Centrum dopravního výzkumu

CDV si loni připomnělo deset let existence

Centrum dopravního výzkumu (CDV) v loňském roce oslavilo deset let své činnosti. Centrum bylo založeno v roce 1993 jako nástupnická organizace žilinského „Výskumného ústavu dopravného“. Jeho základním úkolem je výzkumná a vývojová činnost s celostátní působností ve všech oborech dopravy a zajišťování servisních činností pro ministerstvo dopravy.

Oslavy 10. výročí založení CDV začaly již v září roku 2002 – slavnostním otevřením rekonstruovaného areálu laboratoří v Tišnově. Nové pracoviště umožňuje laboratorní, poloprovozní i terénní ověřování nových tuzemských i přejímaných zahraničních technologií.

Součástí oslav 10. výročí založení CDV pak byla celá řada konferencí, seminářů a zasedání. První z nich bylo mezinárodní zasedání pracovní skupiny „Doprava a životní prostředí“ Středoevropské iniciativy (Central European Initiative – CEI). Účastníci zasedání, které se uskutečnilo na počátku října roku 2002 v Brně, podali zprávu o aktivitách v oblasti dopravy a životního prostředí v jednotlivých zemích. Dále se seznámili se studií o externích nákladech dopravy v regionu CEI a jednali o projektu „EST goes EAST“, jehož cílem je zlepšit životní prostředí především v globálním měřítku.

Přijel i David Jamieson

Na konci října roku 2002 se v Brně uskutečnila mezinárodní konference ICTCT (International Cooperation on Theories and Concepts in Traffic Safety – Mezinárodní spolupráce v oblasti dopravní bezpečnosti) na téma „Speed Management Strategies and Implementation“. Její účastníci v Brně diskutovali o možnostech implementace nových přístupů v takových vědních oborech, jako je urbanismus a územní plánování, dopravní inženýrství, dopravní psychologie, dopravní bezpečnost, a o právních otázkách implementace.

„Role výzkumu a inovací v rozvoji moderní společnosti“ bylo téma semináře, který se konal v Brně v listopadu roku 2002. Součástí semináře bylo mimo jiné porovnání postavení ČR v oblasti výzkumu s ostatními evropskými zeměmi. Role přednášejícího se zhostil vědecký pracovník Evropské komise Eric Ponthieu. Následující seminář, který se konal v prosinci roku 2002 v Brně pod názvem „Řídicí a informační dopravní systémy pro města a regiony“, ukázal přístup k řešení problematiky řízení dopravy v evropských městech a regionech v kontextu dopravní politiky EU.

Ve dnech 19. až 21. ledna loňského roku navštívil Českou republiku parlamentní podtajemník pro dopravu a ministr pro bezpečnost dopravy Spojeného království Velké Británie a Severního Irska David Jamieson s doprovodem dopravních expertů. Jednal i s ředitelem CDV Josefem Mikulíkem. Nosným tématem návštěvy britské delegace byla problematika bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích, a to především z hlediska možnosti zlepšení současné situace v České republice.

Na konci ledna loňského roku se v Brně konalo 81. zasedání technického výboru COST-Doprava. Jednání na mezinárodní úrovni vedli předseda COST-Doprava Pierre Debeusscher z francouzského ministerstva dopravy a místopředseda technického výboru a ředitel CDV Josef Mikulík. Program COST (Evropská spolupráce v oblasti vědeckého a technického výzkumu) je základem financování a řízení společného evropského výzkumu. Smysl a výhoda účasti v něm spočívá v tom, že závěry jednotlivých projektů slouží jako podklad pro tvorbu standardů EU nebo OSN, a členství tedy umožňuje aktivně se na jejich tvorbě podílet.

Na počátku dubna loňského roku zorganizovalo CDV v Praze seminář „Odbavovací systémy v integrované veřejné dopravě“, na němž byly představeny možnosti systémů pro bezhotovostní odbavování cestujících a řešení pro zabezpečování souvisejících finančních transakcí a nové standardy platebních karet.

V polovině dubna se pak na brněnském výstavišti sešli zástupci krajů a měst na veletrhu URBIS 2003. Veletrhu s podtitulem „Fórum investičních příležitostí“ se aktivně zúčastnilo i CDV a prezentovalo se na něm samostatným stánkem. V průběhu veletrhu se uskutečnil seminář na téma „Zvyšování bezpečnosti silničních komunikací a zklidňování dopravy“.

Ve stejné době měla odborná veřejnost možnost se zúčastnit semináře organizovaného asociací POLIS (Síť evropských měst a regionů pro nové dopravní řešení), CDV a společností BVV. Seminář pod názvem „Doprava v evropských městech a regionech“ představil přístup k řešení této problematiky a seznámil účastníky se základními formami řešení projektů, s postupy při přípravě a s podáváním návrhů projektů EK.

Přínos CDV k řešení dopravních problémů

V obci Srní na Šumavě se loni na konci května uskutečnil seminář o problémech cyklistické dopravy. Úkolem semináře bylo především představit „Cyklostrategii“, „Synergický efekt 2004 (2005)“ (maximální využívání evropských a státních fondů, krajských a městských rozpočtů pro daný rok k podpoře cyklistické dopravy) a nejzajímavější modelové projekty.

Kalendář akcí konaných u příležitosti 10. výročí založení CDV loni na konci září uzavřela konference v brněnském hotelu Myslivna. Záštitu nad ní převzal ministr dopravy Milan Šimonovský a mezi významné hosty patřili i generální tajemník CEMT Jack Short a náměstek ministra dopravy František Rochovanský. Konference s názvem „Přínos CDV

k řešení dopravních problémů“ se zúčastnili domácí i zahraniční odborníci, zástupci dopravních organizací s mezinárodní působností – ECTRI (Evropské sdružení výzkumných organizací v oboru pozemní dopravy), FEHRL (Fórum evropských národních silničních výzkumných laboratoří), FERSI (Fórum evropských výzkumných ústavů silniční bezpečnosti), OECD (Organizace pro evropskou spolupráci a rozvoj) – zástupci českého i evropských ministerstev dopravy, zástupci Jihomoravského kraje a představitelé vysokých škol.

Touto akcí CDV završilo rok plný konferencí, seminářů a workshopů, které poskytly především odborné veřejnosti informace o pracovní náplni CDV a o cílech, ke kterým směřuje.

Ing. Irena Pírková,

oddělení IT Centra dopravního výzkumu

spinner