Projekt SOLVIT

Potíže v zahraničí lze řešit i mimosoudně

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zahájilo v lednu informační kampaň, jejímž cílem je zvýšit povědomí podnikatelů i občanů o možnosti mimosoudního řešení administrativních potíží v zahraničí, kterou jim nabízí neformální systém právní pomoci SOLVIT.

Podle mluvčího MPO Tomáše Bartovského se nyní české centrum SOLVIT snaží podnikatelům a občanům přiblížit způsob, jak se mohou v evropském kontextu účinně bránit diskriminaci a porušování práv týkajících se narušování základu evropské integrace — svobody volného pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu.

SOLVIT působí v České republice již téměř pět let. Jeho úlohou je pomáhat klientům při řešení sporů s úřady ostatních států Evropské unie. „Největší předností SOLVIT je rychlá a efektivní komunikace s úřady, které nesprávně aplikovaly evropskou legislativu. Důsledkem toho pak bránily občanům i podnikům využívat princip svobod vnitřního trhu EU. Zaštiťujícím orgánem nad centry SOLVIT je Evropská komise. Centra jsou součástí státní správy. Díky tomu disponují znalostí evropského i vnitrostátního práva a místních poměrů i specifik. V České republice je SOLVIT součástí ministerstva průmyslu a obchodu,“ uvedl Tomáš Bartovský.

Rady jsou zdarma

„SOLVIT nabízí alternativu ke zdlouhavým a nákladným soudním řízením. Maximální lhůta k vyřešení problému je deset týdnů. Nespornou výhodou je, že podnikatelé a občané za rady SOLVIT neplatí žádné poplatky,“ zdůraznil ředitel odboru vnitřního trhu a služeb EU MPO Jan Hebnar.

Řešení konkrétního sporu je výsledkem spolupráce mezi centrem SOLVIT v zemi, ze které stěžovatel pochází, a centrem SOLVIT země, kde problém vznikl. Se správním orgánem, který neakceptuje pravidla evropského práva, komunikuje přímo zástupce centra SOLVIT. (lan)

www.mpo.cz

ec.europa.eu/solvit

spinner