16. srpna 2019, čtk
16.8. - Ministerstvo dopravy vyplatilo v prvním pololetí letošního roku svým poradcům a členům poradních týmů více než 16,1 milionu Kč. Resort tak letos výdaje na poradce výrazně snížil, ve stejném období loni na ně vynaložil 51,5 milionu Kč. Vyplývá to ze zveřejněného seznamu poradních orgánů, poradců, advokátů a advokátních kanceláří. Loňské výdaje oproti letošnímu roku výrazně navýšily například služby pro studii vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe.
Letošní nejvyšší položkou jsou poradenské práce společnosti Deloitte Advisory za 6,5 milionu Kč, které ministerstvo využívá k přípravě nového mýtného systému. K mýtu resort využívá například i služeb firmy Aeroma. Nový satelitní systém, který bude provozovat konsorcium CzechToll/SkyToll, začne fungovat na konci letošního roku. Přípravy mýta však provázejí soudní spory se stávajícím správcem mýta, rakouskou společností Kapsch.
Dalších 4,5 milionu Kč pak ministerstvo v pololetí vyplatilo Centru dopravních informačních systémů (CENDIS) za služby v IT a v kybernetické bezpečnosti. Služby CENDISu ministerstvo využívá i v řadě dalších oblastí, zejména v informačních systémech. Další poradenské služby ministerstvo využívá například pro projekty PPP, dále při řešení dopravních situací, zajišťování obslužnosti nebo legislativních pracích.
Oproti loňsku ministerstvo výrazně ušetřilo například na poradenství ke studii proveditelnosti ke stavbě vodního kanálu Dunaj-Odra-Labe. V loňském prvním pololetí úřad vyplatil Sdružení D-O-L přes 24 milionů Kč, letos ministerstvo podle seznamu za tyto služby neplatilo nic.
Zveřejnění seznamu je součástí protikorupční strategie vlády schválené v roce 2013. Jedním z úkolů je zveřejňování poradců a poradních orgánů. Zveřejnění seznamu těchto orgánů, včetně jejich personálního obsazení, má podle MF pomoci k větší důvěře veřejnosti ke státní správě a její transparentnosti. Seznam se aktualizuje vždy k 1. červenci a k 1. lednu kalendářního roku.
(čtk)
Foto: TJ