7. srpna 2014
PRAHA (7.8.) – Vláda zamítla návrh Ústeckého kraje na zpoplatnění vydávání výjimek z víkendových zákazů jízdy kamionů po dálnicích a silnicích prvních tříd. Informoval o tom ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle něho vláda považuje návrh za nesystémový. Původně se přitom počítalo s kladným stanoviskem kabinetu. Návrh teď budou posuzovat zákonodárci.
Ústecký kraj předložil do Sněmovny svůj návrh novely zákona o správních poplatcích. Dopravci by platili za vydání povolení s nejvýše půlroční platností 500 korun a za povolení s platností od půl roku do roku 1000 korun. Na dálnici a na silnice první třídy nesmějí kamiony o nedělích a o svátcích od 13:00 do 22:00. V době prázdnin platí omezení i o pátcích od 17:00 do 21:00 a o sobotách od 07:00 do 13:00. Vedle zákonem daných výjimek mohou dávat dopravcům povolení kraje pro svá území a ministerstvo dopravy pro větší oblasti.
„Vláda se k tomuto návrhu postavila negativně, protože ho označila za nesystémový a jednotlivé resorty uvedly celou řadu i legislativních vad tohoto návrhu," uvedl Dienstbier, podle něhož klíčový byl názor ministerstva dopravy. To ho přitom původně podpořilo, nyní se ale ministr Antonín Prachař vyjádřil proti němu. „Zákon o správních poplatcích není nástroj pro regulaci jízd nákladních vozidel, řešit by měl administrativní náklady. Návrh navíc neobsahuje žádnou finanční analýzu, která by zdůvodnila výši poplatku a vysvětlila, co vlastně pokrývá. Nejednoznačně je vymezena i časová platnost povolení. Je odpovědností každého kraje, případně státu, aby výjimky neuděloval zbytečně. Řešením není zavést další poplatek, který zvyšuje administrativní zátěž, aniž bychom měli k dispozici finanční analýzu," uvedl Prachař v prohlášení.
Podle ústeckého radního pro dopravu Jaroslava Komínka stojí za změnou stanoviska ministerstva dopravy msta kraji za to, že odmítl vyhlásit stav nebezpečí v souvislosti se sesuvem svahu na rozestavěnou dálnici D8, který ministr Prachař požadoval. „Mrzí mě na tom především to, že nikdo z vlády s námi nejednal, nechtěl slyšet naše argumenty a vláda to (zpoplatnění výjimek) ihned zamítla," uvedl Komínek. Kraj letos dopravcům udělil na 300 výjimek především na dobu prázdnin. Kraj chtěl návrhem přimět dopravce uvažovat o tom, zdali takové množství výjimek skutečně potřebují.
Zákon přímo stanoví z víkendových zákazů jízd kamionů hned několik výjimek. Na dálnice mohou například nákladní vozidla, která přepravují zboží podléhající rychlé zkáze, živá zvířata nebo pohonné hmoty, těžké automobily bezpečnostních sborů a vozidla pro údržbu, opravy a výstavbu silnic.
(čtk)