2. července 2010

Na počátku června se v čínské Šanghaji počtvrté uskutečnil mezinárodní veletrh transport logistic China. Navzdory obtížné hospodářské situaci přivítala reprezentativní přehlídka logistiky, telematiky a dopravy v novém mezinárodním centru Expo více vystavovatelů i návštěvníků než v roce 2008, kdy se v veletrh konal naposledy (viz DN 28/08). V zemi, kde se dnes rodí a vzkvétají impulzy pro celosvětové hospodářství, nechyběli ani vystavovatelé z České republiky.
„Čínskému kalendáři vládne letos znamení Tygra a obraz této silné a úspěšné figury šanghajský logistický veletrh rozhodně vyvolával,“ řekl výkonný ředitel Svazu spedice a logistiky Ing. Jan Ekl, který transport logistic China navštívil. „V Číně dnes rostou výroba i obchod a zvedají poptávku po dopravě. Pokud bychom tempo hospodářského růstu měřili třeba výstavbou obchodních a administrativních budov, pak je čínský růst nesmírně rychlý. Před čtyřmi lety mohli návštěvníci předposledního veletrhu transport logistic, který se konal v tehdy nejvyšší šanghajské budově Jin Mao – vidět hned vedle doslova jen díru do země. Dnes tam stojí nová věž mezinárodního centra, ve kterém se letošní veletrh konal,“ řekl dále.
Veletrh podle údajů pořadatelské společnosti Messe München International přilákal 13,5 tisíce návštěvníků ze 67 zemí. To představuje oproti roku 2008 nárůst o dvacet procent. Obchodníci, zástupci výrobních podniků i distribučních řetězců přijeli do Šanghaje zhlédnout expozice 441 vystavovatelů ze 42 zemí (v roce 2008 vystavovalo na transport logistic China 431 firem). V národních pavilonech se představily společnosti z Německa, Francie, Itálie, Litvy, Nizozemska, Španělska či Ruska. Z České republiky ve společném stánku vystavovalo pět firem.
„Výstaviště vypadalo ještě den před otevřením jako každý jiný veletrh: mumraj a finišování na poslední chvíli skoro ve všech expozicích,“ pokračoval Jan Ekl. „Česká expozice, malý stánek na kraji veletržního pavilonu, však již byla hotova. Sešly se v něm společnosti PST-CLC, Skyport, Oltis, Metrans a Spedica, díky podpoře agentury CzechTrade, která se této role ujala, když na poslední chvíli od veletrhu odvrátilo svou tvář ministerstvo práce a obchodu,“ dodal.
Součástí veletrhu transport logistic China byla řada doprovodných akcí, panelových diskusí a workshopů. Nejvýznamnější byla samostatná výstava Air Cargo China, na níž se sešlo přes 50 předních leteckých společností, letišť, logistických center a výrobců letecké techniky. Letecká výstava se stala místem výměny názorů o trendech, které se uplatní v nákladní letecké dopravě v asijské oblasti.
Příští ročník veletrhu transport logistic China se uskuteční na začátku června roku 2012 rovněž v Šanghaji.