto odvětví stále více žen, které se úspěšně uplatňují na různých pozicích,“ vysvětluje Jitka Kocálová, marketingová manažerka Raben Logistics Czech.
Co ženy motivuje k práci za volantem?
Hlavní motivací pro ženy vstupující do profese řidičky kamionu je často finanční ohodnocení, které je ve srovnání s většinově ženskými povoláními nadprůměrné. Vzhledem k nedostatku řidičů firmy často nabízejí atraktivní mzdy, bonusy a další benefity.
Neopominutelnou výhodou je také autonomie a možnost cestovat po Evropě. „V Raben Group máme několik řidiček kamionů, které svou práci milují a cestují po celé Evropě. Máme případy, kdy některé dámy omrzí sedavé povolání, jako je účetnictví či personalistika, a vydají se objevovat svět za volantem kamionu,“ sdílí zkušenosti z praxe Jitka Kocálová.
Logistika je dobrou volbou i díky stabilitě zaměstnání a chronickému nedostatku řidičů. Moderní nákladní vozy jsou ergonomičtější a vybavené technologií, která usnadňuje řízení a do určité míry i pobyt na cestách, včetně virtuálního kontaktu s blízkými.
Výzvy na cestách
Přes všechny pozitivní aspekty se ženy v kamionové dopravě potýkají s řadou výzev. Mezi hlavní patří samota a nepravidelný režim – dlouhé cesty mimo domov a spánek v kabině vyžadují značnou psychickou odolnost. Významným faktorem jsou také bezpečnostní rizika, zejména při přespávání na odlehlých parkovištích.
I přes modernizaci vozidel zůstává manipulace s návěsy, tankování a údržba vozidla fyzicky náročná. Ženy musí také dosud čelit společenským předsudkům, jelikož řízení kamionu je stále vnímáno jako mužská práce.
„Je důležité otevřeně říct, že trávit dlouhé hodiny za volantem a být daleko od rodiny vyžaduje obrovskou sílu a odhodlání. Víme, že pro mnoho řidiček je odloučení od blízkých jedním z nejtěžších aspektů této práce,“ připouští Jakub Trnka, generální ředitel Raben Logistics Czech & Slovakia.
Vyšší bezpečnost jako bonus
Statistiky ukazují, že ženy jsou za volantem obecně opatrnější. Řidičky méně často porušují pravidla silničního provozu – v České republice tvoří muži 81,03 % bodovaných řidičů. Podle BESIPu mají nehody způsobené muži častěji závažnější následky než nehody způsobené ženami.
Ženy jsou živou vodou pro obor
Obor logistiky a dálková nákladní doprava vítá ženy, protože s sebou přináší nové způsoby uvažování. „Naše zkušenosti ukazují, že ženy vnášejí do logistiky nový pohled na řešení problémů. Jejich schopnost udržet si chladnou hlavu, efektivně komunikovat a hledat inovativní řešení je nesmírně cenná,“ uzavírá Jakub Trnka.
Pro ženy se smyslem pro dobrodružství, dostatečnou fyzickou i psychickou odolností a touhou po svobodném životě na cestách představuje profese řidičky kamionu zajímavou příležitost, která může zároveň pomoci řešit kritický nedostatek pracovníků v evropské nákladní dopravě.
(red)
Foto: Raben Logistics Czech