Technologie RFID

Technologie RFID se v logistice dříve nebo později prosadí

Bude to možná trvat ještě několik let, ale dříve či později se technologie radiofrekvenční identifikace (RFID) v logistice tak jako tak prosadí. K tomuto závěru dospěli účastníci diskusního fóra, které v polovině července v Brémách uspořádala německá společnost i2b – Idea2Business.

Podle Elmara Erkense z katedry logistiky Brémské univerzity představuje velkou překážku pro rozšíření RFID to, že stále chybí globální standardizace v tomto směru. V Evropě jsou například pro přenos vyhrazeny jiné rádiové frekvence než v USA. Použití technologie v globálním měřítku u integrovaných logistických řetězců je tak nemožné.

Kdy se RFID vyplatí?

Problematická je také výše nákladů na zavedení RFID. Ovšem v případě logistiky vysoce hodnotného zboží (automobilový a letecký průmysl, módní textilie apod.) se již radiofrekvenční identifikace stává ekonomicky přijatelným výdajem, který příznivě ovlivňuje kvalitu služby. Tento názor zastávají například ředitel logistiky surovin textilního koncernu Gerry Weber Michael Wessing a Bernd Scholz-Reiter z brémského institutu podnikové techniky a aplikovaného výzkumu BIBA. Oba se shodli také na tom, že v dnešních podmínkách – a pro levné spotřební zboží – zůstává zatím RFID přílišným luxusem. U velkých balení nebo intermodálních přepravních jednotek se ovšem využití radiofrekvenční identifikace vzhledem k velkému objemu zboží vyplatí již dnes.

Revoluce v logistice

Zapojení RFID do logistického procesu vyžaduje rozsáhlé přípravné práce i investice, zdůraznil expert na radiofrekvenční identifikační systémy společnosti Siemens Business Services Günther Wagner. „Je nutné se nejprve podrobně seznámit se všemi fázemi procesu zpracování zásilky. Teprve poté lze přistoupit k zásadním změnám, které s sebou RFID přináší,“ dodal Michael Wessing. Bernd Scholz-Reiter je přesvědčen o tom, že RFID způsobí v logistice revoluci. Zboží opatřené RFID transpondéry si bude samo hledat optimální cestu distribuční sítí,“ představil svou vizi.

n

www.i2b.org

Pro spedici je technologie RFID zatím příliš drahá

Využití radiofrekvenční identifikace (RFID) v logistice je dosud finančně velmi náročné a vysoké pořizovací náklady také zatím brání jejímu výraznějšímu rozšíření. K tomuto závěru v červenci dospěla i pracovní skupina RFID německého svazu spedice a logistiky DSLV.

Technologie se zatím uplatňuje zejména v uzavřených systémech smluvní logistiky ve spolupráci s obchodními a průmyslovými podniky. Spedice bude moci výhod RFID využít teprve tehdy, až se podaří výrazně snížit investiční i provozní náklady. Pokles cen lze očekávat ve střednědobém horizontu.

Velkou předností radiofrekvenční identifikace oproti nejrozšířenějšímu systému evidence pomocí čárových kódů je podstatně nižší náročnost na personální zajištění. Pořizovací náklady na zavedení RFID technologie označované také jako Smart Labels neboli „chytré etikety“ se nyní pohybují kolem 0,50 € za kus. Odborníci z DSLV uvádějí, že radiofrekvenční identifikace by mohla být zajímavá pouze v případě, že pořizovací kusová cena klesla na 0,25 €. Pak již by se finanční stránka dostala do pozadí a převážily by přednosti bezdrátové technologie.

www.spediteure.de

spinner