24. dubna 2025, red

25.4. - Téměř devět z deseti spotřebitelů na vlastní kůži pociťuje dopady klimatických změn ve svém každodenním životě a více než 40 % Evropanů při nákupním rozhodování zohledňuje environmentální aspekty. Manažeři velkých investičních fondů se zaměřují na strategie ESG a veřejný sektor v západní Evropě iniciuje „zelené veřejné zakázky“… Udržitelnost se tak stává zcela zásadním faktorem růstu, bez ohledu na odvětví, obchodní strategii i cílovou skupinu.
Téma ESG v posledních letech proniklo v podstatě do všech oborů a aktivně se jím zaobírají společnosti všech velikostí. "Je to dáno z velké části novými předpisy EU, které vyžadují a nadále budou vyžadovat, aby stále více společností předkládalo ESG reporty, ale také tržním očekáváním. Přizpůsobení se principům ESG a zvýšený důraz na udržitelnost by proto měly minimálně zvážit i ty společnosti, jichž se regulatorní požadavky netýkají. Z aktuální studie Prologis 2025 Supply Chain Outlook Report například vyplynulo, že 85 % vrcholových manažerů globálních společností považuje zaměření na udržitelnost za příležitost k získání konkurenční výhody,” řekl Martin Baláž SVP, Head of Asset Management Prologis pro střední Evropu.
Odvětví logistiky se dle údajů McKinsey podílí na světových emisích přibližně ze 7 %, z toho 80 % připadá na dopravu a 20 % na skladování. “Z pohledu společnosti se v rámci snahy o snížení dopadu vlastního provozu na životní prostředí vyplatí vybírat si budovy splňující nejvyšší standardy energetické účinnosti. Například naše nejnovější projekty podléhají BREEAM certifikaci a automaticky obsahují nejmodernější ekologická řešení a technologie. To platí i pro budovu DC3 v Chrášťanech, která byla dokončena minulý rok v létě,” uvedl Baláž a dodal: “Výběr vhodných prostor navíc může pomoci snížit emise i mimo samotný skladový provoz. Skvělým příkladem je například zázemí pro nabíjení elektromobilů v areálu, které přispívá ke snižování emisí při dopravě zboží i dojíždění zaměstnanců.” Prologis dlouhodobě výrazně investuje do modernizace stávajícího portfolia a realizace udržitelných projektů v rámci ambiciózního cíle dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2040. Jedním z příkladů lokální iniciativy je instalace vysoce výkonných tepelných čerpadel v největším distribučním centru společnosti DHL v České republice – objektu o rozloze 100 000 m² v Prologis Parku Prague-Jirny, který byl dokončen v loňském roce. Tato instalace završila dlouhodobý projekt na zvýšení energetické efektivity a celkové udržitelnosti budovy, a významně přispěla ke snížení její závislosti na vytápění zemním plynem.
Spotřebitelé chtějí být ekologičtější
Udržitelná a ekologická řešení zajímají i běžnou populaci. Výsledky průzkumu dTest ukazují, že osm z deseti Čechů se snaží o životní styl, který je ohleduplný k životnímu prostředí, nejčastěji formou třídění odpadu a šetrného využívání energií. Podle průzkumu PwC Voice of the Consumer 2024 pociťuje téměř devět z deseti lidí (85 %) na vlastní kůži dopady klimatických změn ve svém každodenním životě a dává přednost spotřebě, která zohledňuje principy udržitelnosti. Spotřebitelé jsou tak ochotni zaplatit v průměru o 9,7 % více za zboží, které je vyrobeno nebo získáváno udržitelným způsobem.
Přestože Consumer Conditions Scoreboard 2025 uvádí, že vliv environmentálních hledisek na nákupní rozhodování Evropanů klesá, především v důsledku ekonomického tlaku a rostoucích životních nákladů, téměř polovina spotřebitelů (43 %) je i v roce 2024 při svém rozhodování stále zohledňovala. Silnější orientaci na udržitelnost vykazují mladší generace – zejména generace Z a mileniálové – což naznačuje možný opětovný nárůst ekologicky uvědomělého chování.
Reálný rostoucí zájem o udržitelnost a ekologii mezi svými zákazníky již delší dobu registruje i Prologis. „Společnosti, které si pronajímají skladové prostory, stále častěji poptávají udržitelná řešení. My jim je nabízíme jednak jako standard v rámci výstavby, ale také prostřednictvím naší platformy Essentials,“ uvedl Martin Baláž. „Naše komplexní nabídka služeb pokrývá veškeré fáze provozu – od stěhování po každodenní činnosti. Zahrnuje jednoduchá řešení jako jsou regálové systémy a pronájem moderní techniky, i pokročilé instalace v podobě systémů obnovitelných zdrojů energie, řešení nabíjení elektromobilů či inteligentní systémy řízení spotřeby energií,“ dodal.
Udržitelné veřejné zakázky
Světové ekonomické fórum uvádí, že globální veřejný sektor ročně utratí přibližně 11 bilionů dolarů, přičemž přímé a nepřímé emise skleníkových plynů z nakupovaného zboží představují 15 % celosvětových emisí. V EU je to přibližně 10 %. Na podporu plnění cílů v oblasti klimatu vybízejí členské státy své veřejné instituce k tomu, aby v rámci zadávání veřejných zakázek mezi kritéria zahrnovaly též uhlíkovou stopu a další faktory udržitelnosti. Například v České republice mají veřejné instituce od roku 2021 zákonem nařízeno při zadávání veřejných zakázek zohledňovat sociální a enviromentální aspekty (dopad na životní prostředí, trvale udržitelný rozvoj, životní cyklus výrobku či služby atd.) a upřednostňovat tak nákup výrobků a služeb dle tzv. „zeleného zadávání“.
Investoři alokují kapitál do ESG
Vedle spotřebitelů a veřejného sektoru se na udržitelnost stále častěji zaměřují také investoři. Studie Morningstar Indexes ukazuje, že přibližně 67 % manažerů fondů, včetně penzijních, uvádí, že ESG zásady se v posledních pěti letech staly klíčovým faktorem při jejich investičním rozhodování. Všichni respondenti pak uvedli, že do strategií zaměřených na ESG alokují alespoň část svých portfolií. Podle dat společnosti EY pak 72 % institucionálních investorů při rozhodování o alokaci finančních prostředků provádí strukturovanou ESG analýzu.
„Ať už se společnost snaží získat kapitál, přilákat individuální zákazníky nebo zvítězit ve výběrovém řízení o zakázku ve veřejném sektoru, investice do udržitelnosti jednoznačně představují investice do budoucího růstu,“ zdůraznil Martin Baláž. „Prologis je toho důkazem. Celosvětově zveřejňujeme ESG reporty již 18 let a poskytujeme tím našim partnerům i zákazníkům naprosto transparentní obrázek o našich iniciativách v této oblasti a věřím, že pro mnohé z nich můžeme být inspirací,“ dodal.
(red)
Foto: Prologis