7. srpna 2003
Trend koncentrace kapitálu na dopravním, spedičním a logistickém trhu v zahraničí pokračuje. Svaz spedice a logistiky ČR (SSL) tento vývoj monitoruje pro potřeby svých členů, protože v rámci kooperačních vztahů se zahraničními partnery musí mít přehled o aktuální situaci. Co v tomto směru přinesl počátek letošního léta?
CTW kupuje částTransport Union
Švýcarská společnost Camion Transport Wil (CTW) převzala od Transport Union (TU) vnitrostátní aktivity a logistiku. Tímto převodem se má CTW stát jedním z nejsilnějších poskytovatelů dopravních a logistických služeb v oblasti Basileje.
Andreas Andersen koupil HPS
Dánská společnost Andreas Andersen AS z Padborgu, která se specializuje na celoevropskou dopravu chladírenskými vozidly, koupila společnost Holger Pagh Sellerup ApS z dánského Vejle. Obě společnosti podnikají ve stejném oboru, HSP působí na trhu již čtyřicet let.
ProLogis Group kupuje v Itálii logistická centra
Americká společnost ProLogis Group kupuje prostřednictvím své dceřiné firmy ProLogis European Properties Fund v oblasti Milána čtyři logistická a distribuční centra. ProLogis se v celosvětovém měřítku specializuje na vývoj a správu logistických nemovitostí. Čtyři logistická zařízení o celkové ploše 159 700 m2 si pronajme dceřiná společnost nizozemské TPG – TNT Logistics.
Francouzský IPE přebírá Ermewa Group
Francouzský investiční fond „Investors in Private Equity“ (IPE) zakoupil 50,4 procenta akcií Ermewa Group. Minoritním vlastníkem s 49,4 procenta zůstávají francouzské státní dráhy SNCF. Ermewa Group pronajímá v eámci společnosti Eurotainer (joint venture s Brambles Industries) tankové kontejnery a speciální drážní vozy. V tomto oboru je podle odhadu odborníků druhou největší společností v Evropě. Ermewa spravuje 18 tisíc vagónů, 19 tisíc tankových a 10 tisíc malých kontejnerů. Zaměstnává 750 pracovníků a v loňském roce dosáhla obratu 400 miliónů €. V souvislosti s liberalizací v železniční dopravě zahájily IPE, SNCF a Ermewa novou strategii silné expanze pro Evropu a zároveň omezily aktivity v oblasti námořní dopravy.
Hoyer převzal nizozemskou skupinu Abram De Haan
Hamburský podnik Internationale Fachspedition Hoyer GmbH koupil nizozemskou spediční skupinu Abram De Haan a posílil tak svoji pozici v oblasti logistiky minerálních olejů. De Haan provozuje pobočky v Belgii, Nizozemsku a Lucembursku a zaměstnává 300 pracovníků. Vedle dopravy minerálních olejů zajišťuje dopravu plynu, kontejnerů a odpadů. Autopark společnosti Hoyer se po získání skupiny De Haan rozšířil o 138 cisternových vozidel.
New Wave Logistics získal nizozemský TTG-Edam
Logistický podnik New Wave Logistics (NWL) získal v Nizozemsku firmu TTG-Edam BV. NWL je evropskou dceřinou společností japonského rejdařství NYK Line. Oba podniky budou i v budoucnu pracovat odděleně, ale pod společným vedením. TTG-Edam sídlí v Amsterdamu a specializuje se na skladovou a distribuční logistiku; pro rozvoz zboží využívá dvaceti nákladních vozidel.
DHL DAO pokračuje v expanzi ve Střední Americe
DHL Danzas Air&Ocean koupila zbývajících 65 procent akcií středoamerické dopravní a logistické společnosti Corporación Cormar Sociedad Anónima. Cormar provozuje pobočky v Guatemale, Hondurasu, Belize, Salvadoru, Kostarice a Panamě.
Novozélandský Mainfreight získal podíl v CaroTrans
Spediční a logistický podnik Mainfreight Ltd z Aucklandu na Novém Zélandu koupil od Ziegler-Group (Brusel, Belgie) zbývající podíl v CaroTrans International Inc, který vystupuje jako NVOCC. Mainfreight již dříve vlastnil podíl ve výši 49,5 procenta. Kupní cena činila 1,85 miliardy USD.
www. carotrans.com
Thiel se zbavuje poboček švýcarské SES
Thiel-Gruppe oznámila, že prodá pobočky své švýcarské dceřiné společnosti SES v Německu (SES Speditions GmbH, Tamm), České republice (SES Spedice, Hostomice) a Bělorusku (Belfracht, Minsk). Pobočky získá švýcarská společnost Elkawe Transport ze Schaffhausenu. SES, která byla založena v roce 1976, patří společnosti Thiel Logistik od roku 2001.
Road Air nově jako „TMI Integrated Logistics“
Společnost Road Air Distribution se sídlem na amsterdamském letišti Schiphol se přejmenovala na TMI Integrated Logistics. Kromě Amsterdamu má pobočky v Rotterdamu, Etten-Leur, Tilburgu a Bestu. TMI je dceřinou společností mezinárodního holdingu BV Transport Management. Skupina TMI zaměstnává 1350 pracovníků a její roční obrat loni činil 475 miliónů €.
Schenker převzal americkou CCW Group
Koncern Schenker posílil v USA svou pozici ve smluvní logistice poté, co získal společnost CCW Group se sídlem v Greensboro (Severní Karolína). CCW byla založena v roce 1948 a v současné době má pobočky v sedmi amerických státech. Se 700 pracovníky spravuje sklady o rozloze 300 tisíc m2.
Americký koncern Yellow převzal Roadway
Severoamerický spediční koncern Yellow získal v červnu svého konkurenta Roadway za 966 miliónů USD. Yellow zaplatí za jednu akcii 48 USD a převezme dluhy Roadway ve výši 140 miliónů USD. Spojením obou firem pod názvem „Yellow-Roadway Corporation“ vznikne jeden z největších dopravně-spedičních koncernů v USA zaměřených na podnikovou klientelu s ročním obratem šest miliard USD.
Geis+Haering se přejmenovala na „Geis Eurocargo“
Převzetím bavorského spedičního podniku Haering GmbH upevnila společnost Geis-Gruppe z německého Bad Neustadtu před dvěma lety v Bavorsku svou pozici v oblasti přepravy kusového zboží. S ohledem na zákazníky nová společnost vystupovala nejprve pod názvem Geis+Haering, v současné době však své obchodní jméno změnila na Geis Eurocargo GmbH u. Co. KG. Tímto krokem podnik potvdil svoji orientaci na evropskou pozemní dopravu a příslušnost ke skupině Geis.
(ja)