27. února 2003
Desetiletí svého působení v České republice zhodnotilo minulý týden v Kladně Sdružení majitelů a provozovatelů soukromých železničních vozů ČR (SPV). Prezident SPV Josef Šena při této příležitosti připomněl, že sdružení bylo založeno proto, aby po vzoru obdobných svazů v zahraničí hájilo specifické zájmy svých členů vůči státním i nestátním organizacím a aby jim pomáhalo při získávání informací potřebných pro úspěšné podnikání v této oblasti.
Členská základna sdružení se v průběhu let měnila: z dvaceti zakládajících členů v roce 1993 se postupně rozrostla až na 43 subjektů. „V současnosti má sdružení v důsledku organizačních změn u jednotlivých firem 34 členů, kteří mají u Českých drah zařazeno 6166 P-vozů,“ uvedl Josef Šena s tím, že v České republice je celkem zařazeno 10 500 soukromých vozů.
Hlavními cíli sdružení při jeho vzniku bylo podle Josefa Šeny zlepšení spolupráce se zařaditelskou železnicí, členství v mezinárodní unii UIP, zajišťování informačního servisu pro členy a poskytování konzultačních a poradenských služeb. „V loňském roce SPV kladlo důraz zejména na informovanost členů o připravovaných zásadních změnách v legislativní oblasti v mezinárodní železniční dopravě,“ řekl.
Za jeden z hlavních úkolů pro letošní rok považují představitelé SPV vymezení společných zájmů sdružení a nově vzniklé akciové společnosti České dráhy a rozvoj spolupráce se zařaditelskou železnicí na mezinárodním poli. Cílem sdružení bude zejména přispět k tomu, aby se snížil počet vozů odstavených pro technické závady u zahraničních železnic a aby se urychlilo opětovné zprovoznění vozů, které již odstaveny byly. Podle představitelů SPV proto bude velmi důležitá koordinace postupu Českých drah a sdružení v mezinárodních organizacích UIC a UIP.
V rámci spolupráce s ministerstvem dopravy a Drážním úřadem bude sdružení prosazovat účast svých členů v připomínkových řízeních k novým nebo novelizovaným zákonům a prováděcím vyhláškám a k návrhům evropských a českých norem. (von)