25. dubna 2016, red
Prevence rizik je jedním z klíčových faktorů pro přežití na globálním trhu. Jednotlivé články zásobovacích řetězců musí v zájmu „sebezáchovy“ posilovat odolnost a vytvářet takové procesy, které by dokázaly „očekávat neočekávané“. Jedině tak se dá zabránit vzniku mnohamilionových ztrát a plně využít výhod silně konkurenčního prostředí. K těmto závěrům dospěli experti zpracovávající nejnovější zprávu DHL InsightOn o rizikovém managementu a odolnosti zásobovacích řetězců.
Nová rizika, kterým SCM v poslední době čelí, přišla jako nezamýšlený důsledek dvou nejvýznamnějších trendů 21. století: globalizace a optimalizace. Zpráva uvádí, že 74 procent dotazovaných firem zaznamenalo v loňském roce ztráty v důsledku různých „nestandardních“ událostí – eskalaci napětí na Blízkém východě, katastrofálního požáru v přístavu Tianjin, stávek v severo-amerických přístavech…
V dekádě 2000 až 2010 způsobily defekty v zásobovacích řetězcích škody v rozsahu 115 miliard USD ročně. V roce 2011 se vyšplhaly na 380 miliard USD. Ztráty v roce 2015 budou podle řady indicií ještě vyšší, jen ty, které vznikly americkému maloobchodu v důsledku váznoucího odbavení v přístavech, přesáhly sedm miliard USD.
Cílem je vybudovat zodolněné zásobovací řetězce
„Moderní ekonomika je závislá na fungování zásobovacích řetězců. S rostoucí vzdáleností přeprav a komplexností služeb se objevují nové druhy rizik i chyb připisovaných lidskému faktoru, projevují se také klimatické změny, jiné ekonomické a sociálně-politické vlivy jako války, stávky a kriminalita. Kterákoli firma spoléhající na komplexní zásobovací řetězce musí vylepšit rizikový management. Naše zpráva poskytuje řadu zasvěcených analýz i nástrojů a metod, které mohou pomoci při vytváření účinných opatření. Cílem je vybudovat zodolněné zásobovací řetězce, které dokáží pružně reagovat na nenadálá ohrožení,“ řekl obchodní ředitel DHL Bill Meahl.
Jednotlivé obory mají svá specifika
Rostoucí význam digitální komunikace a vytváření propojených informačních sítí přináší zvýšené riziko kyberútoků. Zpráva InsightOn se dále věnuje problémům, které jsou specifické pro klíčová odvětví. Automobilový průmysl, energetika, strojírenství a výroba jsou například velmi ohrožené přírodními katastrofami, váznoucí dodávkou dílů a rostoucí složitostí výrobních a distribučních procesů. Zdravotnictví a špičkové technologie zase staví na poměrně omezeném okruhu dodavatelů, naprosto zásadní je dodržování kvality, spoléhání na kontrolovaný teplotní režim. Zde hrozí více než kde jinde kyberútoky, podvody a krádeže, a to s ohledem na „vzácnost“ produktů a koncentraci vysoké hodnoty do malého objemu výrobku.
Celosvětovým trendem je dodání just-in-time. Výrobci stále častěji usilují o co nejrychlejší dodání produktů zákazníkům, aby nebylo nutné udržovat vysoký stav skladových zásob. Roste náročnost koordinace aktivit v regionech a na hlavních obchodních tazích. To přináší zvýšené nároky na transparentnost procesů, komunikaci v reálném čase, monitoring nebezpečných situací a schopnost rychlé reakce na ně včetně volby náhradního řešení pro zachování dostupnosti služby.
(red)