7. února 2011
Dopravní fakulta ČVUT (FD ČVUT) loni ve spolupráci dalšími univerzitami rozšířila nabídku studijních oborů v oboru dopravy a logistiky. Její studenti nyní mohou získat diplom na ČVUT a současně i na zahraniční univerzitě v rámci tzv. dvoudiplomového studia („double degree“). Zájemci je zatím mohou využít v anglicky vyučovaném oboru inteligentní dopravní systémy ve spolupráci s univerzitami ve Vídni a ve švédském Linköpingu.
Dalším dopravně-logistickým vzdělávacím projektem se letos stane ATL – Transatlantický program dvoudiplomového magisterského studia se zaměřením na dopravní a logistické systémy. Projekt loni v srpnu schválila Evropská unie v rámci vzdělávacího a výzkumného programu Atlantis zaměřeného na spolupráci se Spojenými státy v oblasti vzdělávání. Tým FD ČVUT vedený děkanem Prof. Miroslavem Svítkem a koordinovaný doc. Ladislavem Bínou projekt podal ve spolupráci s University of Texas at El Paso (USA) a Univerzitou Žilina.
Výzkumný a vzdělávací program EU Atlantis je zaměřen na podporu projektů, při nichž spolupracují konsorcia univerzit z Evropské unie a USA. Jeho cílem je rozvoj společných studijních programů a mobility studentů a akademických pracovníků. S ním je spojeno i vyřešení dílčích otázek, jako například vzájemné uznávání kvalifikací, koordinace náplně studijních kurzů nebo převod akademických kreditů, z čehož vyplývá zlepšení transparentnosti. Vytvoří se tak dlouhodobá spolupráce mezi partnerskými univerzitami, která bude následně zaměřena i na společné výzkumné projekty.
Projekt kombinuje poznatky
Projekt ATL se jako první svého druhu v České republice zaměřuje na transatlantický pohyb osob a zboží mezi Evropskou unií a USA. Dosud se univerzity zapojené do projektu ATL věnovaly spíše svým vlastním studijním programům zaměřeným na dopravní a logistické zajištění osobní a nákladní dopravy převážně v rámci Evropské unie nebo USA. Projekt ATL kombinuje již získané poznatky z existujících studijních progra-mů a vytvořením nového transatlantického dvoudiplomového magisterského studijního programu podstatně prohlubuje znalosti a odborný přehled studentů zajímajících se o profesionální kariéru v dopravě a logistice.
Projekt ATL byl jedním ze 75 projektů, které byly loni v rámci programu Atlantis podány. Grant Evropské unie z nich získalo jen 26 projektů a mezi vybranými byly pouze dva projekty z nových členských zemí. Jedná se o projekty z České republiky, Slovenska a Polska.
První transatlantický program v ČR
Po akreditaci na FD ČVUT bude nový dvoudiplomový transatlantický studijní program prvním takovým programem akreditovaným v České republice.
Prakticky bude spolupráce univerzit vypadat takto: V zimním semestru akademického roku 2010/2011 probíhá výuka na mateřských univerzitách v ČR, SR a USA a v následujícím roce odjedou studenti z ČR a SR do USA a FD ČVUT a Univerzita Žilina bude hostit studenty z University of Texas at El Paso. Program poběží tímto způsobem minimálně do roku 2014, kdy skončí podpora z grantu Evropské unie. Všechny zúčastněné instituce však mají již nyní zájem o pokračování spolupráce i po roce 2014.
Celkový počet studentů, kteří by měli absolvovat studium formou „double degree“, je 48, z toho 24 z USA a 24 z ČVUT a Univerzity Žilina. Na závěr dvouletého magisterského programu absolventi získají vždy dva tituly a dva diplomy – MSc. – Master of Science in Civil Engineering na University of Texas at El Paso – a diplom Ing. – inženýr na FD ČVUT, respektive na Univerzitě Žilina.
Projekt byl připravován tři roky a úspěchu bylo dosaženo i díky Prof. Ing. Petrovi Moosovi, CSc., současnému prorektorovi ČVUT.
Ing. Helena Nováková, Ing. Tomáš Horák, Doc. Ing. Ladislav Bína, CSc., Prof. Ing. Václav Skurovec, CSc., Fakulta dopravní ČVUT