21. října 2011

Svaz spedice a logistiky České republiky se na základě výzvy ministerstva práce a sociálních věcí č. 52 – Zvýšení adaptability zaměstnanců podniků v profesních oborových a odvětvových sdruženích – zapojil do čerpání dotací ze strukturálních fondů Evropské unie v operačním programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Výkonného ředitele SSL ČR Ing. Jana Ekla jsme se zeptali, co účast ve vzdělávacím projektu členům svazu konkrétně přináší.
„Proč se SSL ČR zapojil do dotačního projektu na zvyšování adaptability zaměstnanců podniků v profesních oborových a odvětvových sdruženích?“
„Hlavním cílem grantu je zvyšování adaptability zaměstnanců podniků v profesních oborových a odvětvových sdruženích prostřednictvím podpory jejich dalšího profesního vzdělávání. Ihned po vyhlášení výzvy jsme začali pracovat na přípravě projektové žádosti, která byla úspěšná a byla nám přiznána dotace ve výši zhruba 20,5 milionu Kč. Vzdělávací projekt v rámci deseti témat podpoří vzdělávání a rozvoj lidských zdrojů v členských firmách našeho svazu, které se zapojily do vzdělávacího projektu.
Témata se týkají logistiky, skladování, typů přeprav, nebezpečných přeprav, právních aspektů v logistice, manažerských dovedností, personálního řízení, informačních technologií, podnikové ekonomiky a jazykového vzdělávání. Portfolio doplňují ještě kvalita, jakost a celní problematika.“
„Projevili členové svazu o toto vzdělávání velký zájem?“
„Při přípravě projektu jsme naše členy oslovili, aby nám zaslali své požadavky na strukturu vzdělávání. Na základě získaných informací jsme vytvořili hlavní osu projektu. Největší zájem je o jazykové kurzy; stejně tak jsou navštěvovány i kurzy manažerských dovedností.
Tradičně velký zájem mají speditéři o vzdělávací akce o podmínkách INCOTERMS, které představují téma, s nímž se často setkávají. S tím souvisí také značný zájem o právní problematiku, zasilatelské smlouvy a podobně a rovněž o celní problematiku.
Na projektu pracujeme už půldruhého roku, i když projekt začal až letos od ledna. S nabídkou jsme naši členskou základnu oslovili v průběhu loňského roku. Původně se přihlásilo 35 firem, nakonec jich zůstalo 28 a dnes jsou již zapojeny do projektu.
Po půl roce běhu kurzů jsme s vedoucím projektu Ing. Liborem Kaňákem začali vyhodnocovat zpětnou vazbu od zapojených firem, proto jsme v průběhu léta navštívili všechny firmy, které jsou do projektu zapojeny. Hovořili jsme především s jejich vedením i s pracovníky, kteří za projekt zodpovídají. Vyslechli jsme jejich zkušenosti, dozvěděli jsme se, co by chtěli dělat jinak, mluvili jsme společně o tom, co jim můžeme nabídnout.
Ve svazu jsme zřídili tým, který se o běh projektu stará. Právě v těchto dnech vychází harmonogram nových termínů a míst s nabídkou, kde můžeme vzdělávací kurzy provádět. Snažíme se vybírat velká centra, jako jsou Praha a Brno. Protože máme silný sever Moravy, uvažujeme také o Ostravě.“
„Jak a čím budou kurzy zakončeny?“
„Vzdělávací projekt je naplánován až do roku 2013. Jednotlivé kurzy, ať už je to logistika nebo výuka jazyků, jsou zakončeny certifikátem o absolvování kurzu, který obdrží všichni úspěšní účastníci školení.
Spolupracujeme s řadou univerzit a institutů na jedné straně, na straně druhé jsou našimi učiteli a školiteli lidé z praxe, manažeři ze spedičních a logistických firem, což přináší živý pohled na aktuální situaci a problematiku.“
(pat)