31. července 2008
Čím více se blíží okamžik, kdy Evropská unie bude muset rozhodnout, kde bude sídlit Evropský úřad pro dohled nad globálními navigačními systémy, tím více roste aktivita některých dalších států Evropské unie, které by rády měly tento institut na svém území. Přesto podle europoslance Vladimíra Remka šance Prahy na to, že nakonec v tvrdé konkurenci zvítězí, stále trvá.
„Jaké jsou podle vás šance na to, že se ČR stane sídlem systému Galileo?“
„I když zájemců o umístění sídla agentury Evropského úřadu pro dohled nad globálními navigačními systémy je víc, šance Prahy stále trvá. Pochopitelně jde o prestižní úřad, a tak mají zájem i další členské státy EU, ale my jsme podpisem dohody o vstupu České republiky do Evropské kosmické agentury (ESA) od ledna příštího roku svoji pozici určitě posílili. O našem zájmu se ví nejen v Evropském parlamentu, ale i v odborných kruzích. Důležité také bude, jestli EU dodrží proklamaci, že nové agentury a úřady bude umísťovat do nových členských zemí unie.“
„Jak lze chápat rozhodnutí EU, že sídlo provozovatele systému Galileo zůstane zatím v Bruselu? Nebude to řešení trvalé?“
„Na toto rozhodnutí se dá pohlížet různě – svým způsobem to je i výraz určité nerozhodnosti, jak problém vyřešit. Může to být také taktický tah a nelze vyloučit, že může směřovat i k variantě typu ‚věci už se začaly někde usazovat, tak je tak nechme i dál‘. Ale chci věřit tomu, že je to jen snaha zajistit činnost do konečného rozhodnutí o sídle agentury.“
„V jaké fázi je nyní příprava systému Galileo?“
„Od dubna už jsou na oběžné dráze dva zkušební satelity vypuštěné ve spolupráci s Ruskou federací.
A čile pracují i vědecké týmy a firmy na aplikacích spojených s využitím Galilea. Ten totiž bude mít velký význam nejen pro všechny druhy dopravy, ale i v mnoha dalších oborech, a tak jsou možnosti opravdu široké.“
„Odhady, kolik může stát vybudování celého systému Galileo, se nyní pohybují od zhruba 3,5 miliardy až po pět miliard €. Jaký je váš odhad?“
„Podobné odhady jsou vždycky ošidné, musíme brát v úvahu také inflaci a další faktory, takže si myslím, že to bude víc než původně proponované 3,5 miliardy €. Ale i v Evropském parlamentu se snažíme prosazovat taková pravidla, aby se peníze zbytečně neutrácely. Na druhé straně jsem přesvědčen, že prostředky vynaložené právě na rozvoj Galilea se Evropě bohatě vrátí.“
Tomáš Johánek