CZECH TOP 100

Nejvýznamnějšími dopravními firmami loni opět ČD, ČSA a Čechofracht

Sdružení CZECH TOP 100 minulý týden v Praze zveřejnilo výsledky žebříčku „100 nejvýznamnějších firem ČR“ za loňský rok. Žebříček již podeváté sestavilo na základě údajů o tržbách, které mu poskytly oslovené společnosti. V kategorii Doprava, pomocné činnosti v dopravě a cestovní kanceláře zaujaly prvních pět míst České dráhy, České aerolinie, Čechofracht, Česká správa letišť a Cestovní kancelář Fischer (viz tabulka). Významné postavení si v celkovém žebříčku tradičně udržují také firmy automobilového průmyslu a dopravního stavebnictví.

Stejně jako v posledních šesti ročnících získala pomyslnou zlatou medaili v celkovém žebříčku společnost Škoda Auto s ročními tržbami 137 miliard Kč. Potřetí skončil na druhém místě Unipetrol a třetí příčku si od roku 2000 udržuje ČEZ. Loni šestý Transgas se posunul na čtvrté místo, první pětku uzavírá OKD (minule na 12. příčce). Shodně o dvě příčky si pohoršily šestá Česká rafinérská a sedmý Český Telecom. Na osmém místě Foxconn CZ je nováčkem žebříčku. První desítku pak uzavírají na devátém místě Agrofert a desátém Siemens Group ČR.

Údaje od firem sdružení využívá i k sestavování několika vedlejších žebříčků, například žebříčku firem podle dosaženého zisku, objemu exportu, největšího nárůstu tržeb, růstu produktivity či přidané hodnoty. Samostatnou kapitolu tvoří žebříčky finančních institucí, které jsou pro svoji různorodost rozděleny do čtyř podskupin (banky, pojišťovny, penzijní fondy a ostatní finanční instituce). Pro každou z nich je definován vždy jeden ukazatel, který má pro charakteristiku ekonomické sí-ly analogický význam

jako tržby v případě nefinančních podniků. Součástí žebříčku „100 nejvýznamnějších firem ČR“ za rok 2002 je i devět regionálních a 22 oborových žebříčků, v nichž jsou jednotlivé firmy řazeny podle tržeb v regionu či oboru.

Největší vliv na českou ekonomiku mají podle pořadí prvních firem žebříčku dva obory: obor automobilová výroba a související činnosti, výroba dopravních prostředků a obor výroba a rozvod elektřiny, vody, plynu a páry. Výše tržeb deseti nejvýznamnějších firem v těchto oborech dosáhla shodně 200 miliard Kč, což bylo zhruba o 55 miliard Kč více než v následujícím oboru chemického, farmaceutického, gumárenského a plastikářského průmyslu.

„Zajímavé informace, které by se jinak jen těžko získávaly, přináší porovnání výsledků žebříčku ‚100 nejvýznamnějších firem ČR‘ s makroekonomickými údaji ČR za loňský rok,“ poznamenal při vyhlášení výsledků děkan Fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze prof. Richard Hindls. „Například tři nejvýznamnější podniky z pohledu přidané hodnoty – Český Telecom, ČEZ a Škoda Auto – se na hrubém domácím produktu podílely 3,3 procenta, což znamená, že více než tři haléře z každé koruny HDP loni vyprodukovaly jen tři firmy. Dále pak deset největších exportérů se podílelo na celkovém vývozu národního hospodářství dvaceti procenty,“ řekl.

Žebříček „100 nejvýznamnějších firem ČR“ zpracovává bezplatně na základě dobrovolně poskytnutých údajů od oslovených firem každoročně Sdružení CZECH TOP 100 a již od roku 1994 jej pravidelně v červnu zveřejňuje s cílem poskytovat informace o tuzemských firmách například pro potřeby investorů. Hlavní žebříček sestavuje na základě tržeb za uplynulý kalendářní rok; v souběžně sestavovaných vedlejších žebříčcích hodnotí například ziskovost. Na přípravě žebříčku se aktivně podílí i Vysoká škola ekonomická v Praze. Vedle toho CZECH TOP 100 sestavuje i žebříčky: „100 obdivovaných firem ČR“, „TOP 10 systémových integrátorů“ a „100 nejlepších výročních zpráv ČR“. Čelo letošního a loňského žebříčku „100 obdivovaných firem ČR“ v kategorii „Doprava, pomocné činnosti v dopravě a cestovní kanceláře“ jsou shrnuty v tabulce 2. (spa)

www.czechtop100.cz

spinner