31. října 2017, red
31.10. - Jízdní řád brexitu musí být odsouhlasen co nejdříve, aby bylo možné zachovat konkurenceschopnost Evropské unie i Velké Británie. Je nezbytné udržet celní odbavení co nejhladší, stejně jako ostatní obchodní procedury. Přední evropské oborové svazy volají po uchování předností společného trhu a podniknutí takových kroků, které usnadní plánování obchodních vztahů v budoucnu, zejména po oficiálním odchodu Velké Británie z EU v březnu 2019.
Největší evropské oborové a obchodní svazy, jejichž aktivity sahají od surovin a zemědělství přes dopravu, logistiku k poskytování technologických, finančních i veterinárních služeb a maloobchodnímu prodeji důrazně žádají vyjednavače EU a Velké Británie, aby bezodkladně společně položili právní rámec brexitu, díky kterému bude možné lépe predikovat budoucí podobu evropského trhu.
Podnikatelské subjekty naprosto nezbytně potřebují jistotu pro realizaci investic a jasná pravidla pro přizpůsobení se nové situaci. Dohoda o brexitu musí uchovat maximum benefitů společného trhu pro 27 zemí EU i Velkou Británii.
Odchod Velké Británie nesmí mít podle zájmových svazů podobu živelného „velkého třesku“, jehož nevyhnutelným důsledkem by byl kolaps obchodních vazeb s kontinentální Evropou, cenový šok a roztrhání zásobovacích řetězců budovaných často desítky let. Evropská unie a Velká Británie si musí být jasně vědomy zájmů svých i druhé strany, naprosto klíčové jsou zájmy a prosperita obyvatel Evropy na obou stranách Lamanšského průlivu.
(red)